Vágólapra másolva!
Az Oktatási Minisztérium 15,8 milliárd forintot zárol háttérintézményeinél, s felülvizsgálja többek között a Comenius minőségfejlesztési program folytatását. Kiderült, a tárcának alig maradt szabadon felhasználható pénze idén, ezért kérdéses a fővárosi hallgatói központ befejezése, s várhatóan összevonnak több közoktatási intézetet és PHARE-irodát is. A minisztérium volt közigazgatási államtitkára szerint az indokolatlan zárolások aránytalan kárt okozhatnak.
Vágólapra másolva!

Újabb meglepetések érték az Oktatási Minisztérium vezetését tizenhárom háttérintézmény átvilágítása során. Az intézetek költségvetéséből ezért most 15,8 milliárd forintot zárol a tárca. A pénz egy részét visszavonják, más összegek felhasználását és hasznosulását tovább vizsgálják. Erre a lépésre azért is szükség van, mert a tárcának az idei évre alig maradt szabadon felhasználható pénze - mondta a Magyar Hírlapnak Stark Antal gazdasági helyettes államtitkár.

Magyar Bálint miniszter a múlt héten jelentette be, hogy az előző vezetés az idei források 81 százalékát különböző kötelezettségvállalásokkal lekötötte, s a háttérintézményekhez az előirányzottnál kétszer nagyobb összeget - 22 milliárd forintot - irányított.

Az elmúlt héten ezért behívták a minisztériumba tizenhárom háttérintézmény vezetőjét a helyzet tisztázására. Mint Stark Antal elmondta: eddig úgy tudták, hogy a magyarságtudománnyal foglalkozó Balassi Bálint Intézet új székházának kezelői joga rendeződött. Most azonban kiderült: ez koránt sincs így, ezért a tárcának havonta milliós nagyságrendű bérleti díjat kell fizetnie egy kft-nek.

"A Balassi Bálint Intézet vagyonkezelői joga belátható időn belül a tárcához kerül, addig reális bérleti díj ellenében sikerült létrehozni a magyarságtudomány központját. Ez nem egyedülálló gyakorlat a minisztériumban" - reagált Stark Antal kijelentéseire Gál András Levente, a tárca korábbi közigazgatási államtitkára.

Stark Antal szerint kérdéses a tervezett Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ sorsa is. A Múzeum utcai intézmény befejezéséhez és üzemeltetéséhez ugyanis nincs meg a szükséges forrás, s az átalakítást - szabálytalanul - egy kft. tőketartalék-emeléséből finanszírozták.

Az a tárca mostani vezetésének felelőssége - mondta Gál András Levente -, hogy ne zárolja az informatikai kormánybiztosságtól a hallgatói központ befejezésére kapott pénzt, s így politikai okokból ne szabotálja el a 90 százalékban elkészült projektet. Az indokolatlan zárolások aránytalan kárt okozhatnak, s ellehetetlenítik a felvidéki Selye Egyetem támogatását is - figyelmeztetett a volt közigazgatási államtitkár.

Stark Antal szerint felmerült több olyan intézmény összevonása is, amelyek hasonló feladatokat végeznek. Három intézet foglalkozik például közoktatási szervezési feladatokkal - említette meg. Így meggondolandó - tette hozzá -, miként lehet hatékonyan működtetni az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpontot (OKÉV), az Országos Közoktatási Intézetet (OKI) és a Kis Árpád Országos Közoktatási Szolgáltató Intézményt (KÁOKSZI). Hasonlóképpen három helyen foglalkoznak PHARE-ügyekkel is: a tárca PHARE-programirodájában, az ESZA Kht.-ben és a PHARE-forrásközpontban.

Gál András Levente ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: már korábban napirenden volt az OKI és a KÁOKSZI párhuzamosságainak megszüntetése, ám az OKÉV hatósági szerv, azt nem lehet öszszeolvasztani a másik kettővel. A PHARE-forrásközpont már most a PHARE-programiroda keretében működik - szögezte le. Az ESZA Kht. összevonását pedig közel egy éve tervezik - ez a EU-delegációval folyó tárgyalások függvényében valósulhat meg.

A pénzek zárolása miatt elképzelhető, hogy bizonyos feladatokat módosítanak vagy leállítanak. Stark Antal példaként említette a Comenius 2000 minőségfejlesztési programot. Mint mondta: ennek van hasznos és szakmailag megkérdőjelezhető része is, ezért mérlegelik, folytatják-e. Mindenesetre a szakmai döntésig az erre fordított összegeket is zárolásra javasolja a helyettes államtitkár.

A tárca most a gazdasági társaságoknak és közalapítványoknak juttatott pénzek felülvizsgálatának fog neki, ahol az előjelek szerint még kritikusabb a helyzet.

Korábban:

Az oktatási tárca is előre költekezett