Vágólapra másolva!
Várhatóan a napirend előtti felszólalások után véget ér a parlament hétfői rendkívüli ülése. A kormánypárti frakciók ugyanis nem tudják garantálni a részvételt, de ha határozatképes lesz is az Országgyűlés, a kormánypártok és a MIÉP várhatóan leszavazzák a napirendet.
Vágólapra másolva!
Rendkívüli ülést tart hétfőn az Országgyűlés az MSZP és az SZDSZ kezdeményezésére. A két ellenzéki párt két vizsgálóbizottság létrehozását szeretné elérni. Az egyik testület a miniszterelnök felelősségét tisztázná a Szabadi Béla volt FVM-államtitkár terhére rótt visszaélésekkel kapcsolatban, a másik pedig az Orbán-bányák állami megrendelésű dolomitszállításainak körülményeit vizsgálná.

A frakciók vezetőinek nyilatkozatából kiderült: ha határozatképes lesz is a Tisztelt Ház - az MSZP és az SZDSZ egyedül nem tudja elérni a 194 fős többséget -, akkor a többség valószínűleg leszavazza a napirendet.

A vizsgálóbizottságok felállítását támogatják a szocialistákon és a szabaddemokratákon kívül a Torgyán József pártelnököt támogató kisgazda képviselők. A frakció megosztott: Bánk Attila arról számolt be, hogy az FKGP Reform Polgári Platformjának tizenöt tagja nem megy el az ülésre. Turi-Kovács Béla kijelentette: a frakció többsége nem támogatja az ülést, mert azt az ellenzék provokatív céllal kényszerítette ki. A politikus leszögezte: ha a Torgyán József vezette FKGP komolyan gondolja a kormánykoalíció fenntartását, akkor semmilyen formában nem támogathatja az ellenzék megalapozatlan feltételezéseit.

Rogán Antal azt nyilatkozta: bíznak abban, hogy aki tud, eljön. A Fidesz frakcióvezető-helyettese elmondta: hétfőn határoznak arról, hogy miként szavaznak a napirendről. Balsai István, az MDF frakcióvezetője közölte: a képviselők döntik el, részt vesznek-e az ülésen, de a napirenddel nem értenek egyet. Balczó Zoltán, a MIÉP frakcióvezető-helyettese szerint csupán néhány képviselőjük tud majd részt venni a rendkívüli ülésen, de nem támogatják a napirendet.

Ha a vizsgálóbizottságok hétfőn nem alakulhatnak meg, akkor az MSZP ősszel, a rendes ülésszakon ismét beterjeszti az erre vonatkozó kezdeményezést. Vancsik Zoltán, a szocialisták frakcióvezető-helyettese biztos abban, hogy nem jönnek hétfőn létre a vizsgálóbizottságok. Horn Gábor, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese ugyanakkor kijelentette: mivel 2002-ben már alig ül össze a parlament, már nem tudnák befejezni a munkát. Három éve egyetlen ellenzéki kezdeményezésű vizsgálóbizottság sem alakulhatott meg, de bízunk abban, a többség tudomásul veszi: a parlament arra is való, hogy ellenőrizze a kormányt - fejtette ki Horn Gábor.

Kóródi Mária az SZDSZ vasárnapi, az Országház előtt tartott sajtótájékoztatóján leszögezte: az egész országot megsérti az a miniszterelnök, aki a parlament előtti elszámoltatástól távol tartja magát, és aki az Országgyűlés előtti felelősségre vonást politikai provokációnak nevezi. Bauer Tamás kijelentette: a miniszterelnökre vetődött gyanú tisztázása egy napot sem várathat magára. A képviselő szerint a tisztázatlan esetekben egyelőre nem büntetőjogi, hanem politikai és erkölcsi felelősségről van szó, s ennek tisztázása az Országgyűlés dolga.

Minden tárca képviselteti magát a tanácskozáson, de azt nem tudni, hogy miniszteri vagy államtitkári - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Borókai Gábor kormányszóvivő. Orbán Viktor múlt héten még úgy fogalmazott szerdai rádióinterjújában, hogy a kezdeményezés "egy olyan pártpolitikai indíttatású támadás, amelytől távol kívánja tartani a kormányt". Egy pártpolitikai indíttatású akcióról van szó, könnyű átlátni ezen a szitán, ezt a kesztyűt nem fogom felvenni - jelentette ki a kormányfő.