Törvény védi majd az adatbázisokat is

Vágólapra másolva!
Jövő évtől az adatbázisokat is védi a szerzői jog. Ezentúl nem lehet majd engedély nélkül lexikonokból, szótárakból és bármely más szakmai, irodalmi összeállításokból másolni, a tartalmukat újrahasznosítani.
Vágólapra másolva!

A tervek szerint decemberben kerül az Országgyűlés elé a szerzői jogról szóló 1999-es törvény módosítása, amely jövő év januárjától lépne hatályba.

A változtatással bővülne a szerzői jogi védelem alá eső területek listája: ezentúl a gyűjteményes műnek bizonyuló adatbázisok is a jogszabály védelme alá esnének, így például az enciklopédiák, szótárak, lexikonok, telefonkönyvek és egyéb szakmai, irodalmi, művészeti összeállítások is. Az adatbázis-előállítók is hasonló törvényi védelemben részesülhetnek majd, mint az előadóművészek vagy a filmrendezők. Így az információbázis előállítói is kérhetik a bíróságtól a jogsértés megállapítását, követelhetnek kártérítést a szerzői joguk megsértőitől. A szabályozás szerint nem lehet majd lexikonokból, szótárakból -az előállítók előzetes hozzájárása nélkül - jelentősebb részleteket kimásolni, valamint nem lenne szabad újrahasznosítani az adatbázis tartalmának jelentéktelen részét sem, ha az indokolatlanul károsítja az előállító jogos érdekeit. Mindez azért fontos, mert a gyakori másolások az adatbázisok létrehozását, fejlesztését veszélyeztetik, ezért megtérülésük egyre kevésbé biztosítható.

A változtatásokat az uniós jogharmonizáció is indokolja, mivel az adatbázisok védelméről az Európai Parlament irányelve rendelkezik. A törvényjavaslatot kidolgozó Igazságügyi Minisztérium csak kedden nyilatkozik az [origo]-nak a törvényjavaslatról.

[origo]