Szerelem, a legszorosabb kötelék

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Francesco Alberoni olasz szociológus szerint az ember akkor esik szerelembe, ha éppen elege van a jelenből, és változásra vágyik. Ez nem azt jelenti, hogy képes szabályozni feltörő érzelmet, és akkor vonzódik valakihez, amikor azt jónak látja, hanem a szervezet ebben a problémás időszakban lép működésbe, és megpróbálja elfeledtetni a gondokat. A szerelem hatására az imádott lény meghódítása a legnemesebb cél, így a családi, munkahelyi zavaros ügyek fontossága háttérbe szorul. A szervezet olyan kémiai anyagokat terem ez idő alatt, amik ellenállóbbá tesznek a fájdalommal és a lelki stresszel szemben.

Alberoni háromféle szereteten alapuló kapcsolatot különít el: az erőseket, ami a gyermek és a szülők, valamint a közeli családtagok között alakul ki; a közepeseket, ami a bensőséges barátságot fedi; és a gyengéket, ami alatt az ismerősökhöz fűződő viszonyt érti. A legtöbb pszichológus elfogadja ezt a kategorizálást, ami teljesen önálló esetnek tartja a szerelmet, mivel az az egyetlen olyan erős szeretetfajta, ami nincs összefüggésben a gyermekkorban kialakult kapcsolatokkal. Két ismeretlen találkozik, és szerelemre lobbannak egymás iránt. Olyan erős érzelmi kötelék fűzi őket egymáshoz, akárcsak a gyereket szülőjéhez, pedig alig tudnak valamit egymásról.

Az emberek kétharmadának esetében a szerelem a megismeréssel párhuzamosan fejlődik ki. Azzal szimpatizálunk, aki hasonlít hozzánk, értékrendje, gondolatmenete azonosságokat mutat. A rokonlelket felismerni nem lehet egy röpke társalgásból, csak hosszas eszmecserék, közös programok mutatják meg a másik valódi énjét. Persze sokan hisznek az első látásra fellángoló heves érzelmekben. Az amerikai felmérésben a válaszadók 23 százaléka esett át a meglátni és megszeretni élményen, 6 százalékukban főként a másik érdeklődése váltotta ki a gyengéd érzelmeket. De voltak olyanok is, akik úgy szerettek bele egy ismeretlenbe, hogy csak történeteket hallottak róla. Tudták, hogy jó megjelenésű, és hogy a természete is olyan, amiről mindig álmodtak, habár soha nem találkoztak személyesen imádatuk tárgyával.

A lelki harmónia azonban nem elegendő a szerelem kialakulásához, szükség van a fizikai vonzalomra is. Az antropológia elmélete szerint a szexuális vonzalom lényege a gének továbbörökítése, így a férfiak az utód kihordására és nevelésére megfelelő partnert keresnek. Ezek alapján előnyt élveznek a széles csípőjű, dúskeblű hölgyek, akik általában könnyebben szülnek. A nők pedig az izmos, erős férfiakhoz kellene, hogy vonzódjanak, aki megvédelmezik őket és utódaikat. De az antropológusok is elismerik, hogy napjainkban a vonzalom már nem efféle paraméterek függvénye, hanem összetett társadalmi hatások befolyásolják kialakulását.

Korábban
Meddig tart a szerelem?
Szenvedélyes, plátói és döntésen alapuló szerelem
Szerelem első látásra
A szerelem számítógépen érkezik