Az LRI átalakítása miatt sztrájkolnának a légiirányítók

Vágólapra másolva!
Az [origo] úgy tudja, hogy az LRI tervezett szétválasztása miatt tiltakoznak a légiirányítók és mert a cég átalakulása ügyében nem egyeztet velük a munkáltató. A szakszervezet célja az lenne, hogy beleszólhassanak az átalakításba Ha az LRI nem tárgyal velük, valószínűleg sztrájkkal akadályozzák majd a légiforgalmat.
Vágólapra másolva!

A ferihegyi irányítótorony
Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság

A Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezete (MLSZSZ) szerint a rendkívüli jogkörrel felhatalmazott sztrájkbizottság sztrájkkészültséget helyezett kilátásba. Az MLSZSZ szerint a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóságnál közvetlen veszélybe kerültek a munkavállalók alapvető garanciális jogai, mivel a munkáltató nem egyeztet a szakszervezettel a cég terveiről. A kialakult helyzetért a szakszervezet szerint a munkáltatót terheli a teljes felelősség.

Sztrájk esetén kritikussá válna Magyarország és a teljes térség légiforgalma - véli a szakszervezet. Az LRI azonban cáfolja azt a hírt, hogy sztrájkhelyzet lenne a repülőtéren, és hisztériakeltőnek titulálták a sztrájkkal való fenyegetést.

Az LRI közleményében az áll, hogy a Fővárosi Bíróság több mint egy hete hozott végzésében kimondja, hogy az LRI mindenben eleget tesz az érvényes jogszabályokban előírt együttműködési és tájékoztatási kötelezettségeinek a cég átalakulásával kapcsolatban. Az [origo] azonban úgy tudja, hogy már többször fordult a szakszervezet a munkaügyi bírósághoz, mert nem egyeztetett velük a munkáltató. Információink szerint jelenleg is folyamatban van két ilyen jellegű ügy a munkaügyi bíróságon.

A Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezete azonban még egyszer sem egyeztetett személyesen a munkáltatókkal - tudtuk meg a szakszervezet képviselőjétől, Monostori Attilától. Azt is elmondta, hogy a szakszervezet mindent megtesz, hogy a sztrájkot elkerülje, ezért inkább egyeztető tárgyalásokat kezdeményeznek. Ha azonban ezek nem járnak sikerrel, valószínűleg a sztrájk marad az egyetlen tiltakozási lehetőségük.

Az LRI szerint Metes György, a szakszervezet elnökének célja a cég átalakításának, a légiforgalmi irányítás és a repülőtéri üzemeltetés szétválasztásának megakadályozása. Ami az LRI szóvivője, Péterffy Gábor szerint ellentétes a kormányzati szándékkal és az általános nemzetközi gyakorlattal.

A közlekedési tárca terve szerint a Légiforgalmi és Repülőtéri igazgatóságból két utódszervezet jönne létre. Az egyik részvénytársaság vezetője Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. nemrég leköszönt elnök-vezérigazgatója lesz. Értesüléseink szerint az új cég január elsejétől indulna.

A szakszervezet névtelenséget kérő munkatársa az [origo]-nak azt mondta: a tervezett új társaság megalapításának körülményei, és későbbi működési feltételei nem felelnek meg a cég és az alkalmazottak érdekeinek. Informátorunk szerint megalakulása után a bizonytalan gazdasági háttér miatt hamar összeomolhatna az új cég. A szakszervezet kezdeményezné az alakulandó cég pénzügyi átvilágítását, de nem veszik figyelembe a véleményüket. Ha alkalmat kapnának, kérnék, hogy az Állami Számvevőszék világítsa át a céget - mondta szakszervezeti forrásunk.