Aláírásgyűjtésbe kezdenek a szegedi orvosok

Vágólapra másolva!
Továbbra sem sikerült számottevően visszaszorítani a vendéglátóhelyek egy részénél a visszaéléseket, bár a hatóságok minden évben rendszeresen ellenőrzik az üzleteket. Nem elég erősek a hatósági jogosítványok - ezt maguk a szervezetek illetékesei állítják. A nagykövetségek honlapján - ahol a külföldi turistáknak nem ajánlott vendéglátóhelyek listáját teszik közzé - immár negyedik éve ugyanaz a 8-10 ismert belvárosi bár, étterem neve köszön vissza.
Vágólapra másolva!

A Magyar Hírlap birtokába került egy felmérés, mely szerint a helyi orvosok több mint 90 százaléka úgy véli, nem kapott kellő tájékoztatást a város járó- és fekvőbeteg-ellátásának magánosításáról. A rendelkezésre álló információk alapján azonban az egészségügyiek 95 százaléka kimondottan ellenzi az önkormányzat erőltetett privatizációját. Véleményüket a kórházi orvosok mintegy háromnegyede ha kell, nyilvánosan is vállalja. Akadnak azonban olyan pesszimisták is, akik szerint ebben a magánosításban elsősorban nem szakmai, hanem politikai érdekek a döntőek.

Közben a szegedi egészségügyi privatizációs folyamat törvényességi felülvizsgálatát kezdeményezi a közigazgatási hivatalnál a helyi orvosi kamara. Simonka János Aurél elnök az MH-nak elmondta: a kérelmet tegnap postázták a hivatalhoz, jövő kedden pedig részletes szakmai véleményt készítenek a helyi egészségügyi privatizáció megalapozásának szánt tanulmányhoz. Ebben a csaknem 200 oldalas tanulmányban a Fuziomed Kft. a szegedi egészségügyi intézmények átvilágítása mellett javaslatot tesz arra is, hogyan képzeli el a járó- és fekvőbeteg-szakellátás magánosítását. Az orvosi kamara információink szerint elsősorban azt vizsgálja majd, működtethető-e nonprofit módon a szegedi egészségügyi intézményekből létrehozandó kht., ha a társaság menedzsmentje egy profitorientált részvénytársaság.

Mikola István szakminiszter nem kívánt nyilatkozni, mondván: a parlament már mindent elmondott. Mikola a szegedi magánosítást modellértékűnek tartja, annak ellenére hogy korábban többször is azt hangsúlyozta, csak nonprofit formában tudja elképzelni Szeged egészségügyi intézményeinek privatizációját. A miniszter több helyen is példaként említette a szegedi átalakítást. A szakma és az ellenzék pedig egyre inkább ellenpéldaként.

Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke nem tudja, hogy a Fuziomed Kft., amely Fidesz közeli kapcsolatokban gazdag, azonban tőkében szegény cég, honnét fogja az ígért kétmilliárd forintot előkeríteni az ellátás korszerűsítésére.

Kerestük Bartha László fideszes polgármestert is, azonban a héten szabadságon van, és nem elérhető. A polgármester a múlt héten nyílt levélben próbálta az átalakítással kapcsolatos kételyeket eloszlatni. Bartha egy helyi rádióban arra kérte az egészségügyieket: ne fontolgassák azt a butaságot, hogy esetleg demonstrációt szerveznek.

Bozó Attila, a Fuziomed Kft. ügyvezető igazgatója sajnálja, hogy az orvosok aláírásgyűjtésbe kezdenek. Mint mondotta: a csaknem 200 oldalas tanulmányt nemrég küldték el a szakminiszternek.

Lehoczky Péter, az Orvosi Kamara járóbeteg-szakellátási csoportjának országos elnöke támogatja szegedi kollégáinak megmozdulását, ugyanis szerinte mind a lakosság, mind a szakma alulinformált ebben a jelentős és sokakat érintő kérdésben.