Jövő hét végére elkészülhet a képviselők vagyoni helyzetét vizsgáló bizottság jelentése<br/>

Vágólapra másolva!
Jövő hét elején nyújtják be a szakértők jelentésüket a vagyonvizsgáló bizottságnak. Ez alapján jövő hét pénteken a bizottság minden egyes képviselőről, aki leadta nyilatkozatát, elkészíti határozatát, majd egy átfogó jelentést ír, melyet benyújt a parlamentnek. Ha bárkivel kapcsolatban felmerül, hogy vagyongyarapodása nincs összhangban keresetével, a képviselő nevét nyilvánosságra hozzák. Szankcionálni azonban sem a bizottság, sem az Országgyűlés nem tud.
Vágólapra másolva!

A szakértők jelentése két részből fog állni. Egyrészt összegszerűen szerepeltetik a képviselők vagyoni gyarapodását; másrészt felmérik, az elmúlt években a képviselői és egyéb tevékenység folytán mennyi jövedelemre tett szert egy-egy politikus. "A bizottság ezt a két adatot vetíti össze" - mondta Répássy Róbert, a testület fideszes elnöke az [origo]-nak. A nem nyilvános jelentést a bizottság tagjai a jövő héten tekinthetik meg. A képviselőknek egyenként eljuttatják a jelentés róluk szóló szakaszát.

A bizottság legközelebb jövő hét pénteken ül össze. Ekkorra ismét meghívják az összes olyan - szocialista és szabad demokrata - képviselőt, aki eddig nem jelent meg a testület előtt. Répássy biztos abban, hogy ekkor sem jelennek meg az ellenzéki képviselők. "Ez a napirendi pont nem sok időt fog elvenni tőlünk" - fogalmazott.

Az ülésen a jelentés alapján minden egyes képviselőről határozat születik, miszerint jövedelme összhangban áll-e vagy sem vagyongyarapodásával. Először azokat veszik elő, akik sürgősséget kértek, majd utána ábécé sorrendben haladnak tovább. Amennyiben 15-én nem végeznek, 18-án folytatják a munkát. Megfogalmaznak ugyanakkor egy átfogó parlamenti jelentést is, mely azt is tartalmazni fogja, mely képviselők nem működtek együtt a bizottsággal. Répássy szerint ugyanis ezek a képviselők megsértették az alkotmányt. A parlament várhatóan már csak ősszel tárgyalja a jelentést.

Sem a bizottság, sem a parlament nem tudja szankcionálni, ha valamelyik képviselő nem tud elszámolni vagyonával. "A neveket - ha lesznek ilyenek - nyilvánosságra hozzuk, és aki akarja, megpróbálhatja kimagyarázni magát. Lehet, hogy valaki például elfelejtett valamilyen adatot átadni, de hát az magára vessen" - mondta Répássy az [origo]-nak. Hozzátette: az adószabályok szerint csak 5 évig kell megőrizni a papírokat, míg vannak, akik már több mint 10 éve képviselők. Rajtuk már nem kérhetők számon régebbi iratok, mivel azokat nem lehet jogi úton sem pótolni.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 25.)