12 év fegyházbüntetést kaptak a gyermeküket halálra éheztető szülők<br/>

Vágólapra másolva!
A Legfelsőbb Bíróság hétfőn kihirdetett elővizsgálati döntésével hatályában fenntartotta a tavaly júniusi jogerős ítéletét, mely szerint 12-12 év fegyházbüntetéssel sújtotta azokat a szülőket, akik hat évvel ezelőtt a fővárosban halálra éheztették gyermeküket. Az ítélet indoklása szerint a gyermekről készített fényképek magukért beszélnek. A négyéves kisfiú súlya halálakor nem érte el a 6 kilogrammot.
Vágólapra másolva!

A korábbi ítélet szerint Gyalog Gyula és felesége oly mértékig elhanyagolta három gyermeke gondozását, hogy emiatt a négyéves András 1995. november 23-án meghalt, a 3 éves Mónika életét pedig csak a gyors orvosi beavatkozás menthette meg. Az ítélet indoklása szerint a gyermekekről készített fényképek magukért beszélnek. András súlya halálakor nem érte el a 6 kilogrammot. Zsír és izomszövetei elsorvadtak, testén fagyás és felfekvés jött létre, végtagjai ödémásak voltak, halálát végső soron tüdőgyulladás okozta. Állapota nem hirtelen, hanem hosszú folyamat következményeként romlott le ily végzetesen. A családot 1995- ben többször is felkereste a védőnő, ám a szülők nem engedték be a lakásba. A gyermek halálát az apa jelentette be, ezt követően Mónika kórházba került, ahol több mint fél évig kezelték. Az életben maradt gyermek nevelőszülőkhöz került - derül ki a korábbi ítéletből. Az eljárás során a szülők kijelentették: nem érzik magukat
bűnösnek.

A házaspárt az ügyészség több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérletével, illetve kiskorú veszélyeztetésével vádolta. A törvény szerint mindezért 10-től 15 évig, illetve életfogytig terjedő szabadságvesztés szabható ki. Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság 1999 áprilisában 10-10 év szabadságvesztést szabott ki, majd az ügyész fellebbezése nyomán a Legfelsőbb Bíróság tavaly júniusban kihirdetett másodfokú jogerős ítéletével emelkedett a szülők büntetése 12-12 évre.

Az ügy harmadrendű vádlottja, Szabó Gyula gyermekorvos, akit foglalkozás körében elkövetett halált okozó veszélyeztetéssel vádolt az ügyészség, mert a gyermekek nem megfelelő ellátása következtében nem ismerte fel állapotuk leromlását, és bár ez elkerülhetetlen lett volna, kórházba utalásuk érdekében sem intézkedett. A bíróság az Egészségügyi Tudományos Tanács szakvéleménye alapján kimondta: a gyerekek állapotának kialakulása és az orvosi szakmai szabályok megszegése között közvetett okozati összefüggés van. A Legfelsőbb Bíróság tavaly Szabó Gyulát bűnösnek mondta ki, és másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, továbbá három évre eltiltotta az orvosi hivatás gyakorlásától.

A család egy 46 négyzetméteres, XIV. kerületi Hungária körúti lakás kisebbik, 10,5 négyzetméteres, bútorokkal telezsúfolt szobájában élt. A gyerekek az utolsó hónapokban már alig voltak az utcán, mi több az ágyat sem hagyhatták el, hogy ne zavarják a szomszédokat. Az anya háztartásbeli, az apa pedig már hosszabb ideje munkanélküli volt.

(MTI)