Kényszeresen bizonygatták a szocialisták egységüket az MSZP kongresszusán <br/>

Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter miniszterelnök-jelöltté választását a küldöttek 99%-a támogatta az MSZP szombati kongresszusán. Medgyessy egyöntetű támogatása összhangban volt a szónokok sokszor ismételt követelésével: a nagy belső konfliktusok után senki se merje megbolygatni a párt egységét. Az eddigi hatalmi harcot lezáró kompromisszumból csak Németh Miklós maradt ki MSZP erős emberei közül, de Horn Gyula, Kovács László és Medgyessy Péter kölcsönösen biztosították egymást bizalmukról. Érezhetően nagyon megviselte a pártot a belső küzdelem, és a küldöttek kényszeresen akarták bizonyítani, most már optimista párt lesz az MSZP.
Vágólapra másolva!

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Szent a béke

Tavasszal Németh Miklóson kívül Kovács László miniszterelnök-jelöltsége is felmerült. Németh sértődötten szállt ki a versenyből, a mostani kongresszuson sem vett részt. Kovács viszont megismételte, teljesen önként mondott le a jelöltségről Medgyessy javára, és kettejük kézfogását percekig merevítette ki a kongresszus három nagy vetítője.

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Ismét számítanak Horn Gyulára

A jelöltek körüli vitához kapcsolódik, hogy az összes szónok elmondta: egy hosszú, népszerűtlenséget okozó válságon van túl az MSZP. Több tucatszor hangzott el, hogy az önsorsrontó viták helyett optimizmusra van szüksége a pártnak. A küldöttek hangosan bíztatták egymást, van ok az optimizmusra, muszáj visszaszerezni az önbizalmat. Kovács László szerint az elmúlt hónapokat az elbizonytalanodás jellemezte, ezért most ideje összefogni, Horn arról beszélt, a pártnak sokkal határozottabbnak és keményebbnek kell lennie. Tabajdi Csaba országgyűlési képviselő pedig az egység helyreállításával kapcsolatosan azt mondta, aki léket vág a csónakba, azt ki kell dobni onnan. Katona Béla országgyűlési képviselő arra kérte a szocialistákat, hogy 11 hónapot bírjanak ki torzsalkodás nélkül.

A viták lezárása mellett a párt erejének megmutatása, és az erőben való hit fontossága volt a belső ügyeket érintő legfontosabb téma. Az MSZP-t megijesztette a Fidesz népszerűségének növekedése, és az MSZP lemaradása. Ezt bizonyította a legtöbb felszólaló kényszeres önismétlése: nem kell hinni Orbán Viktor mágikus erejében, az MSZP képes lesz megszerezni a szavazatok többségét 2002-ben. Mandur László budapesti elnök azt mondta, hiába nagyon jó a Fidesz PR-ja, le lehet győzni őket. Szabó György borsodi elnök szerint el kell hinnie a tagoknak, hogy az MSZP képes és alkalmas a választások megnyerésére.

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Mindenki Medgyessyt támogatta

A közelmúltban rendezett Fidesz kongresszus felszólalóihoz hasonlóan az MSZP szónokai is többször elismételték, hogy pártjuk minden politikai eszme követőinek ideális választás. Medgyessy beszédében elmondta, az MSZP-ben szociáldemokrata érték az igazságosság keresése, liberális a másság elfogadása, és konzervatív a hazafiság fontossága. A Fidesz kongresszus szónokai májusban azt emelték ki, hogy a párt programjában sok szociáldemokráciához köthető érték van. Medgyessy többször is elismételte, ő a nemzeti közép kormányát szeretné létrehozni.

A szónokok legtöbbször populizmussal, felelőtlen ígérgetéssel, korrupt klientúra kiépítésével vádolták a Fideszt. Többen emlegették, irreális Orbán budapesti olimpiára vonatkozó ígérete, Kovács szerint azon a Fidesz blöfftusában indulhatna. Orbán Viktor miniszterelnök külföldi útjait rögzítő Ezüsthajó Kft-re utalva Kovács azt ígérte, az MSZP közelében sohasem lesz Aranyhajó Kft. A miniszterelnök rádióinterjúit összegyűjtő, piros-fehér-zöld színben nyomtatott könyvet a személyi kultusz felélesztésének nevezte. Több szónok is elismételte, igaz hogy az Orbán kormány működése alatt erősödött az ország gazdasága, de ezt az emberek nem érzik, igazságtalan a javak elosztása.

A kongresszuson a Fidesz támadásán kívül más pártokkal nem foglalkoztak a felszólalók. Újságírói kérdésre a kongresszus utáni sajtótájékoztatón Medgyessy és Kovács nem neveztek meg konkrétan egyetlen lehetséges szövetségest sem. A kongresszusra meghívták a Munkáspárt és az SZDSZ képviselőit, utóbbit azonban senki sem képviselte. Ezzel az üggyel Kovács nem kívánt foglalkozni, azt mondta, az SZDSZ és az MSZP viszonya általában korrekt.

Sok művészt és tudóst is meghívott az MSZP a kongresszusra, jelen volt többek között Jancsó Miklós filmrendező, Ferge Zsuzsa szociológus, Tamás Gáspár Miklós filozófus, és Kállay Ferenc színész. A legnagyobb tisztelettel a küldöttek egy váratlanul érkező vendéget, a néhány percre megjelenő Göncz Árpádot, volt köztársasági elnököt köszöntötték. Gönczöt 1990-ben az SZDSZ jelölte államfőnek, de a 90-es évek második felétől több ismerőse szerint is inkább az MSZP-vel kezdett szimpatizálni. A szocialista küldöttek érkezésekor hosszú percekig felállva tapsoltak, Medgyessy bemutatásának sokkal kisebb sikere volt.

Videóbejátszásról az ülés elején és végén Koncz Zsuzsa 1994-es koncertfelvételének részletei mentek, és Kovács László és Medgyessy Péter is Illés számok szövegeit kölcsönözve ironizáltak. Általában a középkorúakat szólította meg a kongresszus. Horn például azt mondta: "Nem csak a harmincasoké a világ, nem szabad gyerekeket a kormányhoz engedni." A középkorúak és nyugdíjasok rossz helyzete több szónok beszédében is visszaköszönt. A rendszerváltás előtti idők pártrendezvényeit idézte, hogy több szónok is (pédául Kovács László) "Kedves elvtársnők és elvtársak!" megszólítással kezdték beszédüket, és a program utolsó pontjaként a küldöttek közösen elénekelték az Internacionálét. Az idők változását jelezte azonban, hogy az Internacionálé éneklése közben a kivetítőkön Gerhard Schröder német szociáldemokrata kancellárról, és Tony Blair brit munkáspárti miniszterelnökről szóló videoklipet vetítettek. A két nyugati párt sikere egyébként is általános hivatkozási alapja volt a megroppant önbizalmat minden áron helyreállítani próbáló szónokoknak.

Magyari Péter

Ajánló:

Korábban:

(2001. június 9.)