Vágólapra másolva!
A házbizottság döntése alapján a rendkívüli ülésszak július 2-3-i ülésén a házszabálytól való eltéréssel kerül napirendre az SZDSZ, valamint az MDF által kezdeményezett vizsgálóbizottságok felállítása. Az átvilágítási törvény módosítására irányuló kormányzati és ellenzéki javaslatok megtárgyalására a nyári rendkívüli ülésszak alatt nem kerül sor.
Vágólapra másolva!

Szili Katalin házelnök elmondta: kedden és szerdán lefolytatják az általános és a részletes vitát mind az MDF, mind az SZDSZ előterjesztéséről, a végszavazás a következő ülésen, július 9-én lesz, ezt követően állhat fel a két bizottság.

Az SZDSZ által javasolt vizsgálóbizottság a rendszerváltozás utáni első, szabadon választott Országgyűlés megalakulását követően kormányzati és politikai szerepet betöltő személyeknek az előző politikai rendszer állambiztonsági tevékenységében való részvételének tényeit és körülményeit vizsgálja majd, míg az MDF által javasolt testület a miniszterelnök titkosszolgálatokkal összefüggő tevékenységének és múltjának tényeit és következményeit tárja fel.

Az Országgyűlés elnöke elmondta: elnöki ajánlásként terjeszti elő - az ügyrendi bizottság állásfoglalása alapján - választási eljárásról szóló törvény módosítását célzó fideszes javaslatot, amelynek napirendre vételét azonban a kormánypárti frakciók várhatóan nem fogják támogatni.. A fideszes törvénymódosítás többek között arra irányul, hogy az országgyűlési választásokat követő 90 napon belül ne semmisítsék meg a szavazócédulákat.

Szili Katalin bejelentette, hogy a kormány megtárgyalta és elfogadta az Országgyűlés 2002. évi őszi ülésszakára vonatkozó törvényalkotási programját.

A Ház elnöke újságírói kérdésre válaszolva jelezte, hogy az úgynevezett átvilágítási törvény módosítására irányuló kormánypárti és ellenzéki javaslatok megtárgyalására a nyári rendkívüli ülésszak alatt nem kerül sor.

A fideszes javaslat napirendre kerülését az MSZP és az SZDSZ nem támogatja, a kormánypárti képviselők által benyújtott törvénymódosítást pedig átdolgozás miatt visszavonják. Szili közölte: ennek a témának a mielőbb lezárása fontos és sürgős, de nem lehet megalapozatlan. "A politikának pontosan abban van a felelőssége, hogy nem dönthet felelőtlenül egy jogszabályról, amely generális szabályozást tartalmaz" - mondta. Hozzáfűzte: "az a felelősségünk, hogy a jogszabály nagyon körültekintően legyen megfogalmazva, és senkit ne hozzon akaratlanul hátrányos helyzetbe".

Szili jelezte: figyelemmel arra, hogy "a szabályozás rendkívül körültekintő és széles körű alkotmányossági, szakmapolitikai és szakmai megalapozást igényel, levélben kezdeményezte, hogy a miniszterelnök egy tekintélyes értelmiségiekből álló szakértői bizottságot kérjen fel a szakvélemény összeállítására".

Ugyancsak kérdésre válaszolva kijelentette: ez a jogalkotás nem Medgyessy Péter ellen irányul, "ez egy problémafeloldás, hogy a magyar közéletben soha többé ne fordulhasson elő, hogy bárkiről elő lehessen rángatni egy papírt és ellehetetleníteni a közéletben".