Enyhítené a drogtörvényt az MSZP

Vágólapra másolva!
Az MSZP jogalkotási tervei szerint mentesülhetne a büntetés alól az a nem függő vagy alkalmi droghasználó, aki részt venne egy életmód-változtató programban, és vállalná a szermentes életet. A szocialisták ugyanakkor nem tervezik, hogy büntetésmentessé tennék a drogfogyasztást, mint ahogy az sem szerepel programjukban, hogy a törvényben különbséget tegyenek a könnyű és a kemény drogok között.
Vágólapra másolva!

Juhász Gábor (MSZP) pénteken ismertette a párt kábítószer-ellenes stratégiáját. Közölte: nem akarják büntetésmentessé tenni a drogfogyasztást. Az MSZP azonban visszatérne az 1998 előtti szabályozáshoz, így enyhülne a Fidesz-kormány idején szigorított törvény. Ez azt jelentené, hogy azokat az alkalmi drogfogyasztókat, akik vállalják a részvételt egy életmód-változtató programban, nem büntetnék meg. Ezt az elterelésnek nevezett lehetőséget az Orbán-kormány 1998 végén szüntette meg. Juhász azt reméli, hogy már ősszel a parlament elé kerülhet a Btk. módosítása, melyet támogat Bárándy Péter igazságügy-miniszter és Topolánszky Ákos, a GYISM drogügyekért felelős államtitkára is.

A Btk. módosítása mellett az MSZP nem változtatná meg teljesen az előző ciklus drogpolitikáját, így továbbra is érvényben marad a Nemzeti Drogstratégia nevű többéves program.

Juhász Gábor a kábítószerrel kapcsolatos intézkedések közt fontosnak nevezte a megelőzés erősítését. Mint mondta, azt szeretnék, hogy a fiatalok előbb találkozzanak a megelőzéssel, mint magával a kábítószerrel. Hozzátette, hogy a ciklus végére minden iskolára és óvodára kiterjesztik a megelőző programokat.

A kormánypárti politikus szerint meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy aki akar, meg tudjon gyógyulni. Úgy vélte, hogy alkalmazni kell azokat a kezelésfajtákat, amelyek - súlyos kábítószerfüggők esetében - droghelyettesítő anyagokkal, például a Metadon nevű készítménnyel tompítják a függőséget. Juhász szerint el kell érni, hogy 2006-ig minden megyeszékhelyen legyen Metadon-központ. Jelenleg csak az ország néhány pontján kaphatják ezt a droghelyettesítő készítményt a kábítószerfüggők, és a kezelés szabályozásának jogi háttere sem teljesen tisztázott. Juhász szerint, ha a betegek az államtól kapnak drogpótló gyógyszert, akkor nem kényszerülnek bűnözésre, és nagyobb az esélyük, hogy visszatérjenek a normális élethez.

Juhász Gábor az MSZP további terveit ismertetve elmondta: a ciklus végére a jelenlegi 400-ról 2000-re bővítenék a rehabilitációs férőhelyek számát. A bűnüldözés terén tapasztalható "szerény eredményeken" egy önálló, kábítószerrel foglalkozó igazgatóság felállításával változtatna az MSZP. Juhász Gábor szerint ezáltal egyszerűbb és hatékonyabb lenne a kábítószer elleni rendőrségi munka.

Az [origo] kérdésére válaszolva Juhász elmondta: nem támogatják a könnyű és a kemény drogok közti jogi megkülönböztetést. Néhány nyugat-európai országban a könnyű drognak számító kenderszármazékok birtoklása csak szabálysértésnek számít, ellentétben a kemény drogokkal, melyek tartását bűncselekménynek minősíti a törvény. Bizonyos országokban a kenderszármazékok orvosi célra legálisan használhatók.