Az Országgyűlés megszavazta a konzuli védelemről szóló törvény <br/>

Vágólapra másolva!
312 igen és 4 ellenszavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el az Országgyűlés kedden a konzuli védelemről szóló törvényt. Az új jogszabály egységesen és átfogóan összegzi a konzuli védelem fogalmát, feladatait és lehetőségeit, emellett a magyar állampolgárok emberi jogainak külföldön történő mind teljesebb érvényre juttatását segíti elő.
Vágólapra másolva!

A konzuli védelemről szóló törvényjavaslat a nemzetközi jog szabályaival és az Európai Unió vívmányaival összhangban szabályozza a diplomáciai és a konzuli képviseletek illetékességét, valamint más országok állampolgárainak védelmére, illetve a magyar állampolgároknak más államok külképviselete által nyújtott védelmére vonatkozó szabályokat.

A törvény egységbe foglalja az állampolgárok külföldön történő védelmére korábban hozott alacsonyabb szintű szabályokat, valamint meghatározza a konzuli védelem körébe tartozó eljárások alapvető szabályait. A jogszabály rendelkezik arról, hogy a konzuli szolgálat tanácsot ad és tájékoztatást nyújt az állampolgárok alapvető jogait és érdekeit érintő viszonyokról más országokban.

A konzuli szolgálat segítséget nyújt a mielőbbi hazatéréshez azoknak a magyar állampolgároknak, akik úti okmányaikat vagy pénzüket elvesztették, esetleg a hazatérés más feltétele hiányzik. Sérülés, betegség esetében is segítséget nyújt a konzuli szolgálat, emellett a törvény biztosítja, hogy tájékozódik arról, vajon az érintettnek megfelelő egészségügyi ellátást biztosítanak-e, illetve ellátja őt jogi tanácsokkal is.

Az elfogadott szöveg szerint a konzuli szolgálat a magyar állampolgárok életét, testi épségét fenyegető eseményekről tájékoztatás nyújt a fogadó országban tartózkodó magyar állampolgároknak, szükség esetén pedig közreműködik evakuálásukban. Magyar állampolgár fogva tartása esetén a konzuli szolgálat ellátja az érintettet tanáccsal, fellép érdekében a hatóságnál és figyelemmel kíséri a fogva tartás körülményeit.

A törvény rögzíti, hogy külföldön történt elhalálozás esetén a konzuli tisztviselő beszerzi a szükséges hivatalos iratokat, segíti a temetés vagy a hazaszállítás megszervezését, megteszi az elhunyt után maradt kiskorú vagy egyéb okból cselekvőképességében korlátozott személy ellátásához és a külföldön maradt hagyaték biztosításához szükséges intézkedéseket.

A jogszabály szabályozza a konzul egyéb közjegyzői feladatait is, és a külügyminisztert hatalmazza fel a végrehajtáshoz szükséges rendeleteknek az érintett miniszterekkel együttesen vagy egyetértésben történő megalkotására. Az új törvény szabályozza a későbbi esetleges sérelem elkerülését szolgáló általános jellegű tanácsadást és segítségnyújtást, valamint a konzuli védelem keretében történő egyes eljárásokat, emellett pedig hosszú távra kitűzi a konzuli hálózat folyamatos korszerűsítését, szakmai, technikai, informatikai fejlesztését meghatározó célokat.

A konzuli védelemről szóló törvény a kihirdetését követő negyedik hónap első napján lép hatályba.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 12.)