Jelentősen csökkent az abortuszok száma <br/>

Vágólapra másolva!
Csaknem egy évvel a magzatvédelmi törvény módosítása után 10 százalékkal csökkent a terhességmegszakítások száma. Különösen a fiatalok, az első gyermekvállalás előtt mondanak le mind kevesebben a magzatukról. Sajnálatos azonban, hogy a 14 éveseknél fiatalabbaknál nem javul a statisztika. Az abortusz elvégzésének korábbinál szigorúbb feltételei mellett a szakemberek szerint a kampányszerű felvilágosítás segített, a gyermekvédelmi szakemberek szerint viszont a sürgősségi ambulanciák terjedése, illetve az érintett korosztály létszámának csökkenése is szerepet játszik a változásban.
Vágólapra másolva!

Míg az előző három évben összesen 20 százalékkal csökkent a terhességmegszakítások száma, addig idén az első három hónapban - az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva - 10 százalékkal. A legfrissebb adatok szerint az elmúlt években ugyan folyamatos volt a javulás, most azonban a korábbiakkal szemben a frissen végzett középiskolásoknál és a fiatal huszonéveseknél is látható előrelépés.

A demográfusok szerint ez azért is jelentős, mert ők azok, akiknek még egyáltalán nincs gyermekük, de később szeretnének még családot. Egy-egy ilyen beavatkozás ugyanis jelentősen rontja a későbbi várandósság esélyeit.

Kérdéses, mennyire játszott szerepet ebben a hosszas viták után egy évvel ezelőtt életbe lépett magzatvédelmi törvény módosítása. Mint ismert, tavaly július óta legalább két alkalommal kell megjelenniük az érintetteknek a védőnőnél, s lényegesen többet is kell fizetniük a beavatkozásért.

Az egyik szülészeti osztály főorvosának tapasztalatai szerint mindezek mellett egyértelmű hatása van a széles körben terjedő felvilágosításnak és a sürgősségi fogamzásgátlási ambulanciák száma növekedésének.
- Csaknem éppen egy éve indult el az átfogó tinédzserambulancia-hálózat, illetve mára már 56-60 sürgősségi szakellátó hely segíti a nem kívánt terhesség megelőzését - nyilatkozta a gyakorló orvos. A kedvező tendenciák ellenére azonban a nőgyógyász szerint továbbra sincs javulás a 14 évnél fiatalabbak körében, ott ugyanis továbbra is évente 200-250 abortuszt végeznek, annak ellenére, hogy az ő esetükben még rendőrségi következményei is vannak a teherbe esésnek.

A védőnők tapasztalatai szerint viszont komoly hatása van az új feltételeknek. Míg korábban a szolgálat felkeresése után alig 2-3 százalék gondolta meg magát és döntött a terhesség mellett, a jelenlegi rendszerben egy év alatt már 7-8 százalékra emelkedett ez az arány. A szakemberek szerint a két látogatás közötti három nap gondolkodási idő is segít abban, hogy megtartsák a nők gyermeküket.

Jóllehet: a beavatkozás összege 10 ezerről több mint 16 ezer forintra emelkedett, ráadásul a szociális kedvezményeket is igazolással és nem "bemondásos" alapon kaphatják az érinttetek, úgy tűnik, ez nem befolyásolja a döntést. Míg korábban a beavatkozásért az esetek 15-20 százalékában fizették a teljes összeget, a törvénymódosítás életbe lépése óta 40-45 százalékuk nem kap semmilyen kedvezményt.

(Népszava)