Késik az építési engedélyek kiadása az árvíz sújtotta falvakban <br/>

Vágólapra másolva!
Egyelőre csak 120 építési engedélyt adtak ki a Beregben az árvízben megsemmisült házak újjáépítésére. Lassan haladnak a szerződéskötések is, még a tulajdonosok felével sem írták alá a dokumentumokat. A csúszás egyik fő oka, hogy a tulajdonviszonyok rendezetlenek, s gyakorta nem a bent élő jogosult rendelkezni arról, hogyan bonyolítsák le a kárenyhítést.
Vágólapra másolva!

Mind ez idáig csak 120 építési engedélyt adtak ki a beregi falvakban és városokban, így egyelőre meglehetősen kevés helyen kezdődhetett meg a tényleges újjáépítés. Egyelőre nem haladt túl intenzíven a szerződések megkötése sem, mostanáig 250 lebontásra ítélt ház tulajdonosával írták alá a dokumentumokat. Az ígéretek szerint hamarosan javul a helyzet, s a jövő hét végéig a többi 270-280 otthon birtokosa is hozzájut a szerződéséhez, s az állítások szerint péntekig 200-ra emelkedik a kiadott engedélyek száma is.

- Már most jelentősen csúsznak az építkezések, figyelembe véve, hogy a kormány döntése értelmében május 15-én mindenütt meg kellett volna kezdődnie a munkálatoknak - értékelte a helyzetet Helmeczy László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke. Hozzátette: valójában csak 1-2 tucat telken fogtak hozzá a tényleges építéshez.

A késlekedés oka egyrészt az, hogy a lakók egy része még nem döntötte el: újjáépítteti otthonát a régi helyen vagy másutt vásárol lakást. Másrészt hátráltatja a szerződések megkötését, hogy rendezetlenek a tulajdonviszonyok - magyarázta Kozári László ezredes, a helyreállítási és újjáépítési bizottság alelnöke. Most kell ugyanis tisztázni azokat a tulajdoni viszonyokat, amelyeket 5-10-15 éve az eredeti állapotok szerint hagytak. Pusztán azért, mert olcsóbb és kényelmes volt a változtatás bejelentését későbbre halasztani - tette hozzá az ezredes.

Hátráltatja az építési engedély kiadását az is, ha a szomszéd ingatlan birtokosa nehezen utolérhető. Hiába nem sérült a háza az illetőnek, mindenképpen fel kell őt keresni, hogy beleegyezését adja a mellette lévő telken tervezett építkezésekhez - mondta Kozári László.

A tulajdonviszonyokat hozzávetőlegesen 50-60 esetben kell tisztázni. Tovább azonban nem vár a tulajdonosok előkerítésével a közigazgatási hivatal, ehelyett a bent élőkkel kötnek szerződést. Később aztán majd - ha megoldódik a probléma - módosíthatják a szerződést. Ezek egyébként jellemzően olyan esetek, amelyekben például nem folytatták le a hagyatéki eljárást, s továbbra is az elhunyt nevén van a ház. Másutt a házastárs él az ingatlanban a bejegyzett örökösök helyett. Előfordul azonban olyan is, hogy a tulajdonostársak nem tudnak megegyezni, mivel a megrongálódott épületben élő az újjáépítést szorgalmazza, a távoli városokba költözött rokon pedig inkább a pénzét szeretné látni.

Hozzávetőlegesen 50-100 család választja végül a vásárlást majd az építkezés helyet. Esetükben úgy számítják ki a kárenyhítés összegét, hogy az elpusztult épület hasznos alapterületét összeszorozzák az újjáépítés költségével - tudtuk meg Kovács Jánostól, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közigazgatási Hivatal vezetőjétől. Így a számítások szerint 5 és 10 millió forint közötti pénzt kapnak a károsultak. Kovács János szerint nem lesz gond az sem, hogy hová költözzenek a lakásvásárlók, hiszen a 80 lehetséges lakást már feltérképeztek a Beregben, de a megye más területein is kereshetnek új otthont.

(Népszava)

Korábban:

(2001. április 19.)