Százezreket költenek a képviselők ingázására

Vágólapra másolva!
Négy MSZP-s parlamenti képviselő repült haza szavazni Strasbourgból, az Európa Tanács parlamenti közgyűléséről az itthoni szűk parlamenti többség miatt. Ez az Országgyűlés költségvetésének mintegy 370 ezer forintjába került. Az MSZP arra törekszik, hogy a jövőben az ET-ülésszakok és a kényes magyarországi parlamenti szavazások ne essenek egybe.
Vágólapra másolva!

Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésében 14 fős magyar delegáció képviseli az Országgyűlést, közülük vasárnap 11-en repültek a franciaországi Strasbourga a honvédség AN-26-os repülőgépén. Onnan azonban a budapesti szűk parlamenti többség miatt négy MSZP-s képviselő Tabajdi Csaba delegációvezető valamint Hegyi Gyula, Vadai Ágnes és Kósáné Kovács Magda) két nap múlva menetrend szerinti járattal hazautazott szavazni. Tabajdi és Hegyi ezt követően ismét Strasbourgba ment menetrend szerinti járattal. A négy Strasbourg-Budapest-Strasbourg repülőjegy összesen mintegy 370 ezer forintba került, amit az Országgyűlés külügyi hivatala a francia városban fizetett ki - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Sárdi Péter, a külügyi hivatal vezetője. Vadai és Kósáné visszaúti jegye később is felhasználható.

A delegáció kint lévő tagjai ma indulnak haza az AN-26-ossal. Ez a 30 éves, kétmotoros gép a szolnoki vegyes repülőezred kötelékébe tartozik, az Országgyűlés külügyi hivatala a strasbourgi utakra 3000 dollárért, mintegy 750 ezer forintért bérli. Ezért az összegért a kétmotoros elviszi a delegációt Franciaországba, majd az ülésszak végén, öt nap múlva értük repül.

Az Európa lelkiismeretének is nevezett testületben, amelyben az európai országok parlamentjei képviseltetik magukat Írországtól Azerbajdzsánig (Lukasenko Fehéroroszországán kívül szinte minden európai ország tagja), a magyar képviselők többször játszottak fontos szerepet, tegnap például a média-albizottság élére választották meg Hegyi Gyula MSZP- képviselőt (akinek egyebek mellett Berlusconi médiabirodalmának vizsgálata lesz a feladatata), Eörsi Mátyás (SZDSZ) pedig frakcióvezető a liberális csoportban. A parlamenti közgyűlés határozatokat hoz és ajánlásokat fogalmaz meg, amelyeknek nincs kötelező érvénye a tagállamokra. A közgyűlés évente négyszer ülésezik, ebből kettő ütheti a magyar országgyűlési időszakokat.

Tabajdi Csaba (MSZP), a magyar delegáció vezetője azzal indokolta a rendkívüli hazautazását, hogy a magyar parlamenti viszonyok miatt egyelőre nem volt lehetőség megegyezni az ellenzékkel, hogy az önmérsékletet tanúsítson. Tabajdi azonban javasolni fogja Szili Katalin házelnöknek, hogy kísérelje meg a konszenzus létrehozását. Tabajdi szerint például Németországban létezik egy megállapodás, amely szerint olyan esetekben, ha a parlamenti képviselőknek külföldön kell országukat képviselni, az ebből adódó hiányzást az ellenzék nem használja ki arra, hogy leszavazza a kormányt, hanem önmérsékletet tanúsít. Más forrásból úgy tudjuk, hogy az MSZP a jövőben arra is törekedni fog, hogy az ET parlamenti közgyűléseinek időpontjában Budapesten ne rendezzenek fontos szavazásokat. Ezzel el lehetne kerülni a kis többségből adódó rendkívüli kiadásokat.

A parlamenti közgyűlés e heti ülésén a magyar delegációban az MSZP-ből Tabajdi Csaba, Hegyi Gyula, Vadai Ágnes és Kósáné Kovács Magda, az SZDSZ-ből Eörsi Mátyás, a Fideszből Németh Zsolt, Surján László, Rockenbauer Zoltán és Braun Márton, az MDF-ből pedig Boros Imre és Kelemen András vett részt. A tagok és póttagok közül hiányzott Szent-Iványi István (SZDSZ), Molnár Gyula és Botka László (MSZP). Utóbbiak távolmaradása Tabajdi szerint kiegyenlíti a rendkívüli hazautazás költségeit.