Fiktív ügyletekkel trükközött az FVM-cég<br/>

Vágólapra másolva!
Az FVM tulajdonában lévő Concordia Rt. által létrehozott GMS'96 Kft vezetője szerint a cég korábbi veszteségeit akarták átmenetileg eltüntetni fiktív gazdasági ügyletekkel. B. Csabát 100 millió forintos sikkasztással és hűtlen kezeléssel gyanúsítja a rendőrség. B. állítja: főnökei belegyezésével és utasítására cselekedett. Amennyiben bebizonyosodnak B. állításai, akkor gyanúsítottként hallgathatják ki azokat, akik utasítást adtak a törvénysértésekre.
Vágólapra másolva!

A hűtlen kezeléssel és sikkasztással gyanúsított B. Csaba bróker, - akit pénteken helyezett előzetes letartóztatásba a bíróság - azt állítja, hogy főnökei utasítására hajtotta végre az összesen 100 millió forint értékben elkövetett bűncselekményt. B. Csaba az FVM tulajdonában lévő Concordia Közraktározási Rt. által létrehozott GMS'96 Kft ügyvezetőjeként gabonakereskedelemmel és raktározással foglalkozott. A rendőrség B. Csabát 77 milliós hűtlen kezeléssel és 35 milliós sikkasztással gyanúsítja.

A rendőrség szerint B. egy fiktív raktározási szerződés alapján, 77 millió forintot utalt át három vállalkozás - egy Kft és két Bt - számlájára. A rendőrségen B. Csaba elismerte tettét, de azt állította, hogy "főnökei" utasításra cselekedett, majd hozzátette, nem tudja kiknek az érdekeit szolgálta a 3 bérleti szerződés.

Egy másik esetben B. Csaba egy brókercég tartozását kölcsönszerződéssé alakította át, melynek fedezetéül a GMS'96 Kft-re bízott 1000 tonna, közraktárakban tárolt búzát jelölte meg. A bróker a gabonához tartozó közraktárjegyeket adta át az adós cégnek. B. Csaba ezzel a 35 milliós sikkasztással kapcsolatban azt állította, hogy a tulajdonosok, illetve a munkáltatók tudtával és azok belegyezésével, egy 1999-ről átcsúszott veszteséget kellett átmenetelileg eltüntetni.

Amennyiben beigazolódnak B. Csaba állításai, úgy a törvénysértésekre utasítást adókat már nem tanúként, hanem gyanúsítotként is kihallgathatják a rendőrök. A rendőrség várhatóan meghallgatja majd Korompai Nikolettet, a Concordia Rt. volt vezérigazgatóját és Simon Lászlót, a GMS'96 Kft korábbi ügyvezetőjét is.

A rendőrségen a folyamatban lévő nyomozás érdekeire hivatkozva nem árulták el, mely cégek kapták a 77 millió forintot.

B. ügyvédje az [origo]-nak elmondta mivel védence beismerte tettét, így csak a büntetés enyhítése lehet a cél.

Az [origo] információi szerint B. Csabát Korompai Nikolett és Simon László kérte fel egy közvetítő útján a GMS'96 vezetésére, még 1998 decemberében.

A Concordia közraktárról korábban kiderült, hogy a törvényi tiltás ellenére fedezetet vállalt a GMS '96 Kft egyik váltójára. Miután a kft nem tudott fizetni, a Concordia 300 milliót veszített az ügyleten. A GMS'96 korábbi vezetője Simon László szoros kapcsolatban állt Torgyán József volt földművelésügyi miniszterrel.

A büntetőeljárást Boros Imre Phare-miniszter kezdeményezte, amikor Torgyán József lemondása után átmenetileg a földművelésügyi tárcát is ő irányította. A feljelentése nyomán indult nyomozás kövezkeztében B. Csabával együtt már hat embert vettek őrizetbe az FVM alá tartozó vállalkozásoknál.

[origo]

Korábban:

(2001.05.25.)