Simicskó szerint Amerika harca kudarcra van ítélve

Vágólapra másolva!
Terrorizmus: bűnözés vagy hadviselés? címmel rendezett konferenciát a Fidesz-frakció jogi kabinetje. Az előadások középpontjában a szeptember 11-i terrortámadás és az azt követő amerikai válaszcsapás állt. A résztvevők valamennyien egyetértettek abban, hogy újra kell értelmezni a háború fogalmát.
Vágólapra másolva!

Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője az [origo]-nak elmondta: a konferencia célja, hogy megpróbálják definiálni, mi is az a terrorizmus. "A szeptember 11-i események után hihetetlen összefogás bontakozott ki, ennek próbálunk itt teret adni" - tette hozzá a politikus. A konferencián hallgatóként elméleti és gyakorlati szakemberek, külföldi és magyar diplomaták - elsősorban a NATO-tagországok és az arab országok képviselői -, jogászok, politikusok, egyetemi tanárok és hallgatók vettek részt.

Répássy köszöntőjében úgy fogalmazott, a terrorizmus ellenszerének megtalálásához szükséges definiálni, mi is az a terrorizmus. A politikus szerint bárhogy is definiálják, az az emberiség elleni sötét cselekmény, amely ellen mindent meg kell tenni.

Dávid Ibolya igazságügy-miniszter a terrorizmus elleni küzdelmet a szervezett bűnözéssel szembeni harchoz hasonlította. Szerinte a terror és a szervezett bűnözés egy tőről fakad. "Mindkettő célja kihasználni a demokráciának a nyitottságából adódó sérülékenységét és kiszámíthatóságát" - közölte. Mint mondta: ennek megfelelően a terrorizmus elleni fellépésnek is ugyanazok az eszközei, mint a szervezett bűnözéssel szembeni harcnak. "Erősíteni az állam, a gazdasági élet kontrollmechanizmusait annak érdekében, hogy kiszűrhetőek legyenek a kockázatok" - tette hozzá.

"Furcsa háború zajlik" - fogalmazott beszédében Simicskó István, nemzetbiztonságért felelős politikai államtitkár, aki úgy foglamazott: jelen esetben "az ellenség gyakorlatilag elérhetetlen". A terroristák okultak a történelemből, és már nem piramisszerűen építkeznek - ez esetben könnyebben le lehetnek őket leplezni -, hanem sejtszerűen építkeznek. "Sok országban, négy-öt fős sejtek élnek, "alvó ügynökök". "Nehéz közéjük beférkőzni, és nehéz megjósolni, mikor válnak békés polgárból vérengző terroristává" - mondta az államtitkár.

Simicskó szerint nem klasszikus világháborúról, de mindenképpen világméretű háborúról van szó. "A világháborúról alkotott nézetünket akkor kellene újraértékelni, ha a katonai csapások más országokra is kiterjednének. Ám ez nem lenne szerencsés" - tette hozzá a politikus.

A politikai államtitkár szerint egyfajta kommunikációs háború is zajlik, ezért nem mindegy, az USA mire helyezi a hangsúlyt. Úgy látja: a terroristák elleni eredményes védekezéshez tudni kell, mi motiválja őket, hogyan gondolkodnak, mik a céljaik. "Bin Laden célját ismerjük: az iszlám világot akarja egyesíteni a nyugati kultúrával szemben. Semmiképp sem szabad, hogy ezt megvalósítsa" - mondta Simicskó, aki szerint a terroristáknak éppúgy fontos, hogy a nyugati gondolkodást megismerjék. A gépeltérítők ebből a szempontból előnyben voltak, hiszen évekig Amerikában éltek.

Ahhoz, hogy a nyugati világ eredményesen leszámoljon a terroristákkal, nem elég, ha megbünteti őket - vélte a politikus -, hanem fel kell tárni a békétlenség okait, és el kell simítani a nézeteltéréseket. "Minden háború hoz ismeretlent. Most a módszer és a pusztítás mértéke az új és meglepő elem" - tette hozzá.

Tálas Péter, a Stratégiai és Védelmi Kutató Hivatal vezetője az előtte felszólaló politikusokkal, jogászokkal és történészekkel ellentétben úgy fogalmazott: várni kellene még az értékeléssel azzal kapcsolatban, vajon fordulópontot jelentett-e a szeptember 11-én történt terrortámadás. "A nagy fordulópontokat mindig csak utólag szoktuk látni, másrészt ez nagyban függ attól a küzdelemtől is, ami a terrortámadás után kezdődött.

A hivatalvezető szerint totális háborúról, világháborúról van szó. "Remélem, ez a háború nagy eredményre fog vezetni" - tette hozzá. Tálas szerint újra kell értelmezni a háború fogalmát, mert ez a totális háború kilép a háború eddigi logikájából. "A terrorizmus ellen a legkevésbé katonai eszközökkel lehet célt érni, bár fel lehet használni" - vélte. Szerinte elsősorban adminisztratív, rendészeti és jogi fronton kell meghozni a szükséges lépéseket, és ezeket minden ország meg is hozta vagy hozza.

Tálas előadásában részletesen végigvette, milyen frontokon zajlik a jelenlegi harc. A hírszerzési és titkosszolgálati front nem látható, de az elmúlt két hónapban ezen a téren jelentős áttörés történt, amennyiben új nemzetközi kapcsolatok jöttek létre. A szakember szerint az USÁ-nak szakítani kell korábbi szemléletével, miszerint felértékelte a technika szerepét. "Már nem az adatok megszerzése az elsődleges, hanem azok elemzése, ehhez pedig emberekre van szükség" - mondta.

A politikai diplomácia terén antiterrorista koalíció alakult, amelynek nemcsak a NATO-nak és az EU-nak, hanem az arab és iszlám országoknak is jelentős szerepük van.

A pénzügyi és gazdasági fronton az a legfőbb feladat, hogy elvágják a terroristák pénzügyi forrásait. Ezen kívül fel kell lépni a pénzmosás, a feketegazdaság, az embercsempészet és a drogkereskedelem ellen is.

"Társadalompolitikai fronton nagy jelentősége volt például annak, hogy Bush elment egy mecsetbe, illetve felszólította az amerikaiakat, hogy tartózkodjanak a rasszista megnyilvánulásoktól" - mondta Tálas.

A katonai front a leglátványosabb. "A média szemszögéből ez kicsit későn kezdődött" - vélte a szakember. Hozzátette: szerencsésebb lenne, ha a jövőben a katonai akciókat az ENSZ égisze alatt hajtanák végre.

"A médiának kezdetektől meghatározó szerepe volt" - tért át Tálas a médiafrontra. "Élőben láthattuk, ahogy összeomlott a WTC, és az amerikai kormányzat is a médián keresztük üzent a terroristáknak, akikről nem lehetett a kezdetekben tudni, hogy kik is valójában." Megjegyezte ugyanakkor, hogy a médiának a pánikkeltésben is nagy szerepe volt. Tálas egyetértett Simicskóval abban, hogy el kell kezdeni programokat kidolgozni arra, hogyan lehet a terrorizmus gyökereit kiirtani. "A médiát a terroristák levadászása érdekli, és csak kevesen veszik górcső alá azt a kérdést, hogy van-e út a fenntartható globalizmusig" - mondta a Stratégiai és Védelmi Kutató Hivatal vezetője.

Simicskó István eredményesnek minősítette a konferenciát. "Itt nagykövetek, tanárok, egyetemisták voltak jelen. A közös együttgondolkodás a témáról, és az, hogy a külföldi diplomaták tudhatják, mire számíthatnak részünkről, előbbre vihet" - mondta az [origo]-nak.

Kapcsándi Dóra