A kormány döntene a balkáni magyar NATO-egységekről

Vágólapra másolva!
A kormány a parlament nélkül dönthetne a balkánon szolgálatot teljesítő magyar katonai egységekről - egy új határozati javaslat szerint. A külügyi bizottságban egyedül a szocialisták nem tartják vitára alkalmasnak a javaslatot, amely szerint az Országgyűlés beleegyezne abba is, hogy a NATO balkáni szolgálatra vonuló erői áthaladhassanak Magyarországon.
Vágólapra másolva!

Az MSZP kivételével az Országgyűlés Külügyi Bizottsága általános vitára alkalmasnak találta a Magyarország balkáni NATO-szerepvállalásáról szóló határozati javaslatot. A javaslat lényege, hogy az Országgyűlés helyett a kormány dönthessen a magyar egységek összetételéről, feladatairól és szolgálati helyéről.

A javaslat értelmében az Országgyűlés beleegyezne abba is, hogy az SFOR és a KFOR erői, valamint a macedóniai és a Balkán más területein tevékenykedő békefenntartó szövetséges erők átvonulhassanak Magyarország területén.

A helyettes államtitkár közölte, hogy a NATO-ban hozzákezdtek egy balkáni regionális haderő-koncepció kidolgozásához, melynek célja, hogy a szövetség térségben található katonai erejét képesek legyenek rövid időn belül összpontosítani egy-egy válsággócba.

Kőrösi Csaba elmondta, hogy az SFOR kötelékében 228, a KFOR kötelékében pedig 342 magyar katona teljesít szolgálatot a Balkánon, és egy korábbi országgyűlési határozat 850 főben maximálta a balkáni műveletekben részt vevő magyar kontingens létszámát. Ezen a mostani beterjesztés sem változtatna. A helyettes államtitkár szerint belátható időn belül nincs újabb költségvetési vonzata a javaslatnak.

Az MSZP-s Bársony András azonban úgy véli, pártja nem támogathat egy olyan határozati javaslatot, amely biankó felhatalmazást biztosít a kormány számára. "Az előterjesztésben sem a szerepvállalás határideje, sem területi hatálya, sem pedig személyi és költségvetési kihatása nem szerepel" - közölte a szocialista képviselő, aki utalt arra is, hogy az előterjesztés burkolt alkotmánymódosítást jelent.

Kőrösi Csaba erre reagálva közölte, hogy a szerepvállalás változatlanul addig tart, amíg a balkáni békemisszió. A helyettes államtitkár szerint a parlament rendkívüli feladatokkal szembesülne, ha a jövőben esetleg órák alatt lezajló átcsoportosításról kellene határoznia.

Korábban:

Több magyar katona lesz a Balkánon
2001. november 6.

Magyar katonák mehetnek a Balkánra az amerikaiak helyett
2001. október 30.