<P class="MsoNormal">Egymilliárdba kerül az ár elleni védekezés

Vágólapra másolva!
Az áradó Duna miatt négy, ártérre épült házból költöztették ki a lakókat a Pest megyei Szob településen, de az ártereken néhány budapesti családnak is el kell hagynia az ingatlanát. Jelenleg Komáromnál és Esztergomnál tetőzik a Duna. A budapesti tetőzés ma éjszakára várható és 12 órán át tart majd. Győrnél és a Szigetközben már apad a folyó. Az ár elleni védekezés költségei előreláthatóan elérik az egymilliárd forintot.
Vágólapra másolva!

A Pest megyei Szob településen négy, ártérre épült házból kellett kiköltöztetni a lakókat a Duna áradása miatt. A kiköltöztetett 12 embert a helyi idősek otthonában helyezték el - tájékoztatta az [origo]-t Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A területen összesen 19 házat veszélyeztet a ár, de egyelőre itt csak a kertekben van víz. A kiköltöztetett családok várhatóan 2-4 nap múlva térhetnek vissza otthonaikba. Először a most combig érő vizet kiszivattyúzzák, majd fertőtlenítés következik. A szóvivő szerint a téglából épült házak bírni fogják az árt.

Pest megyében Szentendre és Kisoroszi térségében folynak jelentősebb árvízvédelmi munkálatok. Itt fakadóvizek, csurgások, buzgárok elhárításán dolgoznak a tűzoltók. Kisoroszinál és Tahitótfalunál átfolyik a víz az összekötő úton, így személyautóval nehéz eljutni Kisorosziba. A szóvivő hozzátette, hogy közvetlen veszély egyetlen településen sincs. A katasztrófavédelem összesen 600 munkatársa dolgozik az ár megállításán.

A védekezés költségei elérik az egymilliárd forintot

Fotó: Barakonyi Szabolcs

Manninger Jenő, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára a keddi kormányülést követő sajtótájékoztatón ismertette a dunai árhullámmal kapcsolatos helyzetet. Az államtitkár szerint az elmúlt 50 év egyik legjelentősebb áradása vonul le jelenleg a Dunán, de az ár csak az árterületeket öntötte el. Budapesten kedd éjszaka várható a folyó tetőzése, amely 12 órán át tart majd. A főváros teljesen lezárt alsó rakpartjai várhatóan csak vasárnaptól lesznek járhatók.

Az államtitkár beszámolt arról is, hogy Baján március 30-ára várják a folyó tetőzését, és előreláthatóan április közepéig kell fenntartani az árvízvédelmi készültséget. A Duna-menti gátakon jelenleg 690 ember dolgozik. Az előzetes számítások szerint a védekezés költségei összesen 1 milliárd forintra rúgnak majd, ez az összeg rendelkezésre áll a tárcánál - mondta Manninger Jenő.

Komáromnál és Esztergomnál is tetőzik a Duna. A budapesti tetőzés időpontja és a várható vízállás - miután csak becsülni tudják - folyamatosan változik. A legutóbbi hírekkel ellentétben a korábban jelzett 780 centiméteres vízállás mégsem csökken 10 centiméterrel.

Győrnél és a Szigetközben már apad a folyó. Nagybajcsnál a hétfői tetőzéshez képest több mint 30 centimétert apadt, ezért másodfokúra mérsékelték az árvízvédelmi készültséget. Szigetköztől Nagymarosig továbbra is harmadfokú a készültség, Nagymaros és Tass között másodfokú, Tass és Baja között pedig elsőfokú a készültség.

Az áradás mérséklődésére utal, hogy Komáromnál a tetőzés 706 centiméter, ami az előre jelzettnél 4 centiméterrel alacsonyabb. A Duna fővárosi szakaszán Buda északi és a margitszigeti védvonalon harmadfokú készültséget, a pesti oldal nagy részén pedig másodfokú készültséget tartanak.

Budapesten a folyó vízállása délelőtt 763 centiméter volt. 1991-ben a mostani tetőzéskor várható vízállásnál három centiméterrel magasabban volt a víz. 1965-ben pedig 845 centiméterrel tetőzött a folyó, de ez sem okozott komoly problémát - tájékoztatta az [origo]-t az Országos Vízügyi Igazgatóság ügyeletese. Az áradás az országhatárt, Mohácsot valószínűleg a hónap végére érheti el.

Budapest 90 kilométer hosszú árvédelmi vonalain az éjszaka is dolgozott a figyelőszolgálat. Egyúttal folyamatosan magasították az árvízvédelmi kapukat, amelyek most már lehetővé teszik, hogy a víz 8 méteres szintjéig biztonságos védelmet nyújtsanak a főváros lakosságának. A csatornázási művek árvízvédelmi megbízottja arról számolt be kedd délután, hogy a fővárosban kizárólag az ártereken kell kitelepíteni néhány családot.

A fővédelmi vonalak mögött összegyűlt csapadékvizet és a lezárt szennyvízcsatornák vizét 87 szivattyútelep emeli át a Dunába - mondta az MTI-nek Szilágyi Mihály, az árvízvédelem budapesti operatív törzsének vezetője. Dolgoznak a Fővárosi Vízművek emberei is, a kutak szabályozásával megakadályozzák, hogy szennyezett víz kerüljön a városi ivóvízrendszerbe.

Korábban:

Éjjel tetőzik a Duna Budapesten

A Sportuszoda: áradás miatt zárva

Ajánlat:

Felvételek az áradó Dunáról