Kész az antidiszkriminációs jogszabálytervezet <br/>

Vágólapra másolva!
A hatékonyabb társadalmi fellépés érdekében egyenlő bánásmód bizottság felállítását szorgalmazza törvényjavaslatában két szocialista képviselő. - 15 fős testület tagjait a köztársasági elnök felkérésére - az egyházak, a nemzeti és etnikai kisebbségek, az érdekvédelmi és jogvédő szervezetek ajánlása alapján - hat évre választanák. A jogvédő testület tapasztalatait és ajánlásait éves jelentés formájában minden év január 31-éig közreadná.
Vágólapra másolva!

A Szili Katalin és Kósáné Kovács Magda (MSZP) képviselők által jegyzett javaslat bővítené az ombudman hatáskörét, több új szabálysértési tényállást is bevezet, s százezer forintig terjedő bírsággal szankcionálná a zaklatást. "Az egyenlő bánásmód elvének érvényre juttatása a társadalom közös ügye, olyan közös érdek, amelyért az elsődleges felelősséget az állam viseli" - szögezi le a parlamenthez most benyújtott törvényjavaslat. A hátrányos megkülönböztetés tényét az indítvány szerint bármely hatóságnál, bárki bejelentheti az állampolgári jogok országgyűlési biztosához, vagy nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosához fordulhat. Amenynyiben a hátrányos megkülönböztetés megtörtént, a hátrány okozóját terheli annak bizonyítása, hogy magatartása nem volt jogsértő.

Az ombudsman nem járhatna el akkor, ha az ügy kivizsgálására bírósági eljárás indult, vagy a történtek óta egy év eltelt. Amennyiben a hátrányos megkülönböztetés megtörtént, az ombudsman határidő kitűzésével megfelelő elégtétel adására is javaslatot tehet, a határidő eredménytelen lejárta után pedig bírósághoz fordulhat.

Az előterjesztők megkülönböztetett figyelmet fordítanak a foglalkoztatási, az oktatási, a lakásügyi, az egészségügyi, valamint a közigazgatási-hivatali - diszkrimináció tilalmára, s a jogsértések orvoslására. Az elmarasztalt vállalkozásokat az állami megrendelésekből kizárnák, adataikat nyilvánosságra hoznák. Az oktatási intézmények - ismételt jogsértés esetén - elesnének az állami pályázatokon való indulás lehetőségétől. Súlyos megítélés alá esne a politikai, vallási meggyőződés, a nemek és az életkor miatti diszkrimináció minden formája. A javaslat hátrányos megkülönböztetéssel járó bánásmód szabálysértéssé nyilvánítása mellett foglal állást. Százezer forintig terjedő bírsággal számolhatnának a jogellenes hirdetők.

(Magyar Hirlap)