Majális helyett tiltakozás a cselédtörvény miatt<br/>

Vágólapra másolva!
A Munka törvénykönyve megszavazása miatt a szakszervezeti konföderációk többsége a tiltakozás jegyében kívánja megtartani a május elsejei munkásünnepet, néhányan azonban a csendes, hagyományos majálisra voksolnak. A Munkástanácsok Országos Szövetsége nem vesz részt a közös ünneplésen. Ha a demonstráció nem vezet eredményre, a későbbiekben sztrájkok is várhatók.
Vágólapra másolva!

A Népszava információja szerint vita kerekedett a konföderációk vezetőinek részvételével megtartott egyeztetőtanács ülésén, amelyen május elseje előkészítéséről esett szó. A résztvevők nem mindegyike szavazott a radikális fellépés mellett. A Munka törvénykönyve ismert módosítása miatt megtartott márciusi tüntetésen még valamennyi szakszervezet úgy döntött: ha a honatyák elfogadják a munkavállalók jogait korlátozó törvényt, szelíd majális helyett demonstrációt tartanak május elsején.

Rabi Ferenc, az MSZOSZ alelnöke elmondta: az egyeztető ülésen felmerült, hogy a mostani május 1. nem lehet a hagyományos majális, hiszen az április 17-én elfogadott törvénymódosítást úgy kell kezelni, mint egy üzenetet május l-jére a munkavállalóknak. A konföderációk arra az álláspontra jutottak, hogy közös kiáltványt fogalmaznak meg, amelyet az országban megtartott szakszervezeti rendezvényeken felolvasnak. Az MSZOSZ alelnöke elmondta, hogy a következő hónapokban, a kollektív szerződések tárgyalásakor a munkahelyi szervezetek nehezebb tárgyalási pozícióba kerülnek, konfliktusok lehetnek, később sztrájkok is várhatók.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége nem vesz részt a többiek közös megmozdulásán. Palkovics Imre, a szövetség elnöke elmondta, a szövetség szerint nem jó dolog, ha a kormány és a közvélemény a szakszervezetek követeléseit ellenzéki követelésekként fogják fel, a szakszervezeteket ellenzéki politikai erőnek tekintik, s nem helyes, ha egy szakszervezet valamely párt mellé csapódik. Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke elmondta, hogy öt konföderációval együtt jelennek meg május elsején és szelíd majális helyett demonstrációt tartanak. A rendezvényen a törvényhozók szemére kívánják vetni a munkavállalók ellehetetlenítését maga után vonó törvénymódosítást. Amennyiben a május elsejei demonstráció nem vezet eredményre, munkahelyi sztrájkokra is sor kerülhet.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) inkább a hagyományos május 1. megtartása felé hajlik, azzal együtt, hogy részt vesz a konföderációk közös megnyilvánulásán. Szabó Endre, a SZEF elnöke, megjegyezte, hogy egyetértenek a többiekkel abban, miszerint a módosított törvény nem munkavállaló-barát, azonban a SZEF inkább a kompromisszumos megoldások híve.

A Vasas Szakszervezeti Szövetség keserűen vette tudomásul, hogy a "kormánykoalíció szavazógépezete" megszavazta a Munka törvénykönyv dolgozókra hátrányos módosítását. A módosítás igenlőire a 2002-es választásokon kell nemet mondanunk, hívta fel a tagságot Szőke Károly, a szövetség elnöke. A szövetség beadvánnyal fordult a köztársasági elnökhöz, hogy ne írja alá a cselédtörvényt és felkéri az Alkotmánybíróságot, hogy semmisítse meg a hátrányos rendelkezéseket. A szövetség felkészíti a szakszervezeti vezetőket a kollektív szerződés megvédésére, a munkarend szabályozására. Ha a munkavállalók alapérdekei veszélybe kerülnek, a vasas cégek sztrájkba lépnek.

(Népszava)

Ajánló: