A bíróság már döntött az FKGP elnökéről, de egyelőre nem nyilatkozik<br/>

Vágólapra másolva!
A bíróság már döntött arról, hogy bejegyzik-e Lányi Zsoltot az FKGP új elnökének, az eredményt azonban csak azután közölhetik, hogy Lányi átvette a határozatot. A parlament ügyrendi bizottsága délelőtt úgy foglalt állást, hogy Áder János házelnök csak azt vizsgálhatja, hogy a frakcióvezető jogszerűen jelentette-e be a kizárást, azzal azonban nem foglalkozhat, hogy a bejelentés tartalma, tehát maga a kizárás, jogszerű volt-e. Eközben ma reggel lemondott Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető az FKGP budapesti elnöki posztjáról.
Vágólapra másolva!

Az FKGP parlamenti képviselőcsoportja hétfőn váratlanul kizárta Torgyán Józsefet. Az ülésen a képviselők több mint fele részt vett és a jelenlévők több mint kétharmada megszavazta a kizárásról szóló javaslatot.

Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető szerint a határozat szabályos, megfelel a korábbi gyakorlatnak. Torgyán József azonban éles hangú levélben tiltakozott a frakcióvezető állásfoglalása ellen.

Szentgyörgyvölgyi Péter ma reggel lemondott az FKGP budapesti elnöki posztjáról. Azzal indokolta döntését, hogy a Torgyántól kapott szerdai levél - amelyben a pártelnök arra szólítja fel, hogy a frakcióból való kizárásáról hozott "súlyos jogi tévedését" korrigálja a házelnöknél - durva hangvételű volt és valótlanságokat tartalmazott. Szentgyörgyvölgyi az [origo]-nak elmondta: csak az elnökségről mond le, a frakcióvezetésről nem. "Torgyán József azt akarta, hogy a frakció döntésével ellentétesen cselekedjek, ez pedig elképzelhetetlen. Azért mondok le, mert a jövőben nem tudok Torgyán Józseffel együttműködni, márpedig budapesti elnökként szoros kapcsolatban állnánk. A frakcióvezetésről viszont nem mondok le, mivel nagy többséggel választottak meg, és bár nehéz megfelelni, ha lemondanék, úgy érezném, menekülök."

Az ügyrendi bizottság mai ülésén úgy döntött: Áder János házelnök csak azt vizsgálhatja: jogszerűen jelentette-e be Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető Torgyán kizárását. Összesen 9 igen szavazat volt, nem szavazat és tartózkodás nélkül. Az SZDSZ és az MSZP azonban nem vett részt a szavazásban.

Csiha Judit (MSZP) szerint a Fidesz csak díszletként használja az ügyrendi bizottságot, hogy keresztül vigye akaratát. Úgy vélte: meg kellett volna várni a bíróság határozatát arról kit jegyeznek be pártelnöknek. Az ülés után hozzátette: a Házszabályt úgy is lehet értelmezni, hogy a házelnöknek joga van megvizsgálni, törvényesen zárta-e ki a frakció Torgyán Józsefet.
Tóth András (MSZP) pedig közölte: a bizottság nem szakmai, hanem politikai döntést akar hozni, amiben a szocialisták nem akarnak asszisztálni.

A bejelentésnek a házszabály szerint két követelménynek kell megfelelnie: a frakcióvezetőnek kell megtennie, és írásban kell a házelnökhöz érkeznie. Az ügyrendi bizottság tehát azt mondja, hogy Áder a frakció kizárásról szóló döntését nem bírálhatja felül.

Ha Áder János házelnök valóban elfogadja Torgyán kizárását, az a furcsa helyzet áll elő, hogy két olyan politkus lesz az FKGP elnöke, akik a parlamentben független képviselők. (A párt másik elnöke, Lányi Zsolt, szintén független képviselő).

Szentgyörgyvölgyi a bizottság döntésével kapcsolatban azt mondta: valóban képtelen helyzet lesz, de erre azért kerülhetett sor, mert a pártalkotmány, a fegyelmi szabályzat, a frakciószabályzat és a Házszabály nincs összhangban egymással, sőt a pártalkotmány önmagán belül is ellentmondásos.

A bíróság már döntött az FKGP elnöki tisztségéért folyó vitában is. A bírósághoz Lányi Zsolt fordult, hogy a budapesti reform kisgazda nagygyűlés határozata alapján jegyezzék be őt az FKGP elnökének. A bíróság egyelőre azonban nem ismertetheti a döntést, csak azután, hogy Lányi Zsolt átveszi a határozatot.

Az FKGP-n belüli további viták tárgya lehet az államtitkárok felmentése. A párton belüli botrányok miatt szembe került egymással a környezetvédelmi miniszter, Turi-Kovács Béla és államtitkára, Kávássy Sándor. Hasonló a helyzet a honvédelmi minisztériumban Szabó János miniszter és Homoki János államtitkár között. Orbán Viktor miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy nem akadályozza meg, ha egy miniszter meneszteni akarja az államtitkárt. Eddig csak Kávássy Sándor felmentéséről volt szó, aki azzal tiltakozik, hogy a koalíciós szerződés szerint a párt delegálja, illetve hívja vissza a minisztereket és államtitkárokat. Orbán viszont azzal érvel, hogy ő a miniszterekre bízza az egyes tárcák személyzeti politikáját.

[origo]

Ajánló: