Állami vízi paradicsom féláron

Vágólapra másolva!
Egymilliárd forintot is kereshet az R-projekt cégcsoport azon a három Római-parti csónakházon, amelyet a közelmúltban adott el neki a Sportfólió közvetítésével az Ifjúsági és Sportminisztérium fennhatósága alatt álló Sportlétesítmények Rt.
Vágólapra másolva!

A három vízi telepen ma ugyan csónakházak és üdülőkabinok vannak, ám a bérlők bérleti szerződése még az idén lejár, s az 5,2 hektáros terület várhatóan heteken belül kikerül az építési tilalom alól. A Népszava információi szerint már nagyrészt elkészültek a tervek, amelyek mentén luxus vízi paradicsom épül a Rómain. Ekkor viszont a tízezer forintos négyzetméteráron vásárolt telkek ára azonnal 25-35 ezerre ugrik.

Négyszázhuszonhétmillió forintért vásárolhatta meg a Wicha József által jegyzett három R-Pojekt Kft. a Római-parton, a Nánási úti - összesen 5,2 hektár területű - csónakházat. Bár Wicha a Sportfólió Kft közvetítésével lebonyolított pályázat legnagyobb összegű ajánlattevője, és Balázs Csaba, a Sportfólió ügyvezető igazgatója szerint a vételár szinte ugyanannyi, mint az előzetes ingatlanbecsléssel megállapított érték, az adásvétel számos érdekességet mutat. Abban még nincs semmi kivetnivaló, hogy a Projekt-cégeket néhány héttel a pályázati kiírás előtt jegyezték be, hiszen természetesnek is mondható, hogy egy-egy nagyobb volumenű üzletre önálló cégeket hoznak létre. Ám az adásvételi szerződést ügyvédként az a Lissák Marcell jegyzi, akinek csalás miatt indult büntetőpere még nem zárult le.

Az még ennél is sokkal érdekesebb, hogy a tisztán állami tulajdonú Sportlétesítmények Rt. Római-parti három legnagyobb ingatlanának adásvételi szerződésében összesen 50 millió forint kártérítési összeget kötöttek ki arra az esetre, ha az új tulajdonos nem biztosítaná a változtatások mellett az eredeti funkciót. Márpedig a három szóban forgó ingatlan a fővárosi Duna-szakasz egyik legfrekventáltabb területe, jelen pillanatban néhány rozzant csónakházzal, olcsó bérletű kabinokkal és javarészt kispénzű bérlőkkel. Ezen az optikán át nézve akár reális is lehet a négyzetméterenként tízezer forintos vételár. Ha még hozzávesszük, hogy a telkeket terheli néhány lakott bérlemény, telekkönyvileg nincs felvezetve a telkeket átszelő Nánási köz, ráadásul építési tilalom is sújtja, akkor az ár rendben is lehet. Hiszen egy telek értékét a fekvésén túl a terhei és hasznosítási lehetőségei határozzák meg.

Csakhogy a három ingatlanon a bérlők bérleti joga októberben lejár, s az új tulajdonosnak esze ágában sincs hosszabbítani. S nyilván véletlen egybeesés, hogy a III. kerületi önkormányzat is éppen a következő hetekben készül föloldani a változtatási tilalmat, az új városrendezési és építési szabályzat elfogadásával a partszakasz beépíthetővé válik. Igaz, az új előírás is korlátozza az épületek magasságát, tizenegy méternél magasabb ingatlant építeni ezután sem lehet.

Már készülnek a tervek, amelyekben - mint Bálintfy Gábor, az R-Projekt másik ügyvezetője elmondta - három épületkomplexumot álmodtak a Vadkacsa elnevezésű telekre.

Bálintfy ígéri: modern üdülőtelep épül uszodával, garázsokkal, minden olyan kiegészítővel, amely a Duna-partra méltó és illik. A tervek szerint a másik két telekre is hasonló üdülőkomplexumokat építenének. Az viszont szinte biztosra vehető, hogy a jelenlegi bérlőknek semmi keresnivalójuk nem lesz a megújuló Rómain, az új üdülőtelep nem az ő pénztárcájukra van méretezve.

A Népszava által megkérdezett ingatlanszakértők szerint ugyanis a telkek építési tilalom nélkül, a tervezett hasznosítással azonnal 25-35 ezer forintot érnek négyzetméterenként. Vagyis csak a telkeken realizált értéknövekedés - minden különösebb befektetés nélkül - elérheti-meghaladja az egymilliárd forintot. Ebből pedig játszva futja az ötvenmilliós kötbérre. Ezt a lehetőséget Balázs Csaba is elképzelhetőnek nevezte, bár hangsúlyozta, hogy nincs oka megkérdőjelezni az adásvétel előtti értékbecslés helyességét. Ugyanakkor hozzátette: ha az új tulajdonosok mégsem építenének új csónakházakat a ledózerolandók helyére, az 50 milliós kötbérből a Sportfólió biztosítaná ezt.

Az ügylet további érdekessége, hogy a vételár túlnyomó részét a telekár teszi ki, s ettől különválasztva, tízmillió forint alatti értéken kelt el az összes épület. Mint közismert, adót csak az épületek után kell fizetni.