Tavaink alacsony vize kedvez a szúnyogoknak

Vágólapra másolva!
Hazánk öt kiemelt üdülőövezetében végeznek szúnyogirtási munkákat. A sok eső és tavaink alacsony vízállása kedvez a vérszívóknak.
Vágólapra másolva!

Gazdasági Minisztérium

A Balatonnál az augusztus 20-adikai ünnepségek miatt újból irtást rendeznek. Kedvező időjárás esetén augusztus 10-én és 16-án lesz újból szúnyogirtás. A védekezésre az államalapítás ünnepére tervezett programok zavartalan lebonyolítása miatt van szükség. A permetezés 5700 hektár területet és 44 önkormányzatot érint majd.

A szúnyogok imádják az alacsony vízszintet, a sok esőt és a meleget

A Balaton környékén az idei nyáron eddig négy alkalommal végeztek szúnyogirtást. A legtöbbször, hatszor a Velencei-tónál, ahol az egyes irtások hatékonysága 82-90 százalékos volt. A Fertő tónál két, a Dunakanyarban egy, míg a Ráckevei (Soroksári)-Duna területén már három alkalommal tartottak moszkitóirtást az idei nyáron. A nyár hátralevő időszakában tovább folytatódik a figyelőszolgálat, s amikor a szakértők azt szükségesnek ítélik, ismét munkához fognak a szakemberek.

Az irtásra azért volt szükség, mert a szúnyogok elszaporodtak. Gáspár János elmagyarázta, hogy a vízszint csökkenése kedvez a vérszívóknak, mivel azok a sekélyebb vizekbe szeretnek petézni. Ennek oka, hogy azt a nap hamarabb átmelegíti. Az utóbbi néhány évvel ellentétben most esősebb volt a nyár, és ez az esős időjárás is kedvez a moszkitóknak. Ellentétben a mostanival, tavaly hosszú, százaz hónapok voltak. A Tisza-parti Szegeden irtást végző szakember, Szabó Ferenc arról számolt be, hogy nem a Tisza jelenti az igazi problémát, hanem az állóvíz, a „tócsák”. Az időjárásnak betudható, hogy a vizes élőhelyek újra meg újra felfrissülnek, megújulnak. A sok víz és a meleg pedig a vérszívóknak paradicsomi körülménynek számít.

Szegeden nem a Tisza jelenti a problémát

A Tisza-tavon kívül a Tisza egyéb részeinél található városok a Gazdasági Minisztérium szerint nem számítanak kiemelt üdülőövezetnek, ezért kimaradnak a 150 milliós állami támogatásból. A moszkitóirtás azonban a Tisza partján is folyamatosan és tervszerűen folyik, bár – ahogy azt a szakembertől megtudtuk – a hidegvízű, nagy sodrású folyóknál általában nem okoz gondot a moszkitó. Szegeden körülbelül 3000 hektáron folyik az irtás, ennek mintegy néhány százaléka a Tisza.

A szegedi önkormányzat ebben az évben 44 millió forintot fordít szúnyogirtásra. Az irtást a Szegedi Környezetgazdálkodási Kht. végzi. Az [origo]-nak nyilatkozó szakértő elmondta, hogy ez az összeg fedezi a költségeket. A korábbi években ennél lényegesen kevesebbet fordított a város az irtásra.

A cég ügyvezető igazgatójától, Szabó Ferenctől megtudtuk, hogy az idei évben a korábbinál nehezebb a helyzet. A fent említett időjárási viszonyok elősegítik a szúnyogok elszaporodását. Szegeden úgynevezett monitoring rendszerrel szűrik a levegőben és vízben is a rovarsűrűséget, és ha ez túl magas, akkor egyből következik az irtás. Az eljárást repülőről és gumicsónakból is végzik. Még kikelés előtt, lárva formájában irtják a vérszívókat. Természetesen az irtáshoz használt szer más élőlényre nem ártalmas. Szegeden különösen a szabadtéri rendezvények miatt fontos, hogy megállítsák a moszkitók elszaporodását. Ez a probléma, és az eredményes megoldása már már politikai üggyé fajult.

[origo]

Korábban:

A szolnoki szúnyogírtást tudósok fogják irányítani