Vágólapra másolva!
A Fővárosi Bíróságon folytatódott a Tocsik-per, amelyet az elsőrendű vádlott betegsége, illetve a tárgyaláson bekövetkezett rosszulléte miatt kellett januárban félbeszakítani. Tocsik a mai tárgyaláson is többször elsírta magát, és néhányszor majdnem összeesett.
Vágólapra másolva!

Tocsik Márta minden egyes üzletről
beszámolt a mai tárgyaláson
Fotó: HavariaPress

Tocsik vitatta a vád állítását, miszerint 1996-ban el nem végzett munkáért juttatott neki az ÁPV Rt. sikerdíjat, illetve az annak alapjául szolgáló megtakarításokat többnyire nem az ügyletekben szereplő részvények névértéke, hanem legmagasabb tőzsdei árfolyama szerint mutatta ki.

Tocsik felsorolta, milyen általa hitelesnek nevezett dokumentumokat nyújtott be a Vektor Rt. az ÁPV Rt-nek. Állította: ezek alapján az iratok alapján történtek a kifizetések, és csak utána vették elő az ő számláit. Vagyis szerinte a csalás nem állja meg a helyét.

Közölte: a váddal ellentétben az első és a második csomag esetében is a sikerdíj számítási módszere azonos volt: az első esetben a megtakarítás 10 százalékát, másodszorra a megtakarítás 8 százalékát kapta.

Tocsik az egyes részvénycsomagokból kiemelt példákkal tagadta azt a vádpontot, miszerint nem az ügyletekben szereplő részvények névértéke, hanem legmagasabb tőzsdei árfolyama szerint mutatta ki a megtakarításokat. Tocsik tételesen felsorolta az egyes részvénycsomagok árfolyamát, a Vektor Rt. kamatigényét, a kamatnapok számát. Külön említette az első és a második csomag közötti különbségeket is. Állította: az önkormányzatok igenis felléptek kamatigénnyel, és ha a tárgyalások eredményeképpen arról lemondtak, akkor azt szerinte jogosan tüntette fel a megtakarítások között.

A vádpontok között szerepel az is, miszerint Tocsiknak nem lett volna joga a sikerdíjon felül ügyvédi munkadíjat is kérni. A jogásznő ezzel kapcsolatban azt mondta: az első csomagban 3 százalék, a második csomagban 5 százalék munkadíjat kapott a részvények névértékére vetítve. Ez szerinte az akkori munkadíjakhoz képest átlagosnak mondható. Hozzátette: nem ő számított fel ügyvédi munkadíjat, hanem a Vektor Rt.

Tocsik a bíró kérdésére elfúló hangon közölte, hogy két vádlottársához, az SZDSZ-hez közel álló üzletember Budai Györgyhöz és az MSZP-s Boldvai Lászlóhoz fűződő kapcsolatáról nem kíván vallomást tenni. A tárgyalás pénteken kérdések feltevésével folytatódik.

A privatizációs botrány 1996-ban robbant ki. A Fővárosi Bíróság 1999. februárjában első fokon felmentette a jogásznőt és az ÁPV Rt. csalással, illetve hanyag kezeléssel vádolt egykori vezetőit, ám a Legfelsőbb Bíróság tavaly áprilisban megalapozatlanság, felderítetlenség miatt hatályon kívül helyezte az elsőfokú döntést és új eljárásra utasított.

Kapcsándi Dóra

Korábban:

(2001. január 10.)