Az ellenzék választ vár arra, hogyan végezhettek kományőrök népszámlálást <br/>

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ a miniszterelnöktől sürgősen választ vár arra, hogy a népszámlálás során kérdezőbiztosként kiknél jártak "titkosrendőrök". Az MSZP frakcióvezetője javasolni fogja Keleti Györgynek, a nemzetbiztonsági bizottság elnökének a testület összehívását, hogy a bizottság tájékoztatást kapjon az ügy részleteiről. A Belügyminisztérium és a KSH nem látja problémásnak az esetet.
Vágólapra másolva!

A miniszterelnöknek sürgősen választ kell adnia arra, hogy a népszámlálás során kérdezőbiztosként kiknél jártak "titkosrendőrök", hogy a megfigyeltek között volt-e ellenzéki politikus, továbbá arra, hogy milyen törvényi felhatalmazás alapján végezték a Köztársasági Őrezred tagjai a felméréseket - közölték szabad demokrata politikusok szombaton a fővárosban. Demszky Gábor elmondta, hogy szombaton levélben fordulnak az ügyben a miniszterelnökhöz.

Demszky Gábor, az SZDSZ elnöke és Fodor Gábor, a párt ügyvivője kifejtette: elképesztő botrány, hogy "titkosrendőrök" gyűjtöttek adatokat a népszámlálás során. Álláspontjuk szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek kell választ adnia a kérdésekre, hiszen a kormányba és a népszámlálás intézményébe vetett bizalomról van szó. Fodor Gábor elmondta: választ várnak arra is, hogy miért nem tájékoztatták a közvéleményt, a parlamenti pártokat, és hogy egyáltalán miért volt szükség a kormányőrök munkájára.

Az MSZP megdöbbenéssel értesült arról a Népszavában megjelent hírről, hogy a népszámlálás során a védett személyek környezetében kormányőrök végezték az adatfelvételt - közölte Nagy Sándor, a szocialisták parlamenti frakcióvezetője. - A Köztársasági Őrezrednek nem tartozik a feladatkörébe, sőt azzal összeegyeztethetetlen, hogy ilyen munkát végezzen - fogalmazott Nagy Sándor, aki szerint az újságcikkben szereplő "környezettanulmányhoz" hasonlóra évtizedekkel korábbról lehetne példát hozni. A frakcióvezető javasolni fogja Keleti Györgynek, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnökének a testület összehívását, hogy a bizottság tájékoztatást kapjon az ügy részleteiről.

A Népszava cikke "Számlálóbiztosnak álcázott tisztek vettek fel adatokat" címmel

A Belügyminisztérium és a KSH nem látja problémásnak az esetet

Semmifajta titkos adatgyűjtést nem végeztek a védett személyek otthonában, illetve annak körzetében népszámlálást végző kormányőrök - hangsúlyozta a Népszava szombati számában megjelent "Számlálóbiztosnak álcázott tisztek vették fel az adatokat" című írás kapcsán Könyves Krisztina, a Belügyminisztérium szóvivője.

Könyves Krisztina elmondta: ezekben a körzetekben a kérdőívek kitöltését kizárólag azért végezték a BM ORFK Köztársasági Őrezredének munkatársai, hogy a védett vezetők otthonába csak megbízható személyek léphessenek be. A számlálókörzetek felszabdalása pedig szokatlan lenne a népszámlálások gyakorlatában. - A kérdőíveket ezekben a körzetekben is ugyanúgy kezelték, dolgozták fel, mint bárhol másutt az országban, azaz közvetlenül a helyi önkormányzat jegyzőinek adták le - mondta a szóvivő. A számlálóbiztosként eljáró kormányőrök nem végeztek titkos adatgyűjtést, nem készítettek semmiféle környezettanulmányt - tette hozzá Könyves Krisztina. A szóvivő megjegyezte: a BM-utasítást a 2001. évi népszámlálásról szóló törvény alapján adta ki a belügyminiszter.

Gratzl Ferenc, a népszámlálás szakmai irányítását végző Központi Statisztikai Hivatal (KSH) osztályvezetője elmondta: a népszámlás végrehajtása, így többek között a számlálóbiztosok toborzása, kiválasztása önkormányzati jegyzői feladat volt, de bizonyos esetekben erről a BM döntött saját hatáskörben. A KSH tudott erről, ám nem tulajdonított neki különösebb jelentőséget, hiszen a BM által kijelölt személyeknek is ugyanazokat a szabályokat, kötelezettségeket kellett munkájuk során szem előtt tartaniuk, mint a többi számlálóbiztosnak. A KSH munkatársa alaptalannak tartotta a Népszavában megfogalmazott aggodalmakat, melyek szerint a történtek jóvátehetetlenül megrendítik a népszámlálás anonimitásába vetett bizalmat.

Orbán Péter, országos rendőrfőkapitány szerint sem volt törvénysértő, hogy rendőrök számlálóbiztosként részt vettek a népszámlálásban. Orbán Péter szerint már csak azért sem történhetett titoksértés, mert a rendőrségi nyilvántartások - a vallás kivételével, amire viszont nem volt kötelező válaszolni - tartalmazzák a kérdőíveken szereplő adatokat.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. április 28.)