<P class="MsoNormal">Szlovákia nem tart igényt a kedvezménytörvényre

Vágólapra másolva!
Szlovákia javasolni fogja a magyar kormánynak, hogy Ausztriához hasonlóan Szlovákiát is vonják ki a magyar kedvezménytörvény hatálya alól - jelentette be Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök a koalíciós pártok kedd esti ülése után.
Vágólapra másolva!

A szlovák kormány már szerdán, a kedvezménytörvényről Pozsonyban tárgyaló magyar szakértői küldöttség elé kívánja terjeszteni a javaslatot - mondta Durinda. A kormányfő egyszersmind azt is megjegyezte: a szlovák kormány különböző intézkedésekkel szándékozik megakadályozni, hogy a magyar kedvezménytörvénynek az ország területén való hatályba lépését. Kabinetje mindezekről abban az esetben fog tárgyalni, ha a szlovák parlament a legközelebbi, január 29-én kezdődő üléséig nem kap kedvező választ a magyar féltől.

"Ausztria az ottani magyarság sajátos összetétele miatt nem került be a kedvezménytörvény hatálya alá+ - mondta Horváth Gábor külügyi szóvivő. "Az ausztriai magyarságnak csak egy kis része őshonos Ausztriában" - emlékeztetett a külügyi szóvivő -, "ugyanakkor a törvény egyik célja a szülőföldön maradás elősegítése". A mintegy 50-60 ezer lélekszámú ausztriai magyarságból csupán kevesebb mint 10 ezer fő tekinthető őshonosnak, a többi Magyarországról és a szomszédos államokból, különböző történelmi és politikai okokból települt át Ausztriába.

"Az ausztriai magyarság e sajátos összetétele okán a törvény a fent említett egyik alapvető célja miatt csupán az ottani őshonos magyarokra vonatkozott volna. A magyar kormány viszont nem tartotta kívánatosnak, hogy ez az ottani magyar közösséget megossza" - tette hozzá Horváth.

Az ausztriai magyarság szervezeteinek vezetői úgy nyilatkoztak, hogy számos oknál fogva - mint például az ottani magasabb életszínvonal - maguk sem igénylik, hogy a kedvezménytörvény rájuk is vonatkozzon. Ezzel szemben a szlovákiai magyarság legitim vezetői mindvégig igényüket fejezték ki a törvényben nyújtott kedvezmények és támogatások iránt, és üdvözölték a törvény megalkotását.

Horváth Gábor emlékeztetett arra is, hogy az osztrák kormány részéről a törvényt ellenző felvetés akkor sem hangzott el, amikor a kidolgozás folyamatának egy bizonyos szakaszában még várható lehetett, hogy a törvény Ausztriára is kiterjed. Természetesen az ausztriai magyarság, miként eddig, úgy a jövőben is számíthat a magyar kormány támogatására abban, hogy megőrizze és ápolja kulturális azonosságát, nyelvét és hagyományait.

Az említett okokon kívül más lényeges elem nem játszott szerepet abban, hogy Ausztria nem került a kedvezménytörvény hatálya alá. A külügyi szóvivő elmondta, hogy a magyar fél a törvény kidolgozásáról folyamatosan tájékoztatta a szlovák partnereket, és korábban hivatalos felvetésként szlovák részről ez az igény nem hangzott el.

Végezetül a külügyi szóvivő hozzátette, hogy a szerdai pozsonyi konzultációkon a szlovák fél nyilván részletesen kifejti a felvetéssel kapcsolatos érveit, a küszöbön álló egyeztetésre tekintettel a magyar fél nem tekinti a sajtón keresztül történő üzengetésnek a késő esti szlovák felvetést.