Megcsapolták a raktárbázist

Vágólapra másolva!
A Népszava értesülése szerint várhatóan októberre készíti el a debreceni katonai ügyészség azt a vádiratot, amelynek egyelőre négy nyíregyházi katona és három civil személy, valamint egy budapesti nyugállományú tiszt a főszereplője. A honvédségi raktárbázis készleteinek megcsapolására szerveződött csapat csalással, sikkasztással több tízmilliós saját hasznot zsebelt be négy év alatt.
Vágólapra másolva!

A részletek még nem ismertek, csupán annyi bizonyos: a Magyar Honvédség nyíregyházi raktárbázisának parancsnokát, a parancsnok általános és tárolási helyettesét, illetve a tárolási osztály vezetőjét júniusban előzetes letartóztatásba helyezte a Hajdú Bihar Megyei Bíróság katonai tanácsa. A Legfelsőbb Bíróság nem tartotta indokoltnak a fogva tartást, így jelenleg szabadlábon védekezhetnek a csalás, a sikkasztás és többféle vagyon elleni bűncselekmény elkövetésének vádja ellen.

A Népszava szerint a néhány éve tartó "ügyeskedésre" akkor derült fény, amikor a nyíregyházi rendőrség egy kft. civil vezetője ellen indított eljárása során kiderült, a szálak a honvédség helyi raktárbázisához vezetnek, ahol épp a Pápán létesítendő haditechnikai park megrendeléseit kezdték összegyűjteni és szállítani. (Azóta a szállítmány egy része visszakerült, a parklétesítés pedig leállt.) Kiderült, hogy a raktárbázis vezetői a hadrendből kivont szállító járművek használható alkatrészeit, motorjait kiszedték és értékesítették, illetőleg úgy is működőképessé váltak a régi járművek, hogy például a háborús (M) készlet vadonatúj darabjaiból átvándoroltak a jó motorok a roncskocsikba, s bekerültek az eladás civil csatornáiba, miután az alvázak és a motorok egyedi azonosító jelét is meghamisították.

Mint a Népszava megtudta, a hadipark létesítése azért adott lehetőséget a csalásra, mert az eszközbeszerzésnek csupán egyik módja az, hogy az ÁPV Rt.-től megveszik a kimustrált katonai arzenált. A másik mód: az eszközöket kérvényezik a szakminisztertől, aki vagy elutasítja, vagy engedélyt ad rá. Aztán jön az igénylista, majd a hierarchián lefut a parancs az alsó szintű illetékesekhez, akik a honvédség kiselejtezett technikai eszközeiből összeállítják a szállítmányt. A park létesítője és a raktárbázis között áll a műtárgykölcsönzési szerződést kötő Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Ez bonyolít, egyeztet és ellenőriz. Ha ez a mechanizmus nincs szorosra zárva, bármely pontján, bárki el tudja követni a bűncselekményt.

A Népszava információi szerint a debreceni katonai ügyészség a Hadtörténeti egyik nyugállományú ezredesét ugyancsak gyanúsítottként hallgatta ki, akinél házkutatást is tartottak. Szerepének részletei még tisztázatlanok. Autentikus forrásból úgy értesült a lap, hogy az ezredest jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettével vádolják, ami 2 milliótól 50 millióig terjedő értéket feltételez. Jóllehet a kárérték megállapításán a szakértők még dolgoznak, az már bizonyosnak tűnik, hogy a múzeum munkatársa 20 milliónál is többet sikkasztott a hadiparkügylet során. Egyes számítások szerint a nyíregyházi csapat akár 80 milliós hasznot is elkönyvelhetett volna magának, ha még egy évig zavartalanul üzletelhetnek. A Népszava értesülései szerint a katonai ügyészségnél a honvédség logisztikai főigazgatója tett feljelentést.

Az ügyről sem az érintettek, sem a katonák, sem a szakminisztérium illetékesei nem kívántak nyilatkozni lapunknak. Annyit tudni, hogy a rendszerből kikerült, feleslegessé vált haditechnikai eszközök múzeumi célú átadásával, kölcsönzésével összefüggésben célellenőrzés lefolytatását rendelte el Szabó János honvédelmi miniszter.

Szabó Iréne