Románia hivatalosan még nem tiltakozott a státustörvény ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Egyelőre csak sajtónyilatkozatokon keresztül fenyegette meg Adrian Nastase román miniszterelnök a magyar kormányt. Martonyi János külügyminiszter szerint hivatalos romániai források még nem jelezték, hogy bármiféle kifogásuk volna a státustörvénnyel szemben. Nastase csütörtökön a román sajtónak azt mondta, hogy Románia - az alapszerződésen kívül - kész felbontani a többi kétoldalú megállapodását Magyarországgal a státustörvény miatt. A külügyminisztérium azonban ezt a kijelentést nem tekinti hivatalosnak.
Vágólapra másolva!

A román fél utóbbi napokban, a státustörvény kapcsán tett sajtónyilatkozatai a szerződéses kapcsolatok megkérdőjelezéseként is értelmezhetőek, bár a hivatalos és diplomáciai közlések erre nem utalnak - közölte pénteken Martonyi János külügyminiszter.

Adrian Nastase román miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy Románia - az 1996-ban kötött alapszerződésen kívül - kész felbontani a többi kétoldalú megállapodását Magyarországgal a kedden elfogadott státustörvény miatt.

Nastase korábban közölte: "Románia nem egy gyarmati terület, ahonnan Magyarország munkaerőt biztosíthat magának. Románia társulási szerződést írt alá az Európai Unióval. Léteznek a diszkriminációt tiltó szabályok, amelyeket Románia és Magyarország kapcsolataiban is alkalmazni kell."

A román kormányfő emellett kilátásba helyezte: a Romániában folyósított munkanélküli-segélyek és nyugdíjak mellett a személyi jövedelemadó rendszerében figyelembe veszik a határokon túlról kapott támogatást.

A magyar külügyminiszter elmondta: tartja magát ahhoz, hogy a sajtónak adott nyilatkozatok nem léphetnek az érdemi, hivatalos egyeztetések, konzultációk helyébe. Martonyi szerint a törvény a kisebbségi esélyegyenlőséget kívánja elősegíteni, ami a térség stabilitását is erősíti. A jogszabály illeszkedik a magyar-román szerződéses kapcsolatrendszer kisebbségi jogokra vonatkozó elemeihez, és ezekkel összhangban kiegészíti azokat.

A szomszédos államokban élő magyarok országuk társadalmi és gazdasági fejlődésének, euroatlanti integrációs felzárkózásának előmozdító politikai erői. Románia esetében is jelentősen hozzájárultak Bukarest euroatlanti integrációjának folyamatához - jelentette ki a külügyminiszter.

(MTI)

Korábban:

( 2001. június 21.)