Eltussolt vegyi baleset lehetett a rendőrpalotában

Vágólapra másolva!
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) továbbra is elzárkózik az elmúlt pénteki gázriadók kommentálásától. Az általunk is közölt gyanú szerint titkos rendőrségi akció érdekében ürítettek ki - gázszivárgásra hivatkozva - pénteken egy budapesti bérházat. Ezt néhány órával megelőzően a rendőrség székházában is gáztól lettek rosszul a dolgozók. A történtek a rendőrök által elkövetett súlyos bűncselekmények gyanúját vetik fel.
Vágólapra másolva!

Elképzelhető, hogy szándékosan veszélyeztették többtucatnyi ember - köztük beosztottaik - életét azok a rendőri vezetők, akiknek tudomásuk volt az elmúlt héten Budapesten történt rejtélyes gázriadók körülményeiről.

Mint arról beszámoltunk, a VII. kerületi Dob utcában gázszagra hivatkozva 13 lakásból 23 személyt költöztettek ki a tűzoltók péntek éjszaka. Az erős szag miatt könnyű mérgezéses tünetektől szenvedtek a lakók.

Az esetnél jelen volt a BRFK gyilkossági osztályának négy nyomozója is, akik állítólag a ház valamelyik lakásába kívántak titokban behatolni úgy, hogy gázriadót imitáltak. Ehhez valószínűleg a földgáz szagosításához használatos merkaptángázt alkalmazták. A főkapitányság sajtófőnöke erről úgy nyilatkozott: nem tud róla. A nyomozók pedig szerinte mindössze kíváncsiságból mentek a helyszínre.

Néhány órával korábban ugyanilyen erős gázszagot éreztek a Teve utcai rendőrszékházban, elsősorban a föld alatti szinteken dolgozók. Rosszullétre, fejfájásra panaszkodtak, ám a tűzoltókat és a mentőket nem hívták ki. Az érintetteknek azt mondták, a földgáz szagosításához használatos etil-merkaptán került a szellőztetőrendszerbe. Ennek oka, hogy egy, a BRFK bűnjelkamrájában tárolt merkaptános palack szivárogni kezdett. Sajtóértesülések szerint valójában ekkor "próbálták ki" a Dob utcai akcióhoz használatos anyagot. Azzal, hogy a gázszivárgás miatt az illetékes rendőri vezetők nem riasztották a mentőalakulatokat, valószínűleg bűncselekményt követtek el.

A Népszava úgy tudja, hogy a szabályok szerint ilyen veszélyes anyagot nem is tárolhatnának a rendőrség irányítási központjában, az olyan helyen őrizendő, ahol például a lefoglalt robbanóanyagok.

Amennyiben bebizonyosodik, hogy a Dob utcában is a rendőrség birtokában lévő gáz okozta a pánikot s vezetett a kiköltöztetéshez, súlyos büntetőjogi következményekkel nézhetnek szembe az illetékes parancsnokok.

A Népszava igyekezett utánajárni a rejtélyes eseteknek, illetve annak, milyen eljárás kapcsán került a rendőrségi bűnjelraktárba a merkaptános palack. Az erre vonatkozó érdeklődésre a BRFK sajtófőnöke az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK) jelölte meg illetékesként. Az ORFK-ról visszairányították a lap munkatársát. Végül Samu Attila kommunikációs vezető a következőket válaszolta: - Ha a BRFK-nak lesz mondanivalója a pénteki események kapcsán, majd közzéteszi.

A merkaptán rendkívül veszélyes anyag: gyúlékony, robbanásveszélyes, egészségre fokozottan veszélyes, ingerlő, mérgező. A bőrön keresztül felszívódva és belélegezve is mérgező, tudatzavart, fulladásra utaló jelenséget okoz. A szakirodalom szerint ilyen gáz elszabadulása esetén teljes védelmet kell elrendelni. Legelőször is az épület kiürítésének szükségességét kell mérlegelni. Az egész testet védő ruházattal, illetve légzőkészülékkel kell ellátni a veszélyes helyen lévőket. A területet le kell zárni, kizárólag sűrített levegős légzőkészülékkel közelíthető meg a kárhely. Tartály szivárgása esetén az éghető anyagok eltávolítása az első, majd a felszabadult gázt porlasztott vízsugárral kell lecsapatni. Zárt térben a tűz keletkezése sem zárható ki - áll a veszélyes anyagok kézikönyvében.

Aki érintkezett a gázzal, friss levegőre kell vinni és gondoskodni azonnali orvosi ellátásáról. A veszélyes anyaggal átitatódott ruházat, lábbeli biztonságba helyezése a következő feladat. Akinek szeme vagy bőre érintkezett a merkaptánnal, 15 percen keresztül folyó vizes öblögetésre szorul.

Korábban:

Különös gázriadó a Dob utcában