Orbánhoz fordul az MSZP Szabadi vádjai miatt

Vágólapra másolva!
Az MSZP a miniszterelnöktől kér tájékoztatást Szabadi Béla kedden a parlamentben elhangzott vádjaival kapcsolatban. A szocialisták több kérdést is intzétek Orbán Viktorhoz, és többek között arra kíváncsiak: igaz-e hogy politikai hajsza folyik Szabadi ellen. A szocialisták a terrorizmusellenes törvénycsomag miatt is bírálták a kormányt.
Vágólapra másolva!

Szabadi Béla a parlamentben, rendőri kísérettel. Fotó: [origo]

A kormányoldalról Isépy Tamás, a mentelmi bizottság elnöke kritizálta az ellenzéket a Szabadi-ügy kapcsán. Isépy emlékeztetett arra, hogy a szocialisták közül 15-en, a szabad demokraták közül pedig ketten szavaztak Szabadi mentelmi jogának felfüggesztése mellett kedden este, és a mentelmi bizottság is a két ellenzéki párt politikusainak szavazatai miatt nem támogatta a volt agrárállamtitkár mentelmi jogának felfüggesztését.

A szocialisták több kérdést is intéznek Orbán Viktorhoz. Ezek:
Előfordulhat-e, hogy bárki ellen jogi köntösbe bújtatott politikai hajsza folyjon?
Igaz-e, hogy Szabadi Bélát forgatókönyv szerint ítélik el?
Lehet-e, hogy személyre szabott az igazságszolgáltatás? A politikusok itt a Várhegyi Attila elleni perre utalnak (Várhegyit sem előzetesbe, sem pedig házi őrizetbe nem helyezték).
Előfordulhat-e, hogy ha a politikai akarat úgy kívánja, valaki cselekedetei felett szemet hunynak, illetve ha az érdekek azt diktálják, hajszát indítanak ellene?
Kovács László szerint, ha a miniszterelnök igennel válaszol ezekre a kérdésekre, akkor az az ő felelősségét bizonyítja.

A pártelnök egyúttal visszautasította Orbán Viktor megjegyzését, melyben a miniszterelnök oktondinak nevezte a szocialistákat, a terrorizmusellenes törvény meg nem szavazása kapcsán. Kovács szerint nem először fordul elő, hogy a kormány késlekedése és a ritka - háromhetente megtartott - parlamenti ülésszak miatt a kormány körmére ég a munka. Ezután mindig az ellenzéktől követelik a rendkívüli eljárást, közben nem oda tartozó intézkedéseket próbálnak becsempészni a törvénycsomagba.

Kovács László úgy véli, azzal, hogy a kormány elutasította az ellenzék javaslatát, hogy a terrorizmusellenes törvénycsomag sürgősebb ügyeit - a terrorizmus elleni fellépést és a pénzmosás megakadályozását - szavazzák meg gyorsan, a többi kérdésről pedig később tárgyaljanak, a terrorizmus támogatójának próbálta beállítani az MSZP-t. A szocialista pártelnök közölte: szükségesnek tartják a terrorizmus elleni fellépést, és végül megszavazzák majd ezeket a törvénymódosításokat.

Pokorni Zoltán az MTI-nek adott nyilatkozatában azt mondta, hogy az MSZP és annak elnöke álszent módon jár el, amikor azt kérdezi Orbán Viktor miniszterelnöktől a Szabadi-ügy kapcsán, hogy folyhat-e ma Magyarországon valaki ellen politikai hajsza, lehet-e valakit politikai forgatókönyv szerint tönkretenni. A Fidesz elnöke hangsúlyozta: kár, hogy Kovács László kérdését nem 1998-ban, illetve 1999-ben fogalmazta meg, amikor az MSZP politikai hajszát folytatott Szabadi Béla akkori agrárállamtitkárral szemben. A politikus emlékeztetett arra, hogy a Fidesz akkor kiállt Szabadi Béla mellett. Utalt ugyanakkor arra is, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által elrendelt vizsgálat nyomán emelt vádat a volt államtitkárral szemben az ügyészség. Pokorni Zoltán leszögezte: ma Magyarországon nem folyhat politikai hajsza senkivel szemben. A Fidesz elnöke elgondolkodtatónak nevezte, hogy az MSZP még most sem érdekelt a Szabadi Bélának felrótt ügyek bírósági tisztázásában. - Mással nem lehet magyarázni, hogy az általuk korábban kritizált és támadott államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését igyekeztek a parlamentben megakadályozni - fűzte hozzá Pokorni Zoltán.

[origo]

Korábban:

Szabadi szerint politikai akció zajlik ellene - az [origo] interjúja Szabadi Bélával
2001. október 6.