Mindennapos a diszkrimináció

Vágólapra másolva!
Magyarországon a diszkrimináció a mindennapok részévé vált, megszüntetése pedig erkölcsi kötelesség. Egyebek között erről beszélt Göncz Árpád egy budapesti nemzetközi konferencián. A volt államfő megnyitójában úgy vélte, az érvényben lévő jogi paragrafusok közötti kiskapuk adnak lehetőséget a diszkriminációra.
Vágólapra másolva!

Az egyenlő bánásmód elvének és a hátrányos megkülönböztetés tilalmának jogi szabályozásáról tartott tanácskozást a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa. Kaltenbach Jenő szerint sokan hiszik, hogy az ország a nemzeté, arról pedig, hogy ki tartozik a nemzethez, a többség dönthet. "Szerencsére vannak, akik nem ezt vallják" - tette hozzá. Az ombudsman arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi években kedvezően változott az Európai Uniónak az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos felfogása. Ez azt jelenti, hogy közvetetten már tiltják a diszkriminációt. Ez kihat a hazai igazságszolgáltatásra és az alkotmánybíráskodásra is.

A főpolgármester szerint az előítéletes gondolkodás jelen van az intézményekben és a hivatalokban is. Demszky Gábor példaként említette a roma családok kilakoltatását és a hajléktalanokkal szembeni bánásmódot. Ismertette a főváros úgynevezett "40+" etikai kódexét is, amely - megfogalmazása szerint - a "ma hatalmon lévő yuppie-kat is érinti" majd. Ennek értelmében a munkáltatóknak tiszteletben kell tartani a 40 év feletti munkavállalók jogait.