Felmentések sorozata az állami cégeknél

Vágólapra másolva!
A titkoszolgálatoktól a bankokig minden, a politikától elvileg mentes területet érintenek a kormányváltás után azonnal megkezdődött és máig folytatódó vezetőcserék. A minisztériumok után most a három titkosszolgálat, a Vegyépszer, az MFB, a Magyar Posta, majd nem sokkal korábban a rendőrség, a Köztársasági Őrezred, az egészségbiztosító, az adóhivatal és az ÁPV Rt. élén volt változás.
Vágólapra másolva!

Megalakulásának első napja óta folyamatosan cseréli le az új kormány a minisztériumok felsővezetőit, illetve a nagyobb állami vállalatok és intézmények irányítóit. A kormányváltás óta naponta jelentenek be kinevezéseket, leváltásokat. Először a minisztériumok, majd az állami tulajdonú vállalatok és intézmények nem politikai feladatokat ellátó vezetőinek döntő részét távolították el, annak ellenére, hogy a szocialisták a választások előtt azt ígérték, ha nyernek, nem lesznek tisztogatások. A Fidesz szerint egyértelműen leszámolásról van szó, mindenkit elküld a Medgyessy-kormány, aki az előző ciklusban közigazgatási vezető volt, illetve szerepet vállalt állami intézmények, vállalatok vezetésében. Az MSZP mindezt azzal magyarázza, hogy a Fidesz olyan helyekre is pártkatonákat ültetett, ahol nem politikai feladatokat kellett ellátni. Így a mostani cserékkel lehet megteremteni a független, szakmai vezetést.

A minisztériumok többségében a közigazgatási államtitkárok mellett a helyettes államtitkárok és a szóvivők nagy részét, több tárcánál még a főosztályvezetőket is lecserélték. A napokban gyakorlatilag minden fontosabb állami vállalatnál és intézménynél is menesztették az Orbán-kormány alatt kinevezett vezetőket.

Legutóbb, most csütörtökön a három polgári titkoszolgálat vezetőit küldték el. A kormányfő felmentette Pető Tibort, az Információs Hivatal főigazgatóját, Dobokay Gábort, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatóját és Chladek Istvánt, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatóját. Pénteken derült ki, hogy felállították a nem állami tulajdonú, de jelentős állami megrendelésket teljesítő, a Fideszhez közel álló Vegyépszer Rt. első emberét, Nagy Eleket is. Emellett pénteken jelentette be Simicska Lajos volt APEH-vezér, a Fidesz bizalmi embere (korábbi gazdasági vezetője), hogy saját elhatározásából távozik június végén a kisebbségi állami tulajdonban lévő OTP Lakástakarékpénztár éléről.

Szerdán Kalmár István, a Magyar Posta elnökének menesztését jelentették be. Május 27-én fogadták el a Faragó Csabának, Dunaferr elnökének lemondását, aki gyakorlatilag a kormányváltás után azonnal bejelentette szándékát. Sajtóértesülések szerint a későbbiekben miniszteri biztos irányíthatja az acélipari vállalatot. Május végén távozott Berkecz Mária a Millenáris Park éléről. Utódját június 4-én nevezeték ki: sokak meglepetésére egy KDNP-s politikus, Mizsei Zsuzsanna irányíthatja a kulturális központot.

Az MFB éléről néhány napja eltávolították Baranyay Lászlót, helyére Erős János került.

Lamperth Mónika belügyminiszter május 28-án menesztette Orbán Péter országos rendőrfőkapitányt és Gémesi Istvánt, a Köztársasági Őrezred parancsnokát. Távoznia kellett május végén Kocsis Istvánnak, az ÁPV Rt. elnökének, valamint Vida Ildikónak, az APEH első emberének, és nem sokkal később, június 3-án Oberfrank Ferencnek, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatójának. Döntés született arról is, hogy megy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vezérkara is.

Korábban:

A Fidesz leszámolást lát a közigazgatásban