Kivonulással tiltakozott a kormánypárti civilek ingatlanoz juttatása miatt az ellenzék <br/>

Vágólapra másolva!
Kivonult az Országgyűlés ingatlanjuttatási albizottságának szerda délelőtti üléséről az MSZP és az SZDSZ, valószínűleg nem vesznek részt a délutáni zárt ülésen sem. Az esemény előzménye, hogy korábban Debrecenben, most a Balatonnál és a fővárosban is főleg a kormánypárthoz közel álló civil szervezetek jutottak ingatlanhoz, a tavaly kiírt ingatlanjuttatási pályázaton. A pályázatra 1000 civil szerveződés 4500 beadvánnyal jelentkezett. Az ellenzék szerint több szervezetet közvetlenül a pályázat határidejének lejárta előtt alapítottak, pusztán ingatlanszerzési szándékkal. Halász Jánost, az ingatlanjuttatási albizottság fideszes elnökét többször is lemondásra szólították fel az MSZP képviselői.
Vágólapra másolva!

Halász János

Az SZDSZ-es Béki Gabriella szerint az ingatlanjuttatás eddigi gyakorlata törvényességi kérdéseket is felvet. A képviselő feloldaná az ingatlanjuttatási bizottság ülésein készülő titkos jegyzőkönyveket, mivel nagyfokú aránytalanságokat és törvénysértéseket tapasztalt.

Példaként említette, hogy a debreceni szervezetek közül a helyi jellegű Bridge Human nevű szervezet országszerte több mint 500 négyzetméternyi ingatlan hasznosításához jutott, a Magyar Diákok Kultúrájáért Egyesület pedig - amelynek mindössze 11 tagja van - hét megyében összesen több mint 1000 négyzetméter ingatlant kapott. Béki Gabriella a bizottság döntéseinek eddigi felülvizsgálatát, és a folymatban lévők felfüggesztését szorgalmazta.

A szocialisták korábban kijelentették, bíróság elé viszik az ügyet, mivel a Fideszhez közel álló társadalmi szervezeteket jóval nagyobb arányban nyilvánították nyertesnek, pedig e szervezetek közül sokat alig a pályázati határidő letelte előtt jegyeztek be - az MSZP szerint pusztán az ingatlanszerzési lehetőség miatt. Halász János, a társadalmi szervezetek bizottságának fideszes alelnöke (aki az ingatlanjuttatási albizottságnak is elnöke) szerint nem politikai, hanem szakmai alapon, nagy egyetértéssel bírálták el a pályázatokat.

Halász János szerint a szocialisták el akarják terelni a figyelmet arról, hogy 1997-ben és 1998-ban több, a szocialistákhoz közel állónak mondott szervezet pályázat nélkül kapott ingatlanokat. Az albizottság elnöke közölte, szeptembertől megvizsgálják, hogy a civil szervezetek milyen célra használják fel a kapott ingatlanokat. Ha ez nem felel meg a pályázatokban leírtaknak, akkor akár vissza is vehetik tőlük azokat. Halász János kijelentette, a bizottság folytatja a döntéshozatalt.

A társadalmi szervezetek bizottságának üléséről kivonuló Hegyi Gyula (MSZP) szerint törvénytelennek és erkölcstelennek tűnő döntések születtek több fővárosi és balatonparti ingatlan esetében. Elmondta, hogy egy értékes Bimbó utcai ingatlant például a Századvég Politikai Főiskola alapítványának juttattak, míg a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége egy Pesti Barnabás utcai ingatlant, a Magyar Keresztyén Ifjúsági Egyesület pedig egy balatongyöröki tábort kapott. Az Andrássy úton juttattak irodát a Bocskai István Szabadegyetemnek, a Független Ifjúságnak és a Magyar Ház Alapítványnak.

Hegyi Gyula szerint további döntéseket nem érdemes addig hozni, amíg nem vizsgálják felül az eddigiek helyességét. Az ellenzéki képviselő lemondásra szólította fel Halász Jánost (Fidesz), az albizottság elnökét. Hegyi úgy véli felül kell vizsgálni például, hogy Torgyánné Cseh Mária miért kapott 34 ingatlant, köztük lőtereket.

Zuschlag János (MSZP) a szerda délelőtti ülést követően elmondta, felszólították Halász Jánost, hogy mondjon le posztjáról. Ezt szerinte az elmúlt hetek eseményei is indokolják. Az albizottság számos olyan döntést hozott értékes budapesti és balatoni ingatlanokról, amely sem szakmai, sem etikai értelemben nem védhető - közölte Zuschlag.

Zuschlag szerint a döntések "szakmaiságát" jelzi például, hogy egy értékes Bimbó utcai ingatlant a Századvég Politikai Főiskola alapítványának juttattak, de a képviselő szerint érdekes döntés az is, amely a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének ítélt egy Pesti Barnabás utcai ingatlant, és figyelemre méltó annak a balatongyöröki tábornak a sorsa, amelyet a Magyar Keresztyén Ifjúsági Egyesület kapott. Emellett az Andrássy úton kapott irodát a Bocskai István Szabadegyetem, a Független Ifjúság és a Magyar Ház Alapítvány.

A képviselő elmondta azt is, hogy valószínűleg kivonulnak a társadalmi szervezetek bizottságának szerda délutáni zárt üléséről is, mivel a többség "úgyis szó nélkül hagyja" a döntéseket.

Korábban a debreceni szocialisták is lemondásra szólították fel Halászt, mivel kiderült, hogy több helyi ingatlant elnyerő debreceni társadalmi szervezet vezetője a Fideszhez és személyesen Halász Jánoshoz kötődik. A Hajdú-Bihar megyében kiosztott 81 ingatlanból 56 a helyi fideszesek érdekeltségi körébe került - vélik a debreceni szocialisták.

(MTI)

Ajánló: