Miniszteri biztost kaphat a Lipótmező

Vágólapra másolva!
Jövő hét csütörtökön egyeztet az egészségügyi tárca és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet vezetése az intézetnél kialakult helyzetről. Rácz Jenő helyettes államtitkár szerint akár még miniszteri biztost is kinevezhetnek az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet élére. A tízmilliárd forintos költségvetésű intézmény adóssága 340 millió forint, állapota leromlott, vezetője szerint külső segítség nélkül nem tudnak kikeveredni ebből a helyzetből.
Vágólapra másolva!

Lipótmező - Fotó: Barakonyi Szabolcs
Fotók: Barakonyi Szabolcs

A tízmilliárdos költségvetésű intézmény 340 millió forintos adóssággal rendelkezik, ebből 100 milliónyi hatvan napon túli elmaradás. Lipótmezőnek nyolc éven belül ez a harmadik gazdasági válsága, és szintén nyolc éve nem volt semmiféle fejlesztés. Az épületek állaga leromlott, a műszerek elöregedtek, az orvosok és nővérek túlterheltek. Az intézmény igazgatója, Nagy Zoltán szerint önmaguktól nem tudnak kikeveredni az adósságspirálból.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy korábban is tudatában volt ennek a helyzetnek, mert részt vett abban a felmérésben, amely a Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete az egészségügyi tárca alá tartozó országos intézetek gazdasági helyzetét elemezte. Mint Rácz Jenő elmondta, már azelőtt kezdeményezett intézkedéseket az ügyben, hogy megjelent volna a sajtóban az OPNI katasztrofális helyzetéről beszámoló hír.

Rácz Jenő jövő hét csütörtökre elhívta magához Füredi János professzort, a Pszichiátriai Kollégium elnökét és az OPNI vezetőjét, Nagy Zoltánt, illetve az intézet gazdasági igazgatóját is. A professzorral a pszichiátriai ágazat problémáiról, míg az OPNI vezetőivel az intézmény helyzetéről tárgyalnak majd.

Ennek alapján három kategóriába sorolják az intézeteket. Az elsőbe azok kerülnek, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek. Rácz Jenő szerint ide kerül majd az OPNI is. Ezeknek az intézeteknek az élére - ha a jogszabály megköveteli - akár miniszteri biztost is kinevezhetnek. A második kategóriába azok kerülnek, amelyek veszélyeztetett helyzetben vannak, illetve a harmadik kategóriába azok, amelyeknél nincsenek akut problémák.

Az első kategóriába sorolt intézeteknél valószínűleg tőkeinjekcióra lesz szükség, megpróbálják az adósságokat átütemezni, és egy olyan programot hajtanak végre, hogy az intézmény lehetőleg a saját erejéből dolgozza le az adósságot. Rácz Jenő megemlítette: a kormányprogramban külön szerepel az ágazat problémáinak megoldása, melyet többek között konszolidációval és modernizációval, struktúraváltással és kapacitásátalakítással, pénzkezelési és menedzsmenttechnikák bevezetésével képzeltek el.

Korábban:

Csőd felé tart a Lipótmező