Az SZDSZ Kossuth-évet rendez

Vágólapra másolva!
A 200 évvel ezelőtt született Kossuth Lajosra kíván emlékezni a Szabad Demokraták Szövetsége. A Kossuth-év megnyitója szeptember 29-én lesz a Kossuth téren, ahol beszédet mond Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Kuncze Gábor SZDSZ-elnök és Görgey Gábor író.
Vágólapra másolva!

Kuncze Gábor a szerdán Budapesten, a Kossuth téren tartott sajtótájékoztatón elmondta: Kossuth Lajos életének 92 esztendeje alatt a magyar polgári átalakulás, a szabad és szabadelvű Magyarország ügye iránt elkötelezett politika szimbólumává vált. "A Szabad Demokraták Szövetségének, Magyarország liberális pártjának fontos, hogy ma is jelen legyen az az élő történelmi tradíció, amely megteremtette a modern értelemben felfogott nemzetet, amely számára fontos érték a szabadság, a jogegyenlőség és az alkotmányosság" - közölte Kuncze.

Ezért az SZDSZ 2001. szeptember 19-étől 2002. szeptember 19-e közötti esztendőt Kossuth Lajos emlékének szenteli. A pártelnök bejelentette: Kossuth Emlékbizottságot hoztak létre, amelynek fővédnöke Göncz Árpád, tagjai pedig - a pártelnök mellett - a XIX. század nagy történelmi alakjainak leszármazottai: Görgey Gábor, Magyar Bálint, Széchenyi Péter és Szacsvay László.

Kuncze Gábor azzal kapcsolatban, hogy a kormány kedden döntött Kossuth Emlékbizottság felállításáról, kérdésre válaszolva kitért arra: örömmel veszik, ha mások is kezdeményezik Kossuth Lajos születésének megünneplését, de ez az SZDSZ által meghirdetett eseménysorozatot nem érinti.

A sajtótájékoztatón Görgey Gábor, Görgey Artúr leszármazottja közölte: egyetlen pártnak sem volt tagja soha, de amikor ezt a megtisztelő meghívást kapta, gondolkodás nélkül igent mondott. Fontosnak mondta a mai politikai életben a liberális jelző "történelmi megtisztítását", hozzátéve: a nemzeti liberalizmus nem lehet szitokszó.

Magyar Bálint parlamenti képviselő szerint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc az a történelmi esemény, amely "az értékeknek azt a rendszerét hozta létre, amelyhez mindmáig mérhetjük magunkat," és amelynek meghatározó értékrendjét a nemzeti liberalizmust adta. Hozzátette: Kossuth Lajos a köztársaság embere volt, nem csak a szabadság embere.

"Míg az elmúlt ezer év a magyar történelem számára a királyság évezrede volt, az eljövendő ezer év a köztársaság ezer éve legyen, és ne a királyság iránti nosztalgiákat próbáljuk felébreszteni, hanem rendezkedjünk be ebben az új köztársaságban büszke köztársasági öntudattal" - fogalmazott a szabad demokrata politikus.