Kuncze Gábort látnák szívesen a szabad demokraták Demszky utódaként<br/>

Vágólapra másolva!
Június 16-i hatállyal lemondott az SZDSZ elnöki posztjáról Demszky Gábor. A főpolgármester közölte: azért távozik elnöki posztjáról, mert nem tudott egységet teremteni a párt különböző szárnyai között. Az SZDSZ volt és jelenlegi vezetőinek szerdai megbeszélésén állítólag élesen bírálták Demszkyt, mivel megválasztása óta nem nőtt a párt népszerűsége. Az [origo] által megkérdezett szabad demokraták úgy látják: Demszky túl sokat vállalt. Pető Iván ennél markánsabban fogalmazott: szerinte nagy volt az elégedetlenség Demszky ellen a párton belül. A képviselők Kuncze Gábort látnák szívesen az elnöki poszton.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor

Demszky lemondása másik indokaként jelölte meg, hogy a hármas funkciója - pártelnökség, listavezetés és főpolgármesterség - meghaladta erejét. A jövőben főpolgármesteri feladataira kíván koncentrálni.

Az SZDSZ volt és jelenlegi vezetőinek szerdai találkozóján állítólag élesen bírálták Demszkyt, mert nem nőtt a párt népszerűsége megválasztása óta, viszont tovább mélyült a párton belüli megosztottság. Bár korábban is voltak hasonló találkozók, valószínűleg a szerdain dőlt el, hogy Demszky lemond, mivel a gyűlés előtt még azt mondta a Világgazdaságnak, hogy nem merült fel benne a lemondás gondolata, és a frakció tagjaiban illetve a pártvezetésben megfogalmazódott, őt érintő kritikák semmilyen fórumon sem hangzottak el nyíltan.

A szabad demokraták szerint túl sokat vállalt Demszky

Demszkyt 2000. december 3-án választották meg a szabad demokraták elnökének. Elődje, Magyar Bálint azért mondott le, mert úgy látta, egy markánsabb, határozottabb pártvezetésre van szükség ahhoz, hogy az SZDSZ sikeresen indulhasson a 2002-es választásokon. Demszky megválasztása óta azt szorgalmazta, hogy az SZDSZ-nek önálló pártként kell a liberális politikát képviselnie. Demszky többször úgy nyilatkozott: nem szabad hagyni, hogy a Fidesz és az MSZP egymást váltva kormányozzon, a többi párt pedig kiszoruljon a parlamentből. Többször megfogalmazta: le akarja győzni a választásokon Orbán Viktor jelenlegi kormányfőt. Demszky már megválasztása után közvetlenül kijelentette, hogy az MSZP-t éppúgy riválisának tekinti, mint a Fideszt. Ezzel nemcsak az országgyűlési képviselők között, hanem a fővárosi frakcióban is felháborodást váltott ki. Ez érződött a főváros költségvetésének elfogadásakor is: Demszky ekkor már a fővárosi koalíció felbomlását emlegette.

A másik irányvonal szerint is, amelyet elsősorban Fodor Gábor és Bauer Tamás képviselt, az SZDSZ-nek az a célja, hogy leváltsa a jelenlegi kormánypártot, de ezt csak az MSZP-vel való szoros együttműködéssel lehet szerintük kivitelezni. Fodor Gábor ezzel kapcsolatban azt mondta az [origo]-nak: Demszky félreértelmezte a vitájukat. "Nem az MSZP-ről, hanem a Fideszhez fűződő viszonyunkról szólt a vita. Én azt mondtam, hogy a Fidesszel semmiképpen sem léphetünk koalícióra, míg Demszky Gábor azt mondta: 'középen állunk és azzal lépünk koalícióra, aki többet ígér' " - közölte.

Az [origo] által megkérdezett szabad demokrata képviselők úgy látják: nem volt éles ellentét az SZDSZ-en belül. Szerintük Demszky azért mondott le, mert a főpolgármesteri és a pártelnöki funkció egyaránt egész embert kíván, és miután Demszky nem tudta teljesíteni a népszerűség növeléséről megfogalmazott ígéretét, inkább csak főpolgármesterként folytatja a munkát, mivel ott már 10 éve sikeres. Demszky azt ígérte: 10 százalékra felhozza a párt népszerűségét, azonban az - a Szonda Ipsos felmérése szerint - jelenleg 3 százalékon áll.

Fodor Gábor tavaly decemberben
Demszky riválisa volt

Bauer - bár az utóbbi másfél hétben nem beszélt Demszkyvel - nem tudja, miért döntött a főpolgármester a lemondás mellett. "Tudomásul kell venni Demszky Gábor döntését" - mondta. Szerinte a következő egy-két napban nyilvánosságra kerül az új elnök neve is.

Eörsi Mátyás szintén nem a párton belüli ellentéttel magyarázza Demszky lemondását. "Amiről a sajtó ír, azt én kezdetektől fogva művi, álvitának tartom" - mondta az [origo]-nak. "Mindenki le akarja a pártban váltani a Fideszt és ehhez mindenki szerint az szükséges, hogy minél többen szavazzanak az SZDSZ-re. Demszky Gábor ígéretei kétségkívül nem teljesültek, és ha az ígéretek nem teljesülnek, egyre több a kérdőjel, ez természetes. Ez azonban önmagában nem ok arra, hogy valaki lemondjon" - tette hozzá a politikus, aki szerint a választópolgárok mindig is különbséget tudtak tenni az SZDSZ és az MSZP között, így a pártok összeolvadásáról szó sem lehetett.

"Hál´ istennek voltak viták az SZDSZ-ben, nem is szeretnék egy olyan párt tagja lenni, ahol nincsenek viták. De nem voltak olyan típusú viták, ahol Demszkyt élesebben bírálták volna. Az, hogy Demszky nem hozta a beígért támogatottságot, az nem feltétlenül az ő hibája. Valószínűleg túl sokat ígért" - mondta Eörsi az [origo]-nak.

Eörsi a lehetséges utódról nem nyilatkozott, mint mondta, csak az biztos, hogy nem ő lesz.

Kunczét szívesen látnák elnökként

Pető Iván az [origo]-nak azt mondta: Demszky már hetek óta mondogatja, hogy fontolgatja a lemondását. Demszky indoklásáról csupán annyit mondott: az számára érdektelen. "Nagy volt az elégedetlenség vele szemben a párton belül, mert nagy várakozást keltett, de az ígéretek nem valósultak meg. Megkönnyebbüléssel vesszük tudomásul Demszky Gábor lemondását, amelyet óvatos optimizmussal fogadott az SZDSZ" - közölte. Elismerte: valóban megoldhatatlanul nehéz feladat volt Demszky számára pártelnökként és főpolgármesterként is helytállni. "A kormány a főváros lakosságát büntette azért, mert a főpolgármester az SZDSZ elnöke" - tette hozzá.

Pető azt is Demszky szemére veti, hogy ellentmondó nyilatkozatokat tett szerinte az MSZP-vel való együttműködésről. Egyszer az SZDSZ önállóságáról beszélt, majd bejelentette, hogy tárgyalni szeretne a szocialistákkal az együttműködésről.

Kuncze Gábor

Fodor Gábor - aki tavaly decemberben pártelnök-jelöltként 207 szavazatot kapott, míg a győztes Demszky 491-et - és az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke, Béki Gabriella szintén Kunczét támogatja. Demszky utódjáról a küldöttgyűlés dönt majd, amelyet az Országos Tanács (OT) hív össze. Az OT vasárnap ül össze.

Mécs Imre szerint is Kuncze lenne a legalkalmasabb a pártelnöki tisztségre. Mécs elmondta: az Országos Tanács múlt szombati ülésén is élénk vita folyt, és megfogalmazódott az az igény, miszerint miközben meg kell magukat határozni, nem fordíthatnak hátat az MSZP-nek. Demszky lemondása azonban ekkor még nem került szóba.

Kuncze Gábor az [origo] kérdésére, miszerint vállalná-e a jelölést a pártelnöki posztra, úgy válaszolt: mivel hivatalosan még nem kérték fel, egyelőre nem szeretne ezzel a kérdéssel foglalkozni. "Mindenesetre most mindenkinek csatasorba kell állni, és én sem fogok kitérni a rám háruló feladatok elől" - mondta. A politikus úgy látja: Demszkyt folyamatos támadások érték az utóbbi időben a Fidesz részéről pártelnökként és főpolgármesterként is, és mivel számára fontos Budapest jövője, ezt az egész embert kívánó feladatot akarja ellátni. "Én ezt sajnálom, de megértem" - közölte Kuncze.

A pártok az MSZP-hez való közeledést látják Demszky lemondásában

Kovács László, az MSZP elnöke az SZDSZ belső ügyének tekinti Demszky döntését. "A szocialista párt a demokratikus erők legfontosabb feladatának tekinti a Fidesz vezette kormány leváltását. Ennek esélyét növeli, ha a Szabad Demokraták Szövetsége is kész a szorosabb együttműködésre" - fogalmazott.

Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke szerint várható volt, hogy lemond pártelnöki posztjáról Demszky Gábor. Pokorni azt mondta: a szabad demokrata politikus távozásának az ország szempontjából nincs különösebb jelentősége. "Véleményem szerint még az SZDSZ híveit sem hozza tűzbe a lemondás híre" - fogalmazott a pártelnök. Arra a felvetésre, hogy Demszky távozását az SZDSZ MSZP-hez való közeledésének jeleként fogja-e fel, Pokorni igennel válaszolt.

"Az FKGP szerint ami összetartozik, az összenőtt, és úgy is marad" - közölte Gyimóthy Géza, az FKGP főtitkára. Hozzátette: egyértelmű volt, hogy Demszky SZDSZ-elnöksége csak tiszavirág-életű lehet, mivel az SZDSZ-ben többen vannak azok, akik az MSZP-vel való együttműködést kívánják.

"A Magyar Igazság és Élet Pártja szerint Demszky Gábort lemondatták a Szabad Demokraták Szövetsége elnöki posztjáról, mert hiteltelen, kétfrontos harca kudarcot vallott" - tudatta Balczó Zoltán, a MIÉP parlamenti frakcióvezető-helyettese közleményében.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 10.) Napokon belül távozhat Demszky az SZDSZ elnöki posztjáról (2001. június 14.)