A Fidesz pünkösdre új kormányt szeretne

Vágólapra másolva!
A Magyar Hírlap úgy tudja, a Fidesz a rendes tavaszi ülésszak helyett csupán egy plenáris és egy bizottsági hétre készül. Információjuk szerint a legerősebb kormánypárt azt szeretné, ha a választások május 1-je előtt lennének, s pünkösdre már új kormánya lenne az országnak. A többi párt részéről vegyes fogadtatásra talált a Fidesz fölvetése.
Vágólapra másolva!

A lap információi szerint az Országgyűlés apparátusa jelenleg arra készül, hogy februártól lesz tavaszi ülésszak. A végleges döntésig akár két hónap is eltelhet; a kormány december 15-ig nyújtja be a 2002 tavaszára vonatkozó jogalkotási tervét. A 2. félévi törvényalkotási tervben 35 törvény elfogadása szerepel. Valamennyi előterjesztést szeptemberben kellett volna benyújtani, ám a kormány még hat törvényjavaslattal adós. Ugyanakkor a kabinet tíz olyan előterjesztést is letett már a parlament asztalára, amelyek nem szerepelnek a jogalkotási programban. Csúszást okozott a terrortámadással összefüggő törvénymódosítások és határozatok meghozatala is. A kampányra való tekintettel eddig a választások előtt hat-nyolc héttel korábban befejeződött az ülésezés: 1994-ben és 1998-ban is márciusban ült össze utoljára a parlament.

Mádl Ferenc még nem foglalkozik a 2002-es választások kiírásával, mert az még korai - tájékoztatott a köztársasági elnöki sajtóiroda.

A Fidesz úgy tervezi, hogy februárban egyetlen képviselői és egy bizottsági hét lesz a parlamentben a választások előtt - mondta a legnagyobb kormánypárt képviselőcsoportjának egyik tagja. Állítása szerint a Fidesz semmiképpen nem szeretné, ha május 1-je a tavaszi választások előtt lenne. Miután kiélezett a küzdelem a két párt között, ezért azt az egy tized százalékot - amit a munka ünnepén nyerhetnek a szocialisták - nem szívesen engednék át a mai ellenzéknek. Ezért várhatóan a húsvét utáni héten, április első hétvégéjén, 7-én lenne az első forduló és 21-én a második. Így előreláthatólag pünkösdre új kormánya lehet az országnak. A korábban kiszivárgott forgatókönyvről, amely szerint előrehozott választásokat tartanának, teljesen letett a Fidesz - tudatta az informátor.

Ebben az ügyben az államfő és a parlamenti pártok között érdemi tárgyalás nem volt. Ezért meglepetésüket fejezik ki a hír hallatán. Úgy gondolják, hogy az ország érdeke azt kívánja, hogy a parlament a lehető legtovább ülésezzen a választások előtt. Az MSZP azt tartaná helyesnek, ha az országgyűlési választásokat, az eddigiekhez hasonlóan, májusban tartanák - nyilatkozta Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese.

A parlamentnek a tavaszi ülésszakban is üléseznie kell! - hangsúlyozta Szent-Iványi István, az SZDSZ frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus az EU-csatlakozással összefüggő törvényhozási feladatok miatt is elengedhetetlennek tartja ezt, s ennek érdekében a januári ülését is megfontolandónak véli, hetenkénti ülésrend mellett. Az SZDSZ szerint elfogadhatatlan, s a nyugati demokráciák gyakorlatával is ellentétes lenne, ha a Fidesz több hónappal a választások előtt tétlenségre kárhoztatná a törvényhozást.

Az FKGP eddig is áprilisi választással számolt, így a Fidesz felvetése nem éri váratlanul a kisgazdapártot - reflektált a hírre Gyimóthy Géza, aki szerint semmiképp nem lenne célszerű megvárni a május 1-jét a voksolással.

Balsai István, az MDF frakcióvezetője nem tartja időszerűnek a kérdést, különös tekintettel arra, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök még nem döntött a választások időpontjának kitűzéséről. Ugyanakkor úgy vélte, a választások napját megelőző hatvan napon belül, a kampány idején semmiképpen nem lenne célszerű, ha ülésezne a parlament.

A MIÉP addig nem kommentálja az ilyen felvetéseket, amíg az nem tekinthető a Fidesz hivatalos véleményének - reflektált Balczó Zoltán frakcióvezető, utalva arra: kormányoldalon korábban nem hivatalos formában többször szintén felröppentettek hasonló hírek, amelyeket utóbb hivatalosan rendre cáfoltak.