<P class="MsoNormal">Állami tulajdonban maradt a gellérthegyi rendőrpalota

Vágólapra másolva!
Nem tudni, miért nem értékesítette az állam azt az igencsak értékes ingatlant, amely egyike a Teve utcai rendőrszékház felépítését követően a Postabankon keresztül állami tulajdonba került telkeknek. Bár a feltehetően eladásra szánt terület és a rajta lévő épületegyüttes révén meglehetősen nagy bevételre tehetett volna szert a magyar állam, több évig tartó hallgatást követően az oktatási tárca kezelésébe került a két épület. Egyiküket egy nyelvi intézet, másikukat pedig egy alapítvány kezelésében lévő kollégium vehette birtokba.
Vágólapra másolva!

A Népszava információi szerint az Oktatási Minisztérium (OM) intézményei költözhettek be abba az értékes gellérthegyi ingatlanba, amely 1997-ben még az Országos Rendőr-főkapitányság tulajdonában állt. Négy évvel ezelőtt a Teve utcai rendőrszékház felépítését finanszírozó Postabank a beruházásért cserébe kapta meg többek között a Somlói utcában álló épületegyüttest.

A pénzintézet azonban nem kívánta hosszú távra megtartani a csereingatlanokat, s amint értékesíteni tudta őket, megszabadult tőlük. Amelyekre nem talált vevőt, azokat végül részvénycserét követően az ÁPV Rt. vette birtokba.

Később azonban feledésbe merült az egykori rendőrvagyon, s nemigen lehetett hallani arról, mit terveznek az ingatlanokkal. Nem került a nyilvánosságra az sem, mi történt évekig az épületekkel. Kérdéses, hogyan változott a tulajdonos személye és a kezelő kiléte.

Úgy tűnik, hosszú szünet után valaki mégis beköltözhetett az ingatlanokba. S bár korábban feltehetően a nagy bevétellel kecsegtető értékesítés volt a cél, mégsem került ki az állam kezéből az épületegyüttes.

Ez év őszén gazdára talált mindkét ingatlan. Az OM berkein belül működő Magyar Nyelvi Intézet másfél héttel ezelőtt költözött a Somlói utcába, ám új helyükön még be sem fejezték a kipakolást.

Dr. Stark Ferenc főigazgató tudomása szerint állami tulajdon az épület, ám hogy pontosan kié, arról nincs információja. Bizonyosan annyit tud, hogy az ingatlanban január 1-jétől egy új intézmény, a hungarológiai intézet székel majd. Ők ennek az alakuló szervezetnek az elődei.

A gellérthegyi telken álló másik ingatlanba a Matthias Corvinus Collegium költözött 2001 szeptemberében. A lap úgy tudja, őket azért részesítette előnyben az OM, mert állami feladatot látnak el. Az intézményt üzemeltető Tihanyi Alapítvány szándéka szerint egy, az angliai college-ekhez hasonló oktatási formát vezetnének be. Egyrészt budapesti, illetve főváros környéki nappali tagozatos egyetemisták újabb képzési formája üzemel itt, ahol egyelőre 46 - a későbbiekben a tervek szerint összesen 100 - hallgató képezheti tovább magát. Másrészről hátrányos helyzetű középiskolai fiatalok oktatásában segítenek, akik a későbbiekben itteni tanulmányaik révén könnyebben helyezkednek el a felsőoktatásban. Az alapítvány képviselői úgy tudják, az OM azért biztosítja számukra az épületet, mert kiemelt feladatnak tekintik az általuk megvalósított oktatást.