Ősszel már nyomkövetővel járkálhatnak a házi őrizetesek

Vágólapra másolva!
Tavaly július 1-je óta alkalmazzák a házi őrizetet. Egyelőre még csak kevés előzetesben lévő személy van házi őrizetben, mivel a rendőrségnek nincs elég kapacitása ellenőrizni a gyanúsítottakat. Az ismertebb gyanúsítottak közül jelenleg a vesztegetéssel gyanúsított Székely Zoltán független országgyűlési képviselő és a Globex két sikkasztással vádolt vezetője van házi őrizetben. Hamarosan Magyarországon is bevezetik a karpereces nyomkövetőt, ami jelzi, ha a gyanúsított letér a számára kijelölt útvonalról.
Vágólapra másolva!

Az 1998-ban elfogadott büntetőeljárásról szóló törvény a kényszerintézkedések között említi a kényszergyógykezelés, az őrizetbe vétel és az előzetes letartóztatás mellett a lakhelyelhagyási tilalmat és a házi őrizetet is. Ezek alkalmazását az is szükségessé teszi, hogy az előzetes letartóztatás sok esetben akár három éven át is tarthat, és a végén nemegyszer kiderül, hogy ártatlan a gyanúsított.

A gyanúsított ügyvédje kérelmezheti, hogy védencét engedjék szabadon az előzetes letartóztatásból. A bíróság az illető családi és egészségügyi állapotát mérlegelve dönthet úgy, hogy az előzetes helyett lakhelyelhagyási tilalmat vagy házi őrizetet rendelnek el.

A lakhelyelhagyási tilalom elrendelésénél a gyanúsított az adott várost nem hagyhatja el, míg a házi őrizet esetében a lakást vagy családi ház esetében a kertet nem hagyhatja el az illető. Mindkettő esetében fennállnak ugyanazok a körülmények, mint az előzetes letartóztatás esetében, vagyis tartani lehet a gyanúsított szökésétől, elrejtőzésétől, a büntetőeljárás meghiúsításától vagy újabb bűncselekmény elkövetésétől.

Házi őrizet esetében a lakást csak bírósági engedéllyel, megadott ideig és megadott útvonalon hagyhatja el a gyanúsított. A bíróság mérlegelésétől függ, hogy az illető látogathatja-e munkahelyét, de hogy felkeresse orvosát, temetésre menjen vagy hogy gyermekét elkísérje az óvodába, minden esetben lehetőséget adnak - tudta meg az [origo] a Fővárosi Ügyészségen.

A házi őrizet fokozatától függően a gyanúsított vagy rendszeresen telefonon bejelentkezik a rendőrségen vagy a rendőrök szúrópróbaszerűen ellenőrzik, otthon van-e az illető. Szigorított házi őrizet esetén viszont éjjel-nappal rendőr strázsál a személy háza előtt. Mivel a rendőrségnek nincs elég kapacitása a gyanúsítottakat őrizni, egyelőre csak legfeljebb ötven ember esetében rendelték el a házi őrizetet. Aki megszegi a szabályokat, az újra előzetesbe kerülhet.

Az [origo]-nak nem sikerült hivatalos adatot szereznie arról, hány személy van jelenleg házi őrizetben és milyen bűncselekményekkel gyanúsítják őket. A Legfőbb Ügyészségen közölték: annyira új még ez a rendszer, hogy nincs róla statisztikai adatuk. A Belügyminisztérium helyettes államtitkára, Eiselt György szerint tavaly 38 esetben rendelték el a házi őrizetet, de az idei adatokról csak annyit tudott mondani: nem lehetnek többen ötvenen. Adatokat azért nem tudnak - tette hozzá, mert a nyomozás eredményeitől függően állandóan változik a házi őrizetben lévők száma: egyesek ellen megalapozatlan volt a gyanú és szabadon bocsátották őket, másokat áthelyeznek házi őrizetbe.

Magyarországon egyelőre még nem alkalmazzák a karpereces nyomkövetőt, de a Belügyminisztérium már tervezi bevezetését. Több cégtől kértek már ajánlatot, öt eszközt ki is próbáltak - közölte belügyminisztériumi helyettes államtitkár. Jelenleg azonban keresnek még olyan nyomkövetőt is, amely nem műanyagból, hanem fémből készült. Várhatóan ősszel már megszületik a döntés, és hamarosan bevezetik a nyomkövetőket. Ezeket csak a gyanúsított beleegyezésével lehet alkalmazni.

A csuklóra vagy bokára szerelhető eszköznek olyannak kell lennie, ami nem akadályozza a gyanúsítottat a mozgásban, hiszen azt állandóan viselni kell. A nyomkövető segítségével a rendőrség láthatja, amikor az illető elhagyja lakását, és ha az engedélyezett időt túllépi vagy a kijelölt útvonalról letér az illető, az eszköz jelez.

A Belügyminisztérium tervei szerint évente maximum két-háromszáz ember esetében alkalmazzák majd a nyomkövetőt. Ennek segítségével csökkenthető a túlzsúfoltság is a börtönökben.

Az ismertebb gyanúsítottak közül jelenleg a vesztegetéssel gyanúsított Székely Zoltán független országgyűlési képviselő és a Globex két sikkasztással vádolt vezetője van házi őrizetben. Futó Barnabás, Székely ügyvédje az [origo]-nak elmondta: Székely egészségi állapotára hivatkozva kérték az előzetesből való kiengedését. Védence jelenleg a házi őrizet egy enyhébb fokozatában van: naponta egyszer-kétszer szúrópróbaszerűen ellenőrzik a rendőrök, hogy otthon van-e. Hetente kétszer engedéllyel orvosi kezelésre jár a képviselő. Futó azt is kérvényezte, hogy Székely bejárhasson a Parlamentbe is, és képviselőként dolgozhasson, ám erre nem kaptak engedélyt. A képviselő már jelentkezett a nyomkövetős karperec alkalmazására is.

Kapcsándi Dóra

Ajánlat: