Októbertől antidiszkriminációs hálózat épül

Vágólapra másolva!
Az igazságügy-miniszter és a belügyminiszter is beszámolt a parlament emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága előtt. Dávid Ibolya tájékoztatójában beszélt a romák életminőségét javító középtávú intézkedési csomagról. Pintér Sándor elmondta, hogy a belügyi terület két törvény kivételével eleget tett az európai uniós elvárásoknak
Vágólapra másolva!

Az elmúlt időszakban a közjog, a magánjog, illetve a büntetőjog területén történt változásokról, a meghozott intézkedésekről és a jogalkotási tevékenységről számolt be szerdán az igazságügy-miniszter a parlament emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága előtt.

Dávid Ibolya tájékoztatójában beszélt a romák életminőségét javító középtávú intézkedési csomagról, amelynek megvalósítására a szaktárcától, közalapítványoktól és PHARE-forrásból 9 milliárd forintot tudnak biztosítani. A miniszter megemlítette, hogy elkészült a hosszú távú program is, ami a romák oktatási, munkaerő-piaci és családi pozícióinak javítását helyezi előtérbe.

Dávid Ibolya elmondta, hogy szerinte a felemelkedés leghatékonyabb módja a tanulás; a roma ösztöndíjprogramnak az idén 2500 tanulója volt és ez a szám jövőre akár meg is duplázódhat. Szólt arról, hogy egy munkaprogram keretén belül két-három megyében cigányügyi menedzserek tevékenykednek, és kiemelte az országos antidiszkriminációs hálózat kiépítését is, ami október 1-jétől kezdi meg működését. Hozzátette: ez a szervezet nemcsak jogsegélyszolgálatot lát majd el, de peres ügyekben is segítséget nyújt a rászorulóknak.

A belügyi terület két törvény kivételével eleget tett az európai uniós elvárásoknak

A parlament emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága előtt beszámolt a belügyminiszter is. A belügyi terület két törvény kivételével eleget tett az európai uniós elvárásoknak - közölte Pintér Sándor. Azt is elmondta, hogy a tárcára rótt feladatokat és kötelezettségeket időarányosan végrehajtották a katasztrófák és a természeti csapások ellenére. Hatékonynak nevezte a tárca szerveinek működését az ember- és gyermekkereskedelem felderítésében, megakadályozásában, illetve az áldozatvédelem területén.

Kiválónak minősítette Pintér Sándor az Interpollal és más szervezetekkel való együttműködést, a nemzetközi rendészeti oktatást, és egyedülállónak nevezte az Ausztriával közösen létrehozott határkapitányságot, amelyre példa az unióban is csak Németország és Franciaország között van.

Tájékoztatása szerint csökkent az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések száma, és folytatódott a közigazgatás korszerűsítése, valamint "demilitarizálása", ami azt jelenti, hogy egyes jogköröket ismét a közigazgatási hivatalok gyakorolnak a rendőrség helyett.