TNS Modus: Szoros verseny az élen - jelentősebb átrendeződések nélkül

Vágólapra másolva!
A 38. heti legújabb eredmények szerint (melyek a 2001. augusztus 27-től szeptember 23-ig megkérdezett 950 fő válaszain alapulnak) minimálisra csökkent az MSZP előnye a Fidesz-MDF pártszövetség előtt. Az előző héten közölt adatokhoz képest az MSZP két, míg a választási szövetség egy százalékot veszített a biztos szavazó pártválasztók körében. Ennek eredményeképpen, ha most lennének a választások, a szocialistákra 42%, míg a Fidesz-MDF választási szövetségre 40% szavazna. Nem növelte tehát a szövetség a két párt együttes szavazóbázisát, bár a szocialista pártra voksolni szándékozók aránya is csökkent az elmúlt időszakban (a 35. hétre vonatkozó adatok szerint a Fidesz és az MDF együttesen 43%-ot kapott volna és 46% szavazott volna az MSZP-re). Úgy tűnik, a legutóbbi hetek eseményei után is tartós állóháborúval kell számolni a választási győzelemért folytatott versenyben.
Vágólapra másolva!

Érzékelhetően javultak az elmúlt időszakban a kisebb támogatottságú pártok választási esélyei. Ahelyett, hogy növekedett volna azon szavazatok aránya, amelyen a párharc jelenlegi résztvevői (az MSZP, a Fidesz és az MDF közösen) osztoznak, éppen ellenkező tendenciát figyelhetünk meg. Jelenleg 18% jut a Parlamentbe jutásért küzdő - kisebb támogatottságú - pártoknak, míg a 35. héten közölt adatok szerint csupán 11% volt ez az arány. Változatlanul az SZDSZ a "legerősebb kispárt": már második hete 6%-ot mértek a szakértők. Nem változtak lényegesen a MIÉP, az FKGP és a Munkáspárt szavazati arányai sem (2-3% közötti eredményeket mérnek esetükben hetek óta), de csatlakozott hozzájuk a KDNP is (jelenleg 2%-on állnak).

Az egyes pártok iránti lakossági szimpátia időbeli alakulása is arra utal, hogy valószínűleg nem kell radikális átrendeződésekkel számolni a magyar politikai térképen: lényegesebb változások egyetlen párt esetében sem tapasztalhatóak, amelyek esetleg előrejelezhetnék a hónapok óta tartó patthelyzet megszűntét, vagy egy új szereplő jelentkezését a választási győzelemért folytatott versenyben. Változatlanul az MSZP a legnépszerűbb párt, jó ideje szignifikánsan magasabb a szimpátia-mutatója, mint a Fidesz-é (a múlt héten közölt adatokhoz képest ugyan egy ponttal csökkent ez az előny: jelenleg 52 ponton állnak a szocialisták és 47 ponton a fiatal demokraták a százfokú népszerűségi skálán, de a különbség továbbra is meghaladja a hibahatárokat). Nem változott abban a tekintetben sem a helyzet a korábbiakhoz képest, hogy az SZDSZ és az MDF szoros küzdelmet folytat a harmadik helyért: mindkettőjüknek 41 pontja van (egy héttel ezelőtt 40 ponton álltak). Egy árnyalattal csökkent az elutasítás az FKGP és a MIÉP iránt: egy-egy ponttal többet "gyűjtöttek be" ők is, mint korábban (a pártok rokonszenv-versenyében továbbra is a független kisgazdák a "sereghajtók" 14 ponttal, míg a MIÉP 22 ponton áll, a KDNP-nek pedig 29 pontja van).

A két nagy párt meghatározó személyiségeinek, Orbán Viktor miniszterelnöknek és Medgyessy Péter szocialista kormányfő-jelöltnek a lakossági megítélése is igen kiegyensúlyozott képet mutat. A TNS Modus adatai szerint az MSZP frontembere változatlanul népszerűbb, mint a jelenlegi kormányfő: a százfokú skálán előnye 9 pont (a különbség szignifikáns). Jelenleg Medgyessy Péter 57 ponton, míg Orbán Viktor 48 ponton áll (a szocialista politikus népszerűsége egy ponttal növekedett a múlt héten közölt adatokhoz képest). Semmi nem utal tehát arra, hogy a legutóbbi hetek eseményei jelentősebben befolyásolták volna a két vezető politikus személyiség iránti lakossági értékítéleteket.

A kormány tevékenységének lakossági megítélése is kevéssé változott az elmúlt időszakban: enyhébb javulás tapasztalható az összes megkérdezett értékítéleteiben (a legutóbbi adatok szerint 38 ponton áll a százfokú skálán), míg a biztos szavazó pártválasztók valamivel kedvezőbben ítélik meg a kabinet munkáját (42 pontot mértek), de így is az "elégedetlenek" enyhe túlsúlyára utal mindkét mutató.

Ajánlat: