Miniszterek is ellenezték Mikola hatáskörének bővítését<br/>

Vágólapra másolva!
A Fidesz parlamenti képviselőcsoportja a törvényjavaslat előzetes megvitatása után, a helyzet ismeretében szavazta le a héten az egészségügyi minisztert - erősítették meg a Magyar Hírlapnak. A frakcióval egyetértésben voksolt mások mellett az oktatási és a pénzügyminiszter, valamint több vezető Fidesz-politikus is, így ők is részesei voltak a Mikola István által súlyos politikai baklövésként értékelt akciónak.
Vágólapra másolva!

A legnagyobb kormánypárt több parlamenti képviselője is értetlenül áll a Mikola István egészségügyi miniszter és a Fidesz-frakció között meglévő ellentét kiéleződése előtt.

Ismeretes: Mikola intézkedései korábban heves tiltakozást váltottak ki a Fidesz-frakcióban. Elsőként a Pénzügyminisztériumtól az egészségügyi tárca felügyelete alá helyezték az OEP-t, majd a miniszter megakadályozta az elődje, Gógl Árpád által kezdeményezett egészségügyi kht. létrehozását. A kedden tárgyalt törvénycsomagban pedig hatáskörének bővítését indítványozta.

A miniszter súlyos politikai baklövésként értékelte az egészségügyi törvénycsomagról megtartott keddi, parlamenti voksolást, mondván, hogy a Fidesz-frakció nemcsak őt, de a vele egyetértő kormányt is leszavazta kedden. A parlamenti jegyzőkönyvek szerint azonban a Selmeczy Gabriella, Mánya Kristóf, Bartha László és Imre Zsolt képviselők nevével fémjelzett módosításcsomag jóval nagyobb támogatást kapott május 8-án a parlamentben annál, hogy egyszerű "politikai hibának" lehetne tekinteni.

Az egészségügyi miniszter döntési jogkörének kiterjesztését ellenző módosítást ugyanis a Fidesz képviselőinek 85 százaléka támogatta, csupán 1 ellenszavazat akadt (Herbst János), és senki nem tartózkodott a frakcióból. Igent mondott az ominózus javaslatra az előterjesztők mellett nemcsak Frajna Imre, a Miniszterelnöki Hivatal azóta menesztett politikai államtitkára, de Szájer József frakcióvezető, Répássy Róbert frakcióvezető-helyettes, Pokorni Zoltán oktatási és az ügyben érintett Varga Mihály pénzügyminiszter, valamint Kövér László is. Horváth Zsolt, a szaktárca azóta ugyancsak felmenteni javasolt politikai államtitkára ebben a szavazásban nem vett részt.

A másik előterjesztés szavazólistájának tanúsága szerint is komoly szemléleti különbség húzódik a szaktárca és a képviselőcsoport szakmai felfogása között. Ez ugyanis azt mutatja, hogy a Fidesz-frakció 88 százaléka nem értett egyet azzal, hogy az egészségügyi miniszter véleményezhesse az önkormányzati kórház-privatizációt. Ennél a voksolásnál ugyancsak egy fideszes - Deutsch Tamás - szavazott másként, mint a frakció, viszont a kormány és ezzel együtt az egészségügyi miniszter ellen foglalt állást például ebben a kérdésben is Répássy Róbert, Pokorni Zoltán és Varga Mihály.

Mindez pedig ellentmondani látszik az egészségügyi miniszter állításának, melyben "néhány embertől kiinduló, nem jó szándékú" akciónak minősítette leszavazását. Az "akciót" mindazonáltal nyilván "néhány ember" kezdeményezte, ám - amint azt a Fidesz frakcióvezető-helyettese az MH-nak elmondta - a képviselőcsoport előzetesen az ominózus módosításokat is megvitatta, támogatta, ezért a fideszes honatyák általában egységesen szavaztak. Ezzel Répássy Róbert megerősítette, hogy a törvényjavaslat sorsa már jóval a szavazás előtt eldőlt, jóllehet Pokorni Zoltán, a párt elnöke a napokban cáfolta, hogy korábban erről döntés született volna.

A MAgyar Hírlap úgy tudja, két, ezzel a törvénycsomaggal foglalkozó ülésére is meghívta a Fidesz az egészségügyi minisztert, ő azonban egyiken sem vett részt. Répássy a voksolás magyarázataként elmondta: a Fidesz képviselőcsoportjában az a szabály, hogy a téma felelőse - ha a kormány álláspontjával szembehelyezkedik - előterjeszti módosító indítványát, amelyet a fiatal demokraták megtárgyalnak. Ha a frakció többsége nem a kormánynak, hanem az előterjesztőnek ad igazat, akkor a frakció döntése a képviselők számára kötelező. Számtalanszor volt már hasonló eset, fűzte hozzá Répássy, ilyenkor természetesen a frakció teljes ülésének kell döntenie. Előfordulhat, hogy valaki lelkiismereti vagy más okból nem ért egyet a többségi döntéssel. Ha ezt jelzi, azt a képviselőcsoport tudomásul veszi. A fideszes politikus hangsúlyozta, nem egészségügyi kérdésekkel foglalkozik, ezért ő a többség véleményére hagyatkozott.

Balsay István azonban nem a képviselőcsoport döntésére hivatkozott. Ő úgy látja: a pénzügyminiszter bevonása nélkül nem dönthet a kórházi ágyak számáról az egészségügyi tárca vezetője. A vitát kiélező módosítócsomag egyik beterjesztője, Selmeczy Gabriella a Magyar Hírlap kérdésére nem kívánta érdemben kommentálni pártja elnökségének állásfoglalását. Ugyanakkor érzékeltette: az egészségügyi ellátás területén észlelt helyi, területi kórházfinanszírozási gondok is szerepet játszottak abban, hogy több, egyéni választókerületi képviselő a módosítások mellett voksolt.

A leváltott politikai államtitkárok lehetséges utódairól egyelőre nincs hír. Pusztai Erzsébet MDNP-elnök, aki ezt a posztot korábban már betöltötte és akivel a Magyar Hírlap értesülései szerint szívesen együtt dolgozna Mikola István, úgy nyilatkozott: nem keresték meg, hogy a jövőben ő lássa el a szaktárca politikai államtitkári teendőit.

A fővesztésekkel is járó politikai csatát kiváltó törvényjavaslatok módosításáról Borókai Gábor kormányszóvivőt is megkérdeztük, de ő nem kívánt nyilatkozni. Mikola István szerint a fiaskó miatt még a törvénycsomag három hét múlva esedékes végszavazása előtt módosítják az ominózus jogszabály-pontokat. A Magyar Hírlap információi szerint azonban ezt a megoldást sem a Fidesz-frakció, sem a párt vezető tagjai nem támogatják.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

( 2001. május 10.)