Vágólapra másolva!
Akár fél áron is megvalósíthatók és üzemeltethetők a közművek, ha nem településenként, hanem a főváros és az agglomeráció közös projektjeként hívják életre azokat. A szennyvíztisztítók, hulladéklerakók állandó költsége ugyanis magas, ésszerűtlen tehát kis kapacitású üzemeket fenntartani. Az összefogáshoz azonban le kell győzni a főváros és Pest megye, a politikusok és a szakhatóságok közti ellentéteket.
Vágólapra másolva!

Együttműködéssel, közös fejlesztéssel a jelenleginél jóval olcsóbban megoldhatók a közműberuházások a fővárosban és az agglomerációban. Hozzávetőlegesen fél áron megvalósíthatók lennének a létesítmények, ha két, egymáshoz közel tervezett projekt helyett egy nagyobba vágnának bele Budapest és a környező falvak-városok.

A közös beruházásokkal azonban nemcsak a beruházás költségeit faraghatnák le, hanem lényegesen takarékosabb lehetne az üzemeltetés is - mondta Vajda Pál főpolgármester-helyettes. A közművekhez kapcsolódó közszolgáltatások ugyanis hihetetlenül eszközigényesek, s az ebből adódó kiadás nem csökkenhető. Az állandó költségeket csak oly módon lehet racionalizálni, hogy a fogyasztói bázist növelik. Így ha például két szennyvíztisztítót, két hulladéklerakót építenek, az majdnem kétszer annyiba kerül, mint ha egy kétszeres kapacitásút kell finanszírozni.

- Véget kell vetni "az én házam, az én váram" évtizedes hagyományának. A 90-es évek elején önállóságuk birtokában mindenből saját tulajdont akartak a települések. Így mindenfajta racionalitás nélkül kis kapacitású gazdaságtalan közműcégeket-üzemeket létesítettek - mondta Vajda Pál. - Szerencsére ma már a települések is belátják: a törpevíztisztítók, törpe-hulladéklerakók nem kifizetődők, ezeket a problémákat körzetenként kell megoldani.

A főpolgármester-helyettes ezért szorgalmazza, hogy az együttműködés egyik első lépéseként közös konstrukcióban valósítsák meg a dél-budai szennyvíztisztítót. Ésszerűtlen ugyanis a körzetben két hasonló üzem megépítése, hiszen egymástól alig néhány kilométerre kellene üzembe helyezni a Dél-Budát és a fővárostól délre fekvő településeket, Érdet, Budaörsöt és környékét ellátó tisztítót. Ehelyett kívánatos lenne egyesíteni a műszaki és a finanszírozási adottságokat. A főváros terveiben 2007-re ütemezte a projektet. A Városháza azonban hajlandó lenne ezt előbbre hozni, ha az Budapesten kívül néhány más települést is kiszolgálna. Így akár 1-2 éven belül is megkezdődhetne a beruházás.

A főváros és az agglomeráció együttműködése az ivóvízellátás terén is elengedhetetlen, azért is, mert Budapest vízellátása döntően a Szentendrei-sziget part menti kútjaiból származik. Úgy tűnik, a vízbázis megvédése érdekében a Fővárosi Vízművek és a sziget települései fognak össze - mondta Kollár György, a fővárosi közgyűlés koordinációs bizottságának elnöke. A Szentendrei-sziget projektjének gyorsítása érdekében egyébként egyszázaléknyi vízdíjemelést tervez a Városháza. Így köbméterenként 1 forint 10 fillérrel drágulna az ivóvíz.

Bár elvétve, de korábban is akadt példa a közös projektekre: ilyen volt a pusztazámori és a dunakeszi lerakó. Kollár György figyelmeztetett: az együttműködés érdekében különböző érdekeltségű feleknek, fővárosiaknak és Pest megyeieknek, politikusoknak és szakembereknek kell megállapodásra jutniuk. Nem működhet ugyanis tovább az, hogy politikai döntések születnek, s helyben azokat csak végrehajtják - tette hozzá a bizottsági elnök.

(Népszava)

Ajánló: