Akár ötmillió forint is ütheti egy nyomravezető markát

Vágólapra másolva!
Az utóbbi időben több esetben is nagyobb nyilvánosságot kaptak azok a rendőrségi felhívások, melyekben nyomravezetői díjat ajánlottak fel különböző bűncselekményekkel kapcsolatban. A nyomravezetőknek egyes esetekben kimondottan nagy összeget is felajánlottak, míg olyan eset is volt, hogy a rendőrség először nem akart fizetni a nyomozást érdemi információval segítőnek. Arról, hogy évente mennyi pénzt utal ki a rendőrség ilyen címen, nincs központi kimutatás.
Vágólapra másolva!

Emlékzetes a pétervásári gyilkosság nyomravezetőjének esete, aki először 200 ezer helyett csupán 21 ezer forintot kapott, noha még az elkövető lakhelyét is megmutatta. A pénzt kiutaló rendőrök először azt hitték a nyomravezetőről, hogy csak egy kerékpárt adott el az elkövetőnek. A rendőrség utólag elismerte tévedését, és kifizették az eredeti összeget.

Nagyobb pénzekre a Dembinszky utcai robbantásos gyilkosság nyomravezetője számíthat, ugyanis ötmillió forintot ajánlottak fel annak, aki az elkövetőkről használható információval szolgál. Az [origo] annak nézett utána, milyen feltételek alapján állapítja meg a rendőrség a nyomravezetői díj mértékét.

A helyi rendőri szervek hatáskörükben egymillió forintig, a megyei rendőrségeken 3 millió forintig, míg az országos rendőrfőkapitány ötmillió forintig írhat ki jutalmat a nyomravezetőnek. Az országos főkapitány egyes indokolt esetekben ötmillió forintnál nagyobb összeget is felajánlhat. A pénzjutalmakat a működési költségek között, dologi kiadásként számolják el a kapitányságok.

A rendőrségen ennél részletesebb szabályozás és irányelvek csupán a díj kiírásának eljárási kérdéseit szabályozzák, a jutalom mértékéről az illetékes szervek a megadott határértékeken belül saját hatáskörükben dönthetnek - tudta meg az [origo] az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatóságán.

Természetesen nem kaphat mindenki ilyen jutalmat, például az, akit feljelentési kötelezettség terhel, vagy aki a nyomozás korábbi időpontjában kihallgatásakor fontos információt hallgatott el. Nem kaphatja meg értelemszerűen a jutalmat maga az elkövető sem. Akkor sem utalják ki a pénzt, ha a rendőrség már rendelkezik az adott információval - mondja ki a rendőrségi törvény ide vonatkozó része.

Egy bűntett nyomravezetőjének kiírt jutalom mértékét befolyásolhatja a nyomozási információk mennyisége, a bűntett veszélyessége és jellege, valamint a közvélemény nyomása is. Főbb irányelveket nem állapítottak meg a díj mértékével kapcsolatban, tehát nincs olyan, hogy egy-egy bűncselekménynek meghatározott "ára" lenne.

Mivel a nyomravezetői díjak kiírásában a rendőrség helyi szervei önállóan is dönthetnek - és nincs ezt koordináló külön osztály - felmérések sem készülnek, hogy évente mekkora összegeket fizetnek ki, vagy hogy milyen mennyiségű pénzt ajánlanak fel a nyomravezetőknek.

[origo]