Vágólapra másolva!
A Nemzeti Színház és a Sándor-palota kivitelezőinek egy része a mai napig sem kapta megmunkája ellenértékét, többen közülük csőd közeli helyzetbe jutottak. Az elkeseredett kisvállalkozók helyzetük rendezése érdekében Orbán Viktorhoz kívánnak fordulni.
Vágólapra másolva!

- Ennyire még sohasem csaptak be, várhatóan csődbe megy vállalkozásunk - állítja Vozák László, a Sándor-palota vakolását végző cég vezetője, akinek több millió forinttal adós az építtető. A külső munkálatok nagy részét kifizették, de a belső vakolásért járó összegből még egyetlen fillért nem láttak. Elmondta: a kifizetések késése miatt szállítójuk nem ad több anyagot, elfogyott a hitelkeretük, így nem tudják a szükséges javításokat elvégezni.

Több más, az építkezésen dolgozó kisvállalkozás vezetője is megerősítette a késedelmes kifizetések tényét, nekik is több millióval tartoznak. Előfordult, hogy egy tavaly márciusban leadott számlára csak októberben fizettek. Ácsok, festők, asztalosok, burkolók nem kaptak bért. A palota felújításán dolgozó cégek vezetői egybehangzóan állítják: a fővállalkozó nem kívánja kifizetni a többletmunkákat, melyek oka a tervezés hiányossága. Az épület Duna felé néző oldalán például 12 milliméteres homlokzatot kellett építeniük a tervezett három és fél milliméteres helyett. Nem szerepelt az eredeti tervekben sem a két terasz, sem a belső terek elválasztásában felhasznált anyag.

A teljesítési igazolásokat azonban csak a pluszmunkák elvégzése után állítják ki. Jelenleg több kisvállalkozás tárgyal megbízójával. Amennyiben a megbeszélések nem vezetnek eredményre, levélben fordulnak a miniszterelnökhöz, kérve, hogy Orbán Viktor vizsgálja meg az építkezés körülményeit.

Késnek a Nemzeti Színház kifizetései is. A március 15-én megnyílt teátrum belsőépítészeti munkálatainak többsége tavaly decemberig lezárult, mivel idén januárban már Az Ember tragédiáját próbálták. Az alvállalkozók közül azonban többen még ma - három hónap múltán - sem kapták meg a leadott számlákon szereplő összeget. Márpedig az áfát és az adókat február közepén be kellett fizetniük, így sokan kerültek súlyos helyzetbe.

A Nemzeti Színház 8,64 milliárdos beruházásának nagyságrendjét mutatja, hogy épületasztalos-munkákra megközelítőleg 283 millió forintot, a belsőépítészetre több mint 2 milliárdot szántak. Az Alba Regia Építő Vállalkozó (ARÉV) Szárazépítő Kft. és alvállalkozói köre a 20 ezer négyzetméter alapterületű színházban burkolatokat, tűzálló ajtókat, álmennyezeteket, álburkolatokat készített. Több esetben voltak nézeteltérések a munkák igazolásakor, előfordult, hogy 80 százalékos részteljesítést a megbízó mindössze 10 százalékosnak ítélt meg.

Császár Károly faipari mérnök egy nyolcfős kisvállalkozás tulajdonosa. A színház építésében az ARÉV alvállalkozójaként vett részt: a három próbaterem belső speciális akusztikus falburkolatán dolgozott munkatársaival. Azt a vállalkozó is elismerte, hogy az építőiparban gyakori a kifizetések egy-két hónapos csúszása. A milliós nagyságrendű számlát azonban már január hónapban kiállította.

Bevett gyakorlat az is, hogy az építkezés alapanyagainak árát a vállalkozó fizeti, amit a munkadíjjal együtt kap vissza. A cég kifizette munkásait, rendezte az adót és az áfát, ám kimenő hívásait már letiltották, mert a telefonszámlára nem jutott pénze.

A vállalkozás számára reményt jelent, hogy a múlt héten megállapodtak az építkezés fővállalkozójával, az Arcadom Rt.-vel: hamarosan rendezik tartozásukat. Információink szerint az rt. bekérte az alvállalkozók számláit, és a következő hetekben igyekszik az összes kifizetést lezárni.

- A Nemzeti Színház építkezésének elszámolása ma sincs lezárva - erősíti meg Kiss Lajos, az ARÉV ügyvezetője. Hozzátette: a múlt héten a teljesítési igazolások egy részét már kiállították. Az Arcadomnak a leadott és elfogadott számlákat 60 napon belül kell kifizetnie. Lapunknak az Arcadomnál elmondták: a teljesítési igazolásokat kiadták, a kifizetések fennakadás nélkül zajlanak.

Nagyon korrektnek nevezte a kifizetések kezelését Lajos István, a Magyar Építő Rt. projektigazgatója. Szerinte a baj oka az ARÉV-nél keresendő. A próbatermek burkolásáról elmondta: az eredeti határidőhöz képest csúsztak, ezért nem kapták meg pénzüket. Hangsúlyozta: a december elejéig leadott számlákat már rendezték, azonban a későbbi igazolásokat csak a végelszámolás után, február második felében kezdték el kifizetni.

Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt szerint a kormányfőnek nem szabad beköltöznie a Sándor-palotába, mert az épületnek a nemzeti kultúrát kell szolgálnia.

Medgyessy szerint az MSZP kormányra kerülése esetén az épület valóban a nemzeti kultúra háza lesz, amit minden állampolgár használhat.

- A kultúrán keresztül üzenhetjük a világnak, hogy az ország imázsát nem az Országimázs Központ, hanem a magyar kultúra terjeszti - fogalmazott. Úgy látja: a Sándor-palota üzenete az, hogy a mai kormány szeretné, ha a következő időszak egyenes folytatása lenne egyfajta múltba tekintő és az emberektől elszakadó kormányzásnak.

Hangsúlyozta: az országnak olyan kormányra van szüksége, amely tudatában van annak, hogy a kormányzás nem uralkodás, hanem szolgálat.

Nagy Gábor Tamás, az I. kerület fideszes polgármestere szerint az, hogy a kormányfő beköltözik a Sándor-palotába, nem zavarja a Vár megközelítését és a turizmust sem, akár még pluszlátványosságot is jelenthet, ha például őrségváltás lesz az épület előtt.

Azt mondta: elég széles a Sándor-palota előtti tér ahhoz, hogy a biztonsági intézkedések ellenére elférjenek ott a turisták is. - A Parlament mellett is lehet közlekedni - tette hozzá.

Korábban:

"Áll a ház" - megkezdte küldetését a Nemzeti Színház