Középiskolai felvételi: ismét káosz várható

Vágólapra másolva!
A középiskolai felvételi jelentkezések hajrájában a szülők gyakran csak pénzért juthatnak hozzá a felvételi lapok kitöltéséhez szükséges kódszámokhoz. A szaktárca ígéri: a napokban közzéteszik a teljes tagozatkód-jegyzéket. Mint kiderült, a középiskolák legálisan árulhatnak tájékoztató füzeteket a hozzájuk jelentkezőknek.
Vágólapra másolva!

Az idei középiskolai felvételi leginkább a diákok és a szülők szemével nézve tűnik kaotikusnak. Igazi kálváriát kell ugyanis bejárniuk azért, hogy a felvételi lap kitöltéséhez megszerezzék a választott gimnázium vagy szakközépiskola kódját, s tájékozódjanak a különböző követelményekről. Közben nyakukon a felvételi lapok leadási határideje: a legtöbb általános iskolában ugyanis hamarosan begyűjtik az adatlapokat, amelyeket aztán február 15-éig kell postázniuk a középiskolákba.

Az általános iskolák egy része még nem kapta meg a hivatalos tagozatkódjegyzéket az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközponttól (OKÉV), holott a középiskoláknak már tavaly októberben le kellett adniuk ezeket. Mivel a négyosztályos középiskolák maguk határozhatják meg, tartanak-e s ha igen, milyen felvételit, miként veszik figyelembe az iskolából hozott pontszámokat, a szülőknek külön-külön a középiskoláktól kell begyűjteniük a szükséges adatokat.

Ha a szülő nem kap telefonon felvilágosítást, búvárkodhat az interneten, esetleg kivárhatja az igazgató fogadóóráját, vagy 50-500 forintos áron megveheti az iskolák tájékoztatóit, amelyek az áhított tagozatkódokat is tartalmazzák.

Az Oktatási Minisztérium szerint ez legális eljárás, az iskolák valóban kérhetnek pénzt az olyan tájékoztató füzetekért, amelyek az iskola ismertetésén kívül többnyire a korábbi évek felvételi feladatait, a megkívánt ismereteket és az értékelés módját tartalmazzák.

A hivatalos tagozatkódjegyzéket az általános iskolák a napokban kapták vagy kapják meg, annyi példányban, ahány 8. osztályuk van. Napokon belül olvasható lesz a jegyzék tartalma a www.okev.hu internetes címen is, de az OKÉV regionális igazgatóságain már ma is megtekinthetik a jegyzéket.

Tavaly szeptember végén, október elején behívták az általános iskolák a 8. osztályos gyermekek szüleit, hogy tájékoztassák őket a továbbtanulási lehetőségekről, ám ott általában semmit sem tudtak mondani. Mindössze a korábbi évek tapasztalatait osztották meg a tanítványok szüleivel. Ezért előre figyelmeztették a szülőket: mindenki személyesen fáradjon el a kiválasztott iskolá(k)ba, nehogy a jelentkezési határidő előtt meglepetés érje, például a felvételi időpont dátumával kapcsolatban, vagy mert külön kiegészítő jelentkezési lapot is ki kell tölteni a hivatalos tanulói adatlap és a jelentkezési lapokon kívül ahhoz, hogy egyáltalán szóba álljanak csemetéjével.

Az egyik fővárosi gimnázium igazgatója azt mondta lapunknak: a fénymásolt tájékoztatóval a felvételi komoly adminisztrációs és postaköltségeit szeretnék valamilyen módon visszanyerni, erre ugyanis költségvetésükben nincs pénz. Egy másik középiskola kiadványában bemutatja az intézményt és a korábbi évek felvételi feladatait is közli. Itt például külön felvételi lapot is kitölthet a diák, a hivatalos változat ugyanis az igazgató elmondása szerint csak személytelen adatokat tartalmaz, s lehetőséget adnak a tanulóknak arra, hogy bemutatkozzanak, írjanak hobbijukról, vagy megjelöljék, melyik tárgyból szeretnének felvételit tenni.

Gondot okozhat az is, hogy a gimnáziumoknak nem lesz idejük értesíteni a diákokat a felvételi vizsgák időpontjáról. Az általános iskoláktól ugyanis várhatóan az utolsó pillanatban, azaz a február 15-ei határidőre kapják meg a tanulók jelentkezési lapjait. Sok iskola azonban már az egy hónapos (február 16-ától március 16-áig tartó) felvételi időszak elején, például február 18-ától kezdi a vizsgákat, hogy legyen idő kijavítani és értékelni a dolgozatokat. Így az iskolák arra kérik a szülőket, ne várjanak értesítésre, előre írják föl, mikor tartják a meghallgatásokat a középiskolák.

A középfokú iskoláknak egy hónapjuk van a felvételi lebonyolítására, ezért kapkodásra semmi okuk nincs, célszerű megvárni az összes beérkező jelentkezést - közölték a minisztériumban.

Emlékezetes: a tavalyi felvételiken is zavarok történtek, miután több diák hibás értesítést kapott a felvételi központtól. Egy vizsgálat után távozott az OKÉV főigazgatója, s egyszerűsítettek a rendszeren. A minisztérium azt közölte: idén lényegesen csökken a középfokú iskolák adminisztrációs feladata, mivel a jelentkezők adatait tartalmazó névsort a Felvételi Központ állítja elő. Az iskolák elektronikus úton készen kapják a tagozatonkénti névsorokat, abba csak az igazgató döntését kell beírniuk a jelentkező rangsorban elfoglalt helyéről, a felvételről vagy az elutasításról. Az idei rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a diák a felvételi után módosítson a megadott középiskolák sorrendjén.