Torgyán csak megszondáztatta a küldötteket pártelnökségével kapcsolatban<br/>

Vágólapra másolva!
Lökdösődés, indulatok, szitokszavak, izzadtságszag, összetépett transzparensek, 100 biztonsági őr, 2000 küldött, hőség, ásványvíz, sör, nagyértékű autók és lerobbant buszok. Ezek jellemezték leginkább a Torgyán József által Ceglédre összehívott "legitim" naggyűlést. Turi-Kovács Béla, Szabó János és Balogh Gyula híveivel együtt sikertelen puccsott hajtott végre Torgyán József ellen. Az elnök megerősödve került ki a ceglédi összecsapásból, igaz a Budapesten ülésező a reformerek kizárták Torgyánt a kisgazdapárt soraiból, és új elnököt választottak. Torgyán beszédében bírálta koalíciós társát, a Fideszt, és azt is közölte, hogy ügynökök voltak az ülésen.
Vágólapra másolva!

Turi-Kovács Béla és Balogh Gyula hívei között

Abszolut biztonság a kisgazda nagygyűlésen

Balogh Gyulát csak emberi tudják megvédeni, amikor az egyik őrző-védő cég alkalmazottja enyhén megcibálja a zakójánál fogva. Az előtérbe ért "puccsistákat" Turi-Kovács miniszter invitálja beljebb: "Előre emberek itt mindenki kisgazda és jogunk van részt venni az ülésen". Kisebb lökdösődés van ugyan, de tettlegességre nem került sor. Bent egyre hangossabban ordítanak egymással az ellentábor tagjai. Egy középkorú Torgyán-hívő hölgy nem kis rafinériával a karzatról lenyúlva tépi szét a "Torgyán mondjon le" feliratú papír-transzparenst, és mint egykoron az egri nők, terpeszben állva, csípőre tett kézel kiabál a befelé igyekvőknek, számon kérve rajtuk a meghívójukat és megkérdőjelezve tisztességes szándékukat.

Balogh Gyula kisgazda képviselő

Tumultus a bejáratnál

Torgyán József pártelnök

Torgyán közli: "Nincs bocsánat az árulóknak!" Úgy véli, hogy a kétpártrendszer hívei kívülről és belülről egyaránt támadják az FKGP-t.

Torgyán József és G. Nagyné Maczó Ágnes

Délután kettő körül már szinte csak a küldöttek kétharmada van a teremben. Többen haza indulnak. Az egyik megyei elnök hosszúra nyúlt beszédében még a spártaikra is emlékezik. Cegléden a Torgyán-hívők is "megcselekedték amit megkövetelt a haza". Torgyán azonban továbbra is fáradhatalan, még rátesz egy lapáttal, amikor bejelenti, hogy a Budapesten gyűlésező reformerek el akarták foglalni a Belgrád rakparti székházat. Torgyán szerint ez csak azért hiúsulhatott meg, mert ott tartja ülését a párt ifjúsági szervezete, a Független Ifjúság, amely így megvédte a székházat.

Mindenki fellélegzik, amikor Gyimóthy Géza bejelenti, hogy egy kézilabdamecs miatt fél háromkor be kell fejezni a gyűlést. Torgyán még átad néhány aranygyűrűt, majd "fel a győzelemre" kiáltással, meg "borral, búzával és békességgel" búcsúzik a híveitől.

Torgyán József és hívei - immár megerősödve - sajtótájékoztatón ítélik el a nagygyűlésen történt "banditizmust". Közli, hogy az FKGP elvárja a kormánytól, hogy vizsgálja meg: hogyan történhetett meg az a súlyosan alkotmánysértő eset, hogy nemzetbiztonsági tisztek Turi-Kovács Béla és Szabó János miniszterek kíséretében félrelökve a nagygyűlés rendészeit benyomultak az ülésterembe.

Demeter Ervin titkosszolgálati miniszter szerint viszont kizárt, hogy NBH-s tisztek lettek volna a kisgazda gyűlésen. Torgyán szerint fegyveres banditák is érkeztek a gyűlésre akik az NBH-sok után nyomulva mentek be a terembe. A pisztollyal felszerelt embereket Balogh Gyula bérelte fel egyenként 100 ezer forintért, hogy botrányt okozzanak a kisgazdapárt rendezvényén - közli Torgyán József. A kisgazda pártelnök, Kövér László Fidesz-elnök korábbi nyilatkozatára reagálva, miszerint válságban van az FKGP, úgy fogalmaz: a párt nincs válságban, bár vannak, akik ezt szerették volna elérni. A ceglédi események után várható, hogy Boros Imre után Szabó Jánost és Turi-Kovács Bélát is visszahívják a kormányból. Ezzel kapcsolatban Torgyán megjegyezi, hogy jelenleg mindketten kisgazda miniszterek, de a nagygyűlésen tanúsított magatartásuk nem méltó a kisgazdapárthoz, így erről a jövő héten tárgyal az elnökség. Feltehetőleg visszahívják őket a kormányból.

A vereséget szenvedett kisgazda miniszterek és Balogh Gyula kint a sportcsarnok mellett közlik az újságírókkal, hogy az egész gyűlés, az ott hozott határozatokkal együtt törvénytelen. Balogh elmondja azt is, hogy a legfőbb ügyészhez fordulnak és kérik, hogy vizsgálja ki az itt történt törvénytelenségeket. Szabó János honvédelmi miniszter "két napos" munkájára hivatkozva, sietve beszáll az S-osztályú Mercedesébe. A környezetvédelmi miniszter fáradt, így ő is inkább haza indul Audi A6-osával. Balogh Gyula pedig egy metál fekete mikorbusszal Vaja felé veszi az irányt. A reformerek budapesti nagygyűlésén így hiába várják őket.

[origo]

Ajánló:

(2001.05.05.)

Korábban:

(2001.05.05.)