Mézeskalácsrecepttel árasztotta el Pokorni a XII. kerületet

Vágólapra másolva!
Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke választókerületében, a XII. kerületben, mézeskalácsrecepttel kívánt boldog karácsonyt a választópolgároknak. A sajtófőnök állítja: nem névre szólóan küldték ki a leveleket. Az adatvédelmi biztos várhatóan január közepén adja ki állásfoglalását a kampány során felhasználható adatok kezelésével kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Hivatalosan legkorábban a választások előtt 20 nappal - díjfizetés ellenében - a központi lakcímnyilvántartásból, valamint a helyben összeállított névjegyzék alapján igényelhetnek címlistákat a pártok. A BM központi hivatalától nem, életkor és lakcím szerinti bontásban, míg a választói névjegyzékből legfeljebb szavazókörönként kérhetők adatok.

Több párt azonban már korábban megpróbálja üzenetével elérni a választópolgárokat. Medgyessy Péter szocialista kormányfőjelölt például december elején a telefonkönyv alapján juttatta el kampánylevelét a lakosokhoz. A levéllel kapcsolatban több beadvány is érkezett az adatvédelmi biztoshoz, várhatóan január közepén ez ügyben is megszületik az állásfoglalás.

Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke az ünnepek előtt küldött levelet választókörzetének, a XII. kerület lakosainak. Ebben családja mézeskalácssütéssel kapcsolatos élményeit osztotta meg a választópolgárokkal, és mellékelte kedvenc receptjüket is. A Fidesz sajtófőnöke, Farkas Attila elmondta: a kerület minden postaládájába eljutott az üzenet, de a levelet nem névre szólóan kézbesítették, hanem a szórólapokhoz hasonlóan a Postán keresztül juttatták el a leveleket. Vagyis nem szerezték meg a kerületi lakosok adatait.

Az 1998-as kampány idején a Fidesz telefonon kereste meg a választókat. Automata hívta az egyes állomásokat, és a felvételen Orbán Viktor rögzített szövege hangzott el. Adatvédelmi szakértők szerint itt vélhetően törvénysértő módon jutott hozzá a párt az adatokhoz.

Az adatvédelmi biztos korábban elmarasztalta az Országimázs Központot (OK) is. Az OK törvényi felhatalmazás, illetőleg jogos érdekeinek bizonyítása nélkül kért címlistát a Millenniumi Országjáró postázásához. Egy parlamenti képviselő az OK példájára hivatkozva szeretett volna hozzájutni saját választókerülete polgárainak adataihoz, ám az ő kérését a BM nem teljesítette, és a döntést az ombudsman sem kifogásolta.

A telefonos kampánymódszert várhatóan több párt is alkalmazni fogja az idei kampány során. Az SZDSZ sms-ben is többeket megkeresett, azonban szigorúan ismerőseiken keresztül indították az üzeneteket.

Az adatvédelmi biztos egyik munkatársa az [origo]-nak elmondta: többféleképpen hozzá lehet jutni az állampolgárok adataihoz, és nem minden módszer törvénysértő. Például ha szórólapon válaszadásra szólítják fel a lakosokat, az adataikat megadók bekerülnek a pártok nyilvántartásába. A központi nyilvántartón keresztül is bárkit meg lehet keresni, ez esetben azonban a nyilvántartó értesíti az érintettet, hogy ha gondolja, vegye fel a kapcsolatot az őt kereső szervezettel, akár egy párttal. A kapcsolatfelvétel azonban az ilyen esetekben mindig önkéntes. A képviselőknek elvben ahhoz is joguk van, hogy a telefonkönyvet felütve személyesen felhívjanak embereket. Azonban a kampánylevelek, automata telefonok esetében nem önkéntes alapon kapnak kéretlen üzeneteket a választópolgárok. Az ilyen adatgyűjtésekkel és kampánymódszerekkel kapcsolatban készül az ombudsman állásfoglalása.

Kapcsándi Dóra