Csalás miatt indult nyomozás a Nemzeti Üdülési Alapítvány vagyonvesztése ügyében <br/>

Vágólapra másolva!
Csalás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást az ORFK a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány vagyonvesztésének ügyében. Egy korábbi vizsgálat megállapította, hogy az ingatlanok nyilvántartási értéke az alapításkor 4 milliárd forint volt, míg jelenleg már csak 42 millió forintnyi ingatlana van az alapítványnak.
Vágólapra másolva!

Ismeretlen tettes ellen csalás alapos gyanúja miatt nyomozást rendeltek el hétfőn az Országos Rendőr-főkapitányságon (ORFK) a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) vagyonvesztése ügyében - közölte Garamvölgyi László kommunikációs igazgató az MTI megkeresésére.

Elmondta, hogy a MNÜA ügyében az egy hónappal meghosszabbított feljelentés-kiegészítés határideje hétfőn járt le.

Április 19-én azért hosszabbították meg a feljelentés-kiegészítési eljárást, mert szükségessé vált az ügyben könyvszakértő és revizor szaktanácsadók kirendelése.

A MNÜA felügyelő-bizottsági elnökének feljelentését, amelyet hűtlen és hanyag kezelés alapos gyanúja miatt tett, március végén továbbította a Fővárosi Főügyészség az ORFK-ra, ahol egy másik feljelentés nyomán március 19-én már elrendelték a feljelentés kiegészítését.

A Szociális és Családügyi Minisztérium közigazgatási államtitkárának korábbi tájékoztatása szerint a felügyelő bizottság elnöke a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnál történt mintegy hárommilliárd forintnyi vagyonvesztés miatt tett feljelentést.

Az Állami Számvevőszék vizsgálata egyebek között megállapította, hogy az alapítvány tulajdonában már csak 42 millió forint értékű, az induló érték egy százalékát kitevő ingatlan van.

Az alapítványt azzal a céllal hozták létre, hogy a volt szakszervezeti üdülők hasznosításával teremtsen fedezetet a szociális üdültetéshez.

Az ÁSZ megállapította, hogy az ingatlanok nyilvántartási értéke az alapításkor 4 milliárd forint volt, tényleges értéke azonban megközelíthette a 12 milliárdot.

A Hunguest Rt. 1993 és 1998 között az ingatlanokat térítésmentesen használta és hasznosította az általa alapított kft.-ken keresztül. A MNÜA ingatlanait 1998 februárjában e kft.-kbe apportálta, az így szerzett üzletrészeket pedig a Hunguest Rt-be.

E folyamat következményeként az üdülési alapítvány közvetlenül már nem tulajdonosa az ingatlanvagyonnak.

A Hunguest Rt. és az üdülőket üzemeltető kft.-k az alapítványi vagyon működtetése révén elért bevételeikből az eltelt nyolc év alatt mindössze 150 millió forinttal járultak hozzá a szociális üdültetés támogatásához, míg ugyanezen időszak alatt a központi költségvetés 6 milliárdot meghaladó támogatást adott.

(MTI)

Korábban:

(2001.03.06.)